We Need More Space in Gliwice #5
Zapraszamy na piątą edycję We Need More Space w Gliwicach! 🚀 16 stycznia o 18:00 spotkamy się - jak zawsze - w klubie Spirala przy ul. Pszczyńskiej, by porozmawiać o laboratorium biologicznym w nanosatelicie (i co może pójść nie tak), o tym dlaczego musimy chronić ciemne niebo w Polsce, a na deser - o polskich rakietach, które wygrywają międzynarodowe konkursy.
Spotkanie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Pamiętaj tylko, aby pobrać wejściówkę. Liczba miejsc ograniczona.
🛰️ Laboratorium biologiczne w nanosatelicie - co mogłoby pójść nie tak?
Badania obiektów biologicznych to z reguły żmudne, wymagające skrupulatności i precyzji przedsięwzięcia. "Uprośćmy je", wprowadzając ograniczenia m.in. serwisowe, wymiarowe i masowe oraz zmieńmy środowisko na to mniej przystosowane do życia - niska orbita okołoziemska. I tak o to mamy projekt LabSat, czyli polskiego nanosatelitę z rzeżuchą i grzybami na pokładzie. O tej właśnie misji, etapach i sposobie jej tworzenia, a równolegle o temacie swojego doktoratu, opowie prelegentka - doktorka Adrianna Graja.
Adrianna Graja - Doktorka nauk inżynieryjno-technicznych z Politechniki Wrocławskiej, współautorka projektu TRACZ, czyli ładunku suborbitalnego 26tej kampanii lotnej programu REXUS/BEXUS Europejskiej Agencji Kosmicznej, wieloletnia pracowniczka NewSpace'owej firmy SatRev, a obecnie inżynierka systemowa w KP Labs.
🌌 Dlaczego musimy chronić ciemne niebo i jak to zrobić w praktyce?
Patrzymy coraz dalej i chcemy sięgać coraz głębiej w kosmos. Tymczasem z roku na rok z Ziemi możemy dostrzec coraz mniej gwiazd… Nie jest to jednak zjawisko naturalne, lecz spowodowane działalnością człowieka. Mowa o light pollution, czyli zanieczyszczeniu sztucznym światłem, które negatywnie wpływa nie tylko na obserwacje astronomiczne, ale także na zdrowie człowieka, faunę i florę oraz ekonomię, bezpieczeństwo czy kulturę i estetykę.
W Polsce nie ma już ciemnego nieba, które byłoby wolne od zanieczyszczenia światłem. Jeśli nie zadbamy o swoje własne podwórko (i to dosłownie), to już za kilka lat w większości naszego kraju nie będzie możliwości obserwowania gołym okiem Drogi Mlecznej - galaktyki, w której żyjemy. Warto więc dowiedzieć się, jak skutecznie chronić ciemne niebo i podejmować rozsądne decyzje, oświetlając swoje otoczenie.
Piotr Nawalkowski - prezes Stowarzyszenia POLARIS - OPP i koordynator główny Programu Ciemne Niebo Polska oraz współzałożyciel Light Pollution Think Tank. Od 30 lat zajmuje się popularyzowaniem astronomii i aktywizacją społeczności lokalnych. Zawodowy działacz NGO, komunikolog, fundraiser, autor pierwszego w Polsce obszaru czynnej ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka - miejscowości, która w listopadzie 2023 roku otrzymała jako pierwsza w naszym kraju i 10. w Europie tytuł International Dark Sky Community z organizacji DS (IDA) w USA.
🚀 Studenci do gwiazd
Każdy fan eksploracji kosmosu marzy o zgłębianiu tajemnic jego tajemnic. Śledzenie osiągnięć gigantów, takich jak SpaceX, to codzienność wielu z nas, a niektórzy pewnie próbują swoich sił w garażowych projektach. Jednak wejście w buty takich firm wydaje się niemal niemożliwe - przynajmniej w pojedynkę. W kole naukowym mamy jednak szansę spróbować, choćby z przymrużeniem oka! Chcemy podzielić się z Wami naszą perspektywą - upartych i głodnych wiedzy studentów, którzy pracują nad technologiami kosmicznymi, rozwijając polski sektor tej branży. Jak wygląda codzienność w tej stale rozwijającej się przestrzeni? Przekonajcie się sami!
Szymon Rzewuski - lider działu elektroniki i software'u w kole naukowym PWr in Space. Odpowiedzialny za system zdalnego tankowania, ważenia oraz zapłonu eksperymentalnej rakiety sondującej R6 Aether. Obecnie zajmuje się projektem i wdrożeniem systemu do rakiety R7. Pasjonuje się teoretyczną informatyką, systemami wbudowanymi oraz wszystkim co przełomowe. Oprócz tego fan żeglarstwa, wycieczek górskich i współprowadzącego kolegi Miłosza z koła PWr in Space.
Miłosz Kozycz - lider działu silników rakietowych w kole naukowym PWr in Space. Odpowiedzialny za projekt i przygotowanie silnika hybrydowego do eksperymentalnych rakiet sondujących R5 Aurora i R6 Aether. Obecnie zajmuje się kampanią testową silnika na paliwo ciekłe do rakiety R7. Miłośnik turbopomp, entuzjasta przepływów płynów oraz wszystkiego co szybkie i głośne. Oprócz tego fan sportu, podróży i współprowadzącego kolegi Szymona z koła PWr in Space.
Kacper Krysiński - lider projektu Aerodynamiki w kole naukowym PWr in Space. Odpowiedzialny za symulacje aerodynamiczne rakiety sondującej R6 Aether. Obecnie przewodzi projektem Terminus, który skupia się na zaprojektowaniu napędu dla lotów suborbitalnych. Dodatkowo buduje silnik rakietowy na paliwo stałe w polsko-szwedzkiej rakiecie. Poza tym fan sportów ekstremalnych, głównie szachów oraz amerykańskich piosenek z lat 70.
Serdecznie zapraszamy zarówno na prezentacje, jak i kosmiczną integrację po wydarzeniu 🙂 Do zobaczenia!
Po więcej kosmicznych wydarzeń i informacji zajrzyj na kanał
We Need More Space na YouTube.