Statystyczny Coworking na SWPS w Poznaniu
Badawcze Koło Naukowe Uniwersytetu SWPS w Poznaniu zaprasza do udziału w Statystycznym Coworkingu, czyli całodniowym, bezpłatnym zdobywaniu umiejętności statystycznych i metodologicznych.Główną częścią programu będą sesje tutoringu koleżeńskiego. Będziemy wymieniać się zasobami - wiedzą, umiejętnościami i złotymi radami. Możesz dać i możesz wziąć, każdy kawałek wiedzy może być zasobem. Nie ma znaczenia, na którym levelu statystycznym jesteś.
Chcemy szerzyć ideę nauki horyzontalnej, czyli uczenia się od siebie nawzajem. Nie na wszystko jest czas na zajęciach, nie każdy styl dydaktyczny nam pasuje. Tutaj możemy wspólnie rozwiewać wątpliwości, usuwać blokady i rozwijać zainteresowania.
Przy okazji, planujemy także odczarować wiele statystycznych mitów i spróbować przedstawić statystykę z innej perspektywy - tej bardziej korzystnej.
Termin i miejsce
25 maja 2024, 10:00-19:00
Wydział Psychologii i Prawa USWPS w Poznaniu, Kutrzeby 10
Dla kogo jest to wydarzenie?
- dla osób, które mają trudności i pytania: przyjdź ze swoim problemem, razem postaramy się go rozwiązać
- dla piszących magisterkę lub robiących inne badania: jeśli utknęłxś w obliczeniach albo potrzebujesz inspiracji
- dla entuzjastów/-ek statystyki i metodologii w naukach społecznych: jeśli są rzeczy, które chcesz zgłębić, ale łatwiej do nich usiąść razem; jeśli masz wiedzę, którą możesz/chcesz się podzielić
PROGRAM
- TUTORING KOLEŻEŃSKI, czyli stanowiska dla osób szukających praktycznego i teoretycznego wsparcia oraz tych, które to wsparcie mogą zaoferować. Można z nich korzystać na dwa sposoby:
1) SOR - Statystyczny Oddział Ratunkowy: Ugrzązłxś ze statą w swoich działaniach? Podczas naszego spotkania będziesz mógł/mogła/mogło zaczerpnąć porady, uzyskać wskazówki i pomoc w zakresie analiz statystycznych i metodologii do Twojej pracy dyplomowej, badań naukowych czy zadań realizowanych w ramach studiów (niezależnie od kierunku na którym jesteś). Podczas wypełnienia formularza zgłoszeniowego będziemy Cię prosić o podanie swoich preferencji ("chcę pomóc"/"szukam pomocy") oraz obszarów, które Cię interesują.
2) BODY DOUBLING: Korzystając z metody powszechnie stosowanej przez osoby z ADHD, zapraszamy do towarzyszenia sobie w pracy, którą zwykle prokrastynujesz. Siadacie obok siebie, ustawiacie timer i pracujecie! Nie musicie zajmować się tą samą tematyką - wystarczy, że wykonujecie podobną czynność. To wpłynie na Waszą motywację i pomoże przebrnąć przez trudne czy nudne zagadnienia. (Testujemy tę metodę na sobie - działa!) Do tej części nie trzebasię zgłaszać, wystarczy przyjść. - WARSZTATY: Chcesz wgryźć się głębiej? Zgłoś się na warsztaty tematyczne, skierowane do osób, które znają już podstawy statystyki i metodologii. Przybliżona zostanie obsługa programu do wykonywania analiz statystycznych Jamovi oraz sposób na wykonywanie dobrego przeglądu literatury.
1) Jak żyć i kochać statystykę? Warsztat z obsługi programu Jamovi
prowadzenie - Bartłomiej Nowak
Rwiesz włosy z głowy na widok SPSSa? Worry no more! Mamy rozwiązanie, które jest intuicyjne, praktyczne i całkowicie darmowe. Z Jamovi statystyka stanie się banalna. Przejdziemy przez podstawowe analizy, takie jak statystyki opisowe, korelacje, testy t i ANOVA. Zapoznamy się też z modułem StatKat, który pomaga dobrać odpowiednią analizę do naszych danych i pytań badawczych.
2) Ktoś już zadał te pytania, czyli jak zrobić dobry przegląd literatury
prowadzenie - Radosław Trepanowski
Istniejąca wiedza naukowa jest podstawą dla tworzenia nowych badań naukowych. Często jednak zapominamy o adekwatnej jej eksploracji, potencjalnie zmniejszając wartość, generalizowalność czy też replikowalność naszych dzieł. Skuteczną metodą, aby temu zaradzić (oraz zyskać dodatkową publikację) jest dobry przegląd literatury. W trakcie niniejszego warsztatu przedstawię różne typy i metody dokonywania przeglądu literatury oraz analizy pozyskanych danych na podstawie repozytoriów takich jak Scopus, Web of Science czy chociażby IEEE Xplore.
Liczba miejsc ograniczona! Zapisy
- MIKRO-WYKŁADY Podczas 30-minutowych wystąpień przedstawiciele środowiska akademickiego przybliżą nam tematy, które zaciekawią nie tylko osoby studiujące nauki społeczne. Opowiedzą o badaniach na tyle trudnych w realizacji, że mało kto się ich podejmuje oraz o tym, co tak naprawdę trzeba zrobić, żeby móc się nazywać badaczem. Po wystąpieniach będzie czas na pytania i dyskusję.
1) Planowanie procesu badawczego w kontekście badań podłużnych
dr hab. Konrad Piotrowski, prof. SWPS
Niemal każde badanie psychologiczne rozpoczyna się od pytania, w ślad za którym podążają hipotezy wymagające weryfikacji. Kiedy w pytaniach i hipotezach pojawiają się takie terminy jak zmiana lub rozwój, a nawet wpływ, zwłaszcza gdy przewidujemy, żemiałby to być wpływ, który dokonuje się powoli, na przestrzeni wielu miesięcy a nawet lat, najbardziej odpowiednią metodą badania może się okazać metodologia badania podłużnego. Podczas wystąpienie przedstawię najpopularniejsze rodzaje hipotezweryfikowanych za pomocą badań podłużnych oraz opowiem o szczególnie istotnych kwestiach które powinien wziąć pod uwagę badacz planując badanie podłużne.
2) Kiedy potrzebne są badania jakościowe? Praktyczne wskazówki dla badających złożone problemy
dr Zofia Małkowicz
Może się wydawać, że badania jakościowe leżą na tyle daleko od badań ilościowych, że można traktować je jako odrębne i niespokrewnione ze sobą obszary działalności badawczej. Nic bardziej mylnego! Opowiem o tym, jak te dwie duże kategorie metodologii badawczych mogą wzajemnie się przenikać i uzupełniać w praktyce. A co najważniejsze: jak planować procesy badawcze i dobierać narzędzia, żeby pozwalały zrozumieć złożone problemy. Podzielę się pigułką wiedzy z zakresu socjologii nauki oraz kawałkami osobistych doświadczeń z warsztatu badaczki.
3) Transformacja ze studenta/studentki w badacza/badaczkę
dr Weronika Trzmielewskiej
Proces wchodzenia na ścieżkę akademicką i tranzycji ze studenta/-tkę w badacza/-czkę, uwarunkowany jest wieloma psychospołecznymi czynnikami. Jednocześnie wśród osób studiujących wizja kariery naukowej i jej uwarunkowań bywa bardzo enigmatyczna, co prowadzi do niepewności i mnożących się pytań. Niniejsze wystąpienie dotyczyć będzie praktycznych informacji na temat edukacyjnych i formalnych aspektów drogi do doktoratu oraz aktywności podejmowanych przez osoby funkcjonujące w środowiskach naukowych. Owa wiedza może być istotna przy dokonywaniu życiowych wyborów i podejmowaniu naukowych aktywności. - INTEGRACJA: Po oficjalnej części wydarzenia zapraszamy na wspólną integrację, dyskusje kuluarowe, dalsze rozbudzanie entuzjazmu wobec statystyki i przedłużanie współprac! Miejsce integracji zostanie przekazane mailowo osobom zarejestrowanym na wydarzenie.
Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy: https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/wyklady...
Zgłoszenia zbieramy do 19 maja. W mailu zwrotnym otrzymasz szczegółową instrukcję udziału w wydarzeniu
Harmonogram czasowy wydarzenia

Bieżące informacje, wskazówki i pytania:
Mail: [email protected]
Instagram: www.instagram.com/badawczekn.swps
Facebook: www.facebook.com/badawczeswps
Patronat nad wydarzeniem objęli:
Wydawnictwo Naukowe PWN
KWANTYL analizy statystyczne
Forum Akademickie