Spojrzenie na Palestynę. Pokaz filmów palestyńskich i dyskusja

location icon
Kino Paradox ul. Krupnicza 38, Kraków
calendar icon
Od 22 paź 19:00 do 22 paź 21:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Spojrzenie na Palestynę. Pokaz filmów palestyńskich i dyskusja

"Moja mama i siostra są ranne. Nasz dom został zbombardowany, nie mamy wody ani jedzenia. Słyszę armię, jest blisko. Nie chcemy, by przed śmiercią nikt nie usłyszał naszego głosu" - pisała w nocnej wiadomości jedna z młodych filmowczyń, członkini organizacji Shashat Woman Cinema.

Taka rzeczywistość to teraz niestety codzienność wielu Palestyńczyków i Palestynek. Minął rok od 7 października 2023 roku: ataku Hamasu na Izrael oraz inwazji Izraela na Strefę Gazy. Był to rok dramatycznych zdarzeń, śmierci i bezsilności społeczności międzynarodowej w obliczu zatrzymania zbrodni.

Działania zbrojne w regionie eskalują: zaatakowany został Liban, a sytuacja między Iranem i Izraelem jest niezwykle napięta. Ofiarami brutalnych działań jest ludność cywilna. W Strefie Gazy zginęło 41 965 osób, w tym prawie 16 765 dzieci (stan na 9.10.2024). Z kolei na Zachodnim Brzegu zabito 774 osoby. Rośnie liczba zabitych w Libanie, a władze kraju podają, że ponad 1,2 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych.

Okazją do rozmowy o aktualnych wydarzeniach oraz sytuacji palestyńskich społeczności na Zachodnim Brzegu będzie pokaz filmowy, który organizujemy, by jeszcze raz skierować nasze spojrzenie na Palestynę. Podczas wydarzenia pokażemy dwa krótkometrażowe filmy: dokumentalny i fabularny, które różnymi językami opowiadają o codzienności Palestynek pod okupacją na Zachodnim Brzegu.

"I Wish I Weren't Palestinian" (pol. Żałuję, że jestem Palestynką), reż. Feda Naser, 2019, czas trwania: 16:23.

Czy można wyobrazić sobie siebie w innej tożsamości? W intymnej opowieści reżyserka Feda Naser poszukuje odpowiedzi na to pytanie, równocześnie pokazując swoją codzienność prywatną i zawodową. To dokumentalne studium poczucia uwięzienia we własnym domu, gdzie króluje strach, rozpacz i niepokój.

"The Shepherdess" (pol. Pasterka), reż. Fidaa Ataya, 2019, czas trwania: 11:22.

Bohaterka: pasterka i rolniczka z Doliny Jordanu żyje w niezwykłej więzi z ziemią, równocześnie odczuwając gorzki ból ciągłej utraty zasobów naturalnych. Zdjęcia do filmu kręcono w Wadi Al-Maleh i 'Ein Al-Ailweh, które stoją w obliczu ciągłej konfiskaty ziemi i wody przez okupujących Izraelczyków. Poszukiwanie wody i żywności staje się w tej metaforycznej opowieści poszukiwaniem życia i swojej tożsamości.

Po pokazach odbędzie się dyskusja poświęcona filmom oraz aktualnej sytuacji na Zachodnim Brzegu oraz Bliskim Wschodzie. W rozmowie, którą poprowadzi redaktorka Salam Lab, Ewelina Kaczmarczyk, wezmą udział:

Nada Khalefa - reżyserka, członkini i przedstawicielka Shashat Woman Cinema. O filmach, "I Wish I Weren't Palestinian" oraz "The Shepherdess" opowiadała m.in. na festiwalu filmowym w Algierii.

Patrycja Król - obserwatorka praw człowieka, wolontariuszka Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia w Izraelu i Palestynie, która w swojej pracy doktorskiej bada pokojowe formy oporu Palestynek i Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.

Julia Pelka - reżyserka i operatorka. Ukończyła studia magisterskie na wydziale operatorskim na PWSFTviT w Łodzi oraz kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Jej filmy pokazywane były na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Hot Docs, Warsaw Film Festival, Krakow Film Festival oraz Bogo Shorts. Wyreżyserowała m.in. "Grubą Kaśkę" i "Lonię&Bronię". Autorka zdjęć do filmów "I Wish I Weren't Palestinian" oraz "The Shepherdess". Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Gdzie i kiedy? 22.10.2024, g.19-21, Kino Paradox, Kraków, ul. Krupnicza 38

Dyskusja prowadzona będzie w języku polskim, napisy do filmów dostępne są w języku angielskim.

Wydarzenie jest bezpłatne, wystarczy się zarejestrować.

fot. kadr z filmu "The Shepherdess"
***
Shashat Woman Cinema to niezależna, formalnie zarejestrowana w 2005 rokuorganizacja pozarządowa promująca palestyńskie kino kobiece. W swojej działalności stara się poprzez filmy wpłynąć na rzeczywistość społeczną, gospodarczą i praw człowieka mieszkających w Palestynie kobiet. Shashat umożliwia młodym palestyńskimfilmowczyniom tworzenie niezależnego kina i tym samym - kreowanie palestyńskiej kultury.
Sytuacja 25 palestyńskich reżyserek zrzeszonych w Shashat jest bardzo trudna. Jedna z nich straciła życie, a część członkiń organizacji opłakuje śmierć swoich bliskich. Zniszczone zostało również biuro organizacji oraz sprzęt. Zachęcamy do wsparcia działalności Shashat: https://www.wmm.com/sponsored-organizations/shasha...

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  udział | участь | participation
już niedostępne -