O docenianiu piękna i designu | Warsztaty DDwK 2025
"Design na co dzień - jak opowiadać o estetyce, która ma znaczenie?"
Jak przekonać swoich odbiorców, że design to coś więcej niż "ładne rzeczy"? Jak wykorzystać potencjał dawnego i współczesnego wzornictwa przemysłowego, by rozwijać estetyczne kompetencje publiczności i budować nowe kierunki działań w instytucji kultury?
Podczas warsztatu poznamy, czym jest dobry design, jakie niesie wartości i jak można w prosty sposób opowiadać o nim w działaniach edukacyjnych, wystawienniczych czy międzypokoleniowych. Pracując na prawdziwych obiektach vintage z prywatnej kolekcji, nauczymy się opisywać przedmioty, prowadzić angażujące działania wokół estetyki dnia codziennego i budować narracje, które poruszają tematy takie jak nadkonsumpcja, ekologia, ergonomia i jakość życia.
Jeśli szukasz nowego, nieoczywistego kierunku dla swojej instytucji - ten warsztat jest dla Ciebie!
PROGRAM WARSZTATU:
- Wprowadzenie: Czym jest design i dlaczego nas dotyczy?
- Ćwiczenie 1: "Obiekt z historii" - patrz, opisz, poszukaj
- Ćwiczenie 2: "Design detektywi" - śledztwo wokół przedmiotu
- Przerwa kawowa + rozmowy przy obiektach
- Ćwiczenie 3: "Pomysł na działanie" - design w Twojej instytucji
- Podsumowanie i zaproszenie do współpracy
OSOBA PROWADZĄCA:
Beata Bochińska - ekspertka z ponad 20-letnim doświadczeniem w rozwijaniu strategii wzorniczych oraz prognozowaniu stylistyki i trendów produktowych, współzałożycielka organizacji non-profit realizującej projekty edukacyjne i doradcze w obszarze designu. Była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, gdzie przeprowadziła transformację w nowoczesną instytucję badawczo-rozwojową. Kierowała programem "Zaprojektuj Swój Zysk", wspierającym 550 polskich firm we wdrażaniu zarządzania designem. Prowadziła strategiczne projekty doradcze dla takich marek jak Leroy Merlin, IKEA, KASPA, Deftrans, Com40, Mikomax, ProfiM, Astra Zeneca, Swiss Krono, CBRE i wielu innych. Wykładowczyni zarządzania wzornictwem i designu usług na SGH oraz krytyki designu na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi warsztaty z zakresu design management dla firm. Autorka podręcznika "Design Management" oraz bestsellera "Zacznij Kochać Dizajn". Jurorka światowych finałów Imagine Cup Microsoftu w dziedzinie designu aplikacji (2009-2012).