Beksiński w Sanoku - oprowadzanie po wystawie
Niniejszy spacer będzie dotyczył twórczości bardzo wyjątkowego artysty Zdzisława Beksińskiego, którego, największa kolekcja prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku, gdzie wystawianych jest ponad 100 obrazów olejnych oraz wiele innych prac.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) jest definitywnie twórca wzbudzającym ogrom emocji. Zainteresowanie jego twórczością wykracza po za pasjonatów malarstwa, nie tylko dlatego, że mistrz także projektował nadwozia, rzeźbił, rysował i fotografował. Wobec twórczości artysty z Sanoka po prostu ciężko przejść obojętnie. Ponadto jego twórczość była inspiracja do kreacji z zakresu popkultury: okładek zespołów muzycznych, filmów, gier komputerowych, programów Virtual Reality, jak i również tatuaży.
Z pozostawionych po sobie ogromnej ilości materiałów archiwalnych wyłania się postać bardzo ceniąca sobie niezależność twórczą. Malarz do tego stopnia nie chciał być zależny od opinii innych, że niezwykle rzadko, a jeśli już to bardzo niechętnie komentował swoją sztukę. Również na wystawach swoich prac można go było spotkać tylko okazjonalnie na początku kariery malarskiej.
Przyjacielem i kolekcjonerem artysty z Sanoka, był Piotr Dmochowski, urodzony w Polsce paryski prawnik, który przez wiele lat prowadził galerie obrazów Beksińskiego w stolicy Francji. Dmochowski tak jak większość odbiorców preferował tzw okres fantastyczny w twórczości Beksińskiego i namawiał go na malowanie w takim stylu. Zdzisław niechętnie odnosił się do tych sugestii co traktował jako zamach na swoją artystyczną wolność.
W świetnym filmie Jana P. Matuszyńskiego, "Ostatnia Rodzina" jest scena pierwszego spotkania artysty z marszandem w mieszkaniu Beksińskiego na osiedlu Służew nad Dolinką w Warszawie. Beksiński przedstawia całą rodzinę (mamę, teściową, żonę, syna), wówczas Dmochowski przyznany, że jest zaskoczony widokiem normalnej szczęśliwej rodziny. Filmowy Zdzisław w osobie Andrzeja Seweryna odpowiada, że specjalnie na czas spotkania szkielety i pająki pochowali po sąsiadach…
Wczesna twórczość artysty jest bardzo dobrze oceniana przez krytyków, ale nieznana szerszej publiczności. Natomiast malarstwo z tzw okresu fantastycznego, przez krytyków jest często niewybrednie oceniane, jako tzw.: "strachy w oleju", chociaż ostatnio na fali rosnącej popularności sztuki Beksińskiego ta krytyka zdaje się nie być już tak głośna.
To nie zmienia faktu, że to właśnie obrazy z tego właśnie okresu biją obecnie rekordy na aukcjach sztuki, co jest wynikiem nieustannie rosnącego zainteresowania tą twórczością. Natomiast obecnie możemy już stwierdzić, że Zdzisław Beksiński jest najbardziej popularnym polskim malarzem powojennym, a nawet jedynym Polakiem na liście 24 najbardziej popularnych artystów na świecie.
Wycieczkę oprowadzi Paweł Mrozowicz, przewodnik z 18 letnim doświadczeniem, miłośnik sztuki, który odwiedził wszystkie najważniejsze miejsca związane z twórczością sanockiego artysty. Jedyny szalony pasjonat twórczości Zdzisława Beksińskiego, który jeździ po całej Polsce, żeby oprowadzać po różnych wystawach tego artysty.