Szpitale wojenne w Pruszkowie. Wrzesień 1939 - wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego

location icon
Muzeum Dulag 121 3 Maja 8A, Pruszków
calendar icon
Od 19 lis 15:00 do 19 lis 15:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na kolejny wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego z cyklu spotkań poświęconych historii Pruszkowa podczas II wojny światowej. 19 listopada o godz. 15.00 dr Wawrzyński opowie o wydarzeniach związanych z ratowaniem ciężko rannych żołnierzy Wojska Polskiego z dwóch pól bitewnych we wrześniu 1939 roku.

12 i 13 września 1939 roku na przedpolach Pruszkowa doszło do dwóch równoległych dużych bitew - pod Brwinowem oraz między Ożarowem i Ołtarzewem. Żołnierze 28. Dywizji Piechoty oraz 2. Dywizji Piechoty podczas nieudanej próby przedarcia się do oblężonej Warszawy poniosły ogromne straty w zabitych i rannych. Wobec ogromnej przewagi oddziałów niemieckich resztki tych jednostek dotarły do twierdzy Modlin.

Na pobojowiskach zalegało kilkuset zabitych i rannych. Komitet Obywatelski Pruszkowa zwrócił się do niemieckiego komendanta z prośbą o zezwolenie na pogrzebanie zabitych i pomoc rannym leżącym na ożarowskich i helenowskich polach. Na pomoc rannym ruszyła pomoc sanitarna drużyn PCK, siostry szarytki i ochotnicy. W mieście otwarto trzy prowizoryczne szpitale wojenne, gdzie zwożono i ratowano rannych. Do tego były dwa szpitale cywilne - powiatowy na Wrzesinie i w Tworkach. W ten sposób z pól bitewnych do miasta trafiło min. 300-400 rannych żołnierzy z obu dywizji; a ponad 50 z nich spoczywa do dziś na trzech cmentarzach pruszkowskich.

Wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego będzie poświęcony wydarzeniom związanym z ratowaniem ciężko rannych żołnierzy Wojska Polskiego z dwóch pól bitewnych we wrześniu 1939 roku. Dr Wawrzyński opowie o organizacji szpitali wojennych, a także o zaangażowaniu mieszkańców Pruszkowa w pomoc rannym.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatne wejściówki
już niedostępne -