17.11.2024 (niedziela) - 13:00 - Pod okiem ślepowrona. Wokół Pałacu Krasińskich. [Spacer]
Nie ma chyba nikogo kto, choćby tylko przejeżdżając przez plac Krasińskich, nie przyjrzał się się pałacowi w przeszłości należącemu do tej znakomitej rodziny. Kto jednak, tak naprawdę, zna historię rezydencji, ogrodu za nią położonego i placu w przeszłości będącego dziedzińcem pałacu?
Zapraszamy na spacer po ogrodzie i najbliższym otoczeniu pałacu Krasińskich, w trakcie którego będziemy przemieszczać się nie tylko w przestrzeni ale również w czasie oraz będziemy odkrywać tajemnice Ogrodu Krasińskich, pałacu Krasińskich, najbliższej okolicy i poznamy część historii rodziny Krasińskich, związanej z pałacem.
Ponieważ od niedawna wnętrza pałacu są dostępne dla zwiedzających, spacer powinniśmy skończyć w środku podziwiając jego architekturę i rzucając okiem na takie dzieła jak pierwsze wydanie "O obrotach ciał niebieskich" autorstwa, być może Państwo słyszeli to nazwisko, niejakiego Mikołaja Kopernika, kroniki Galla Anonima, Wincentego Kadłubka i Jana Długosza, "Liber Chamorum" Waleriana Nekandy Trepki czy rękopisy bardziej współczesne jak tekst "Małgośki" skreślony ręką Agnieszki Osieckiej czy zapis nutowy "Kołysanki Rosemary" autorstwa Krzysztofa Komedy.
👉 Kiedy powstał pierwszy warszawski wodociąg, gdzie zaczynał się i dokąd prowadził?
👉 Z jakich uzdrowisk mogliśmy napić się wody w Instytucie Wód Mineralnych Sztucznych?
👉 Gdzie znajdziemy schron przygotowany dla prezydenta Stefana Starzyńskiego i dlaczego do niego nie wejdziemy?
👉 Czym wojewoda płocki Jan Dobrogost Krasiński miał poczuć się urażony, do tego stopnia, że postanowił zbudować najbardziej okazały pałac w Warszawie?
👉 Jaką bitwę i z jakiej okazji odtworzyła w roku 1699 w pałacowym ogrodzie "grupa rekonstrukcyjna" zorganizowana przez Jana Dobrogosta Krasińskiego?
👉 Kim był i w jakim języku tworzył pierwszy znany z nazwiska polski poeta?
👉 Jak wygląda herb powstały z połączenia dwóch innych po tym, gdy niewiasta i mąż z zacnych rodów postanowili połączyć się nie tylko węzłem małżeńskim ale i herbami?
👉 Dlaczego cały Ogród Krasińskich nie jest w całości otoczony ogrodzeniem na podmurówce?
👉 Do jakiego obiektu włamali się bezczelni złodzieje, co skradli i czy zostali złapani?
👉 Skąd wzięło się określenie "trafić do czubków"?
👉 Komu wyprawiono tak huczne imieniny w Pałacu Krasińskich, że pamiętane są do dzisiaj?
👉 Na co biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński tak bardzo potrzebował pieniędzy, że zdecydował się rodowy pałac sprzedać i skąd Stanisław August wziął pieniądze na jego zakup?
👉 Czy warunek pod jakim pałac został sprzedany został dotrzymany?
👉 Dlaczego jedna z chopinowskich ławeczek została ulokowana przy Pomniku Powstania Warszawskiego?
👉 Pod jakim adresem stał "dom samobójców"?
👉 W jaki sposób berliński przedsiębiorca Albert Simons postanowił się wzbogacić?
👉 W której części Ogrodu znajduje się znajduje się zbiorowa mogiła i gdzie chowano poległych żołnierzy batalionu "Parasol"?
👉 Kim był Powstaniec z kieszeniami panterki wypełnionymi pluszowymi maskotkami?
Spotykamy się w niedzielę, 17 listopada 2024, o godzinie 13:00 przed bramą główną Arsenału Królewskiego przy ulicy Długiej 52.
Spacer powinniśmy skończyć w Pałacu Krasińskich około dwóch godzin później.
Do zobaczenia!
-------------------------
UWAGA!
PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE GOTÓWKI. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.
PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.
Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.
-------------------------
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.
‼️Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/
‼️Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter
Blog warszawski: www.whu.org.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105
e-mail: [email protected]
Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności: https://evenea.pl/polityka-prywatnosci