Na obrzeżach i w centrum. Jak tworzy się kulturę w Polsce? | premiera wydania specjalnego "Pisma" w KAF
Na obrzeżach i w centrum. Jak tworzy się kulturę w Polsce? | 16 lipca (środa), godz. 18:00 | Krupa Art Foundation - KAF Café, Rynek 27/28, Wrocław
"Przestrzeń nie jest nigdy neutralna. Każde miejsce to konfiguracja władzy, znaczeń, wspomnień i wyobrażeń" - pisała Doreen Massey w swojej książce "Space, Place and Gender", wskazując na społeczne wytwarzanie przestrzeni.
Wspólnie zastanowimy się nad tym, jaką rolę pełni dziś kultura instytucjonalna w miastach, które uznajemy za centra twórczych działań, oraz tych, które do tej pory traktowano jako peryferia tego świata. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak skutecznie pozyskiwać środki na działania artystyczne, jak wygląda dziś oferta instytucji kultury oraz jakich zmian systemowych wymaga ten obszar, aby skutecznie zaspokajać potrzeby mieszkańców miast i realizować założenia wynikające z misji, która przyświeca twórcom i twórczyniom.
Spotkanie będzie próbą uchwycenia przemiany, która dokonuje się na naszych oczach - co się dzieje, gdy zaczynamy dostrzegać potencjał twórczy i krytyczny peryferiów. Bo, jak podkreślała bell hooks, "margines może być miejscem radykalnego otwarcia" - i to właśnie takie przestrzenie chcemy z Wami eksplorować.
W dyskusji wezmą udział:
Katarzyna Młyńczak-Sachs - prezeska Krupa Art Foundation, menedżerka kultury, art advisorka, doktorka nauk politycznych. Pracowała w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, koordynowała współpracę międzynarodową w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Piotr Czerkawski - laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jeden z kuratorów programowych festiwalu Nowe Horyzonty i Kina NH. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Autor książki Drżące kadry. Rozmowy o życiu filmowym w PRL-u, współautor scenariuszy filmowych. Ekscentryk.
Piotr Jędrzejowski - zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego i rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 20 lat zawodowo związany kulturą, przez 15 lat prowadził projekty na styku kultury i biznesu. Ma doświadczeniu w tworzeniu strategii komunikacji dla marek i instytucji kultury. W latach 2023-24 związany z agencją Sto Lampartów, w której odpowiadał za strategię komunikacji, rozwój biznesu oraz produkcję projektów artystycznych. W latach 2020-2023 był związany z fundacją Artystyczna Podróż Hestii jako specjalista ds. komunikacji, Project Manager i redaktor serwisu uncommonground.pl. W latach 2014-2020 jako specjalista ds. PR i specjalista ds. kontaktu z klientem współpracował z agencją Szustow. Kultura i Komunikacja. Z wykształcenia jest kulturoznawcą (UW). Przez trzy lata prowadził zajęcia dla studentów kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS poświęcone branży kreatywnej i popkulturze.
Dyskusję poprowadzi Mateusz Roesler, kulturoznawca, dziennikarz i badacz komunikacji, członek redakcji i producent audioseriali w "Piśmie. Magazynie Opinii."
Po rozmowie zapraszamy na spotkanie z winnicą Moderna na degustację win z Dolnego Śląska. Towarzyszyć jej będzie poczęstunek od wrocławskiej piekarni Chleboteka. Na ochłodę dostępna będzie również wrocławska CUDO Kombucha. A do domu będziecie mogli zabrać ze sobą najnowsze wydanie specjalne "Pisma".