Piękno polskiej przyrody - kąpiel leśna
A gdyby tak w Święto Niepodległości popodziwiać polską przyrodę?
Czym jest kąpiel leśna?
Kąpiel leśna to rodzaj interwencji terapeutycznej w oparciu o naturę. Ten rodzaj praktyki pochodzi z Japonii. Polska nazwa "kąpiel leśna" to bezpośrednie tłumaczenie japońskiego "shinrin yoku". Jest sposobem zanurzania się w naturze przy użyciu wszystkich zmysłów. To znalezienie kontaktu z naturą, czerpanie dobrostanu, złapanie oddechu i wytchnienia. To również przybliżanie się do samej/samego siebie poprzez pogłębienie relacji z naturą. Spacer shinrin yoku prowadzony jest w wolnym tempie, a towarzyszą mu tzw. zaproszenia, które są rodzajem ćwiczeń/aktywności. Zaproszenia będą nastrajały nas do przyjrzenia się naszej ojczystej przyrodzie. Nie zabraknie metafor związanych z tym co dzieje się obecnie w naturze.
Czego możesz doświadczyć podczas spaceru?
- wyregulowania układu nerwowego,
- otwarcia zmysłów, których mniej używasz na co dzień,
- większej uważności na otaczający świat,
- odpoczynku, spokoju i redukcji stresu,
- ponownego podłączenia do natury,
- lepszego kontaktu z własnym ciałem.
Gdzie?
Spotykamy się na parkingu w Dolinie Radości (Bytowska 5, Gdańsk) o godzinie 10:00. Na wstępie zasiądziemy do kręgu, na którym wyjaśnię podstawy naukowe kąpieli leśnej. Następnie udamy się na spacer do lasu bukowego, który zakończymy ceremonią picia herbaty. Spotkanie potrwa około 3 godziny. Przygotuj się odpowiednio do warunków pogodowych.
Spacer poprowadzi Katarzyna Rosińska - psychoterapeutka Gestalt, ekoterapeutka, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych wg Forest Therapy HUB, członkini założycielka Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych, biolożka, ornitolożka, edukatorka przyrody. Członkini założycielka Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Współtwórczyni Szkoły Głębokiej Ekoterapii. W sierpniu ukazała się książka "Ekopsychiatria", do której napisała jeden z rozdziałów.