Paderewski
IV OPERA W PAŁACU
pera w Pałacu to kameralny festiwal. Przybliżamy muzykę wokalno-instrumentalną szerszej publiczności. Wyróżniają nas repertuar i miejsce. Wybieramy utwory mniej znane, często wręcz zapomniane. Koncerty odbywają się w pałacu Bielińskich - jednym z najwspanialszych zabytków Mazowsza. Pierwsze tegoroczne wydarzenie festiwalowe poświęcimy Ignacemu Janowi Paderewskiemu.
26 lipca 2025 (sobota)
PADEREWSKI
Czy o Paderewskim trzeba komukolwiek przypominać? Tak, bo ludzka pamięć jest krucha i ulotna. Dziś, znamy go głównie z podręczników historii jako jedną z kluczowych postaci w grze o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jednak w swoich czasach był prawdziwą supergwiazdą światowego formatu. Wielbiciele mdleli na jego koncertach oraz czyhali na niego z nożyczkami, aby odciąć mu pukiel niepowtarzalnych, rudych włosów. Jednak Paderewski to postać wielowymiarowa. Nie tylko gwiazda i dyplomata. To także kompozytor i filantrop. Jakie jeszcze oblicze Ignacego Jana odkryjemy tego dnia?
godz. 17:00 OPROWADZANIE po wystawie "Dar Paderewskich"
Wystawa ta jest hołdem dla Ignacego Jana Paderewskiego i jego żony Heleny. Eksponowane na niej pamiątki, niegdyś własność Paderewskich, wprowadzają nas w ich świat pełen podróży, ale i ciężkiej pracy - zawodowej i filantropijnej. Niewielu jednak wie, że wszystkie swoje pamiątki, kolekcję sztuki oraz przedmioty osobiste zapisał w testamencie Muzeum Narodowemu w Warszawie, którego oddziałem jest Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zwykłe przedmioty opowiedzą niezwykłe historie.
godz. 18:00 WYKŁAD "Dom Paderewskich"
Dom Ignacego i Heleny Paderewskich znamy już tylko ze starych fotografii. Okazała willa położona w szwajcarskim Riond-Bosson dziś jest już tylko wspomnieniem. Jednak w początkach dwudziestego wieku miejsce to tętniło życiem. Wypełniały je pamiątki ze wszystkich zakątków świata, kolekcja sztuki wschodniej, winylowe płyty oraz liczni goście. Gospodarze słynęli z urządzania niezapomnianych przyjęć oraz działalności charytatywnej. Ignacy często wspierał młodych, obiecujących artystów, a Helena angażowała się w edukację polskich dziewcząt. Zachęcamy do wysłuchania opowieści o niezwykłym miejscu, w którym każdy czuł się jak u siebie w domu.
Prelegentka: dr Anna Feliks
godz. 19:00 Paderewski. Dzieło wokalno-instrumentalne do muzyki Ignacego Jana Paderewskiego w instrumentacji Marcina Piotra Łopackiego.
Zainspirowani utworami skomponowanymi przez Paderewskiego, spróbujemy uchwycić ducha jego muzyki (a w szczególności jego zinstrumentowane pieśni do słów Adama Asnyka i Adama Mickiewicza) i przekazać go publiczności, która tego wieczora zgromadzi się w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. W ten symboliczny sposób chcemy przypomnieć różnorodne utwory Paderewskiego, wzbogacając je o elementy z pogranicza teatru i sztuki ulicy w wykonaniu Teatru AKT.Wystąpią: Ewelina Sielska-Badurek / Zdzisław Madej / Ensemblage pod batutą Marcina Piotra Łopackiego / Teatr Akt
UWAGA: Na każde wydarzenie (oprowadzanie, wykład, koncert) obowiazują osobne wejściowki. Prosimy o pobranie wejściówki na wydarzenie, które Państwa interesuje.
Miejsce: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49
Zasady uczestnictwa: wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują wejściówki dostępne na dwa tygodnie przed każdym wydarzeniem w serwisie evenea.pl. Linki do pobrania wejściówek będziemy publikować na profilu Stowarzyszenia Rozgłos na Facebooku.
Organizator: Stowarzyszenie Rozgłos Partner: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Patronat medialny: Polmic, iOtwock, Głos Karczewa, Portal Otwocki
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Otwockiego.
Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Gminy Karczew.