03.08.2024 (sobota) - 17:00 Czas Apokalipsy! Powstanie Warszawskie na Starym Mieście. [Spacer]
Stare Miasto było jedyną dzielnicą w pełni opanowaną przez Powstańców. O utrzymanie Starego Miasta stoczono ciężką walkę z Niemcami i oddziałami kolaboracyjnymi, a zaciętość boju porównywano do walk w Stalingradzie i nie ma w tym żadnej przesady.
Przejdziemy w około trzydziestoosobowej grupie od miejsca, w którym Powstanie na Starym Mieście zaczęło do miejsca ewakuacji ostatnich oddziałów.
W trakcie walki zdarzały się sytuacje absurdalne, tragiczne, a często trzeba było podejmować dramatyczne decyzje. Obyśmy nigdy, w ciągu kilku sekund, nie musieli dokonać wyboru, czy zatrzymać wroga, poświęcając życie towarzyszy walki, czy ocalić ich i wpuścić oddziały przeciwnika w głąb swoich pozycji (taka sytuacja wydarzyła się w trakcie bitwy o Stare Miasto).
Ślepy los decydował o tym, kto przeżyje. Tak, zdawałoby się, nieistotny szczegół, jak dziura w skarpecie sanitariuszki ocaliła jej życie.
Podczas spaceru śladami Powstania Warszawskiego na Starym Mieście poznamy losy, między innymi, Barbary Bobrownickiej "Wilii", Zbigniewa Blichewicza "Szczerby", Edwarda Łopateckiego "Młodzika", rodziny chłopca z kanarkiem oraz kilku innych osób.
W trakcie udzielimy odpowiedzi na takie pytania:
- Dlaczego zginęła 103 kompania?
- Kto "zagrał" Warsaw Concerto i dlaczego w trakcie omal nie doszło do straszliwej tragedii?
- Który oddział unikał założenia biało-czerwonych opasek?
- Z jakim okrzykiem na ustach Powstańcy odbijali z rąk niemieckich katedrę?
- Gdzie odbyła się powstańcza defilada?
- Dlaczego dowódca pewnego batalionu poprosił swoją łączniczkę o natychmiastowy ślub?
- Z jakiego powodu padła kluczowa dla obrony Starego Miasta reduta "Dom PKO"?
- Kim była dziewczyna, dzięki której odparto atak na ostatniej linii oporu?
- Czego później żałowała?
- Czy rzeczywiście z nieba spadł krwawy deszcz?
- Gdzie rozstrzeliwano schwytanych SS-manów?
- Z jakiego powodu Powstańcy musieli użyć broni przeciw cywilom?
- Dlaczego przebicie do Śródmieścia nie powiodło się?
- Co słyszeli od cywilów opuszczający Stare Miasto żołnierze?
- Jakie zdarzenia określano syndromem Powstania?
Spotykamy się w sobotę, 03.08.2024, o godzinie 17:00 przy wieży kościoła pod wezwaniem świętej Anny (Krakowskie Przedmieście 68) od strony Krakowskiego Przedmieścia.(Miejsce spotkania widoczne pod linkiem: https://tinyurl.com/3hz2cas6) Gdyby miejsce z jakiegoś powodu było zajęte, przewodnik będzie czekał przy wyjściu z kamienicy ze schodami ruchomymi od strony Krakowskiego Przedmieścia.
Będziemy przemieszczać się w grupie około 30 osób.
Będziemy wędrować około dwóch godzin. Spacer zakończymy przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.
Informacje o terminach wszystkich naszych wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie firmowej: www.zwiedzajznami.com.pl
Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter
Można nas znaleźć również na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU
A dla wszystkich spragnionych ciekawostek o Warszawie zapraszamy na bloga: https://whu.org.pl
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
UWAGA !
PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE OPŁAT W GOTÓWCE. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.
PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.
Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.
Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105
e-mail: [email protected]
Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci