Efekt Matyldy - japoński teatr obrazkowy i warsztaty. Rodzinne niedziele z historią w Muzeum Dulag 121

location icon
Muzeum Dulag 121 3 maja 8a, Pruszków
calendar icon
Od 1 cze 14:00 do 1 cze 16:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie zaprasza na kolejną Rodzinną Niedzielę z Historią. Tym razem okazja jest wyjątkowa, bo najbliższe wydarzenie wypada akurat w Dzień Dziecka.

1 czerwca 2025 r. zapraszamy w godzinach 14-16 na przedstawienie oraz warsztaty pod tytułem "Efekt Matyldy".

Nasz cykl wciąż się rozwija i przybliża młodym umysłom kolejne zagadnienia oraz formy sztuki. Tym razem połączymy tradycyjny japoński teatr obrazkowy Kamishibai z opowieścią osadzoną w polskim (i nie tylko) kontekście.

Tytułowy "efekt Matyldy" to powszechne zjawisko pomijania roli kobiet w nauce i przypisywania ich zasług mężczyznom. Pomijania ich przy przyznawaniu nagród Nobla za zespołowe osiągnięcia, uznawania pełnoprawnych partnerek naukowych za "asystentki", wypychania z instytucji naukowych.

O tym wszystkim opowie - posługując się tradycyjną japońską sztuką narracji - animatorka kultury Kalina Patek. Przedstawienie oparte będzie na stworzonej specjalnie dla teatru kamishibai książce Uli Ziober-Flieger, przybliżającej losy polskich naukowczyń, które popadły w zapomnienie. Przyglądając się obrazkom zmieniającym się ilustracjom w "magicznej szafie" widzowie poznają sylwetki kobiet takich jak Helena Stelmachowska -zasłużona badaczka zachowań ssaków, czy pionierka szczepień na gruźlicę Eugenia Piasecka-Zeylandowa.

Spektakl nie tylko zapozna widzów z nową kulturą opowieści, ale też tchnie w dziewczynki wiarę w swoje możliwości. A chłopcom pokaże, że mają wszelkie powody, by doceniać swoje koleżanki.

  • Przedstawienie trwa 45 minut.
  • Po jego zakończeniu odbędą się warsztaty manualne związane z treścią spektaklu.

Kamishibai - wywodzący się z Japonii teatr obrazkowy, polegający na wsuwaniu do drewnianej skrzynki kartonowych ilustracji przedstawiających kolejne części sceny przedstawienia. Zmieniającym się obrazkom towarzyszy historia, czytana lub opowiadana przez stojącego z boku narratora. Od kilkudziesięciu lat kamishibai cieszą się popularnością także poza Japonią, promowane przez pedagogów jako świetna metoda nauki przez zabawę.

Kalina Patek - Animatorka kultury i edukatorka. Pomysłodawczyni skierowanych do dzieci projektów "Etno Patchworkshop" oraz "Projekt Zabawkarnia". Ambasadorka i propagatorka teatru ilustracji Kamishibai, z którym odwiedza dzieci w przedszkolach i szkołach. Twórczyni marki "Bajeczki ze skrzyneczki", pod szyldem której prowadzi warsztaty z użyciem Kamishibai w domach kultury, muzeach oraz w Lubuskim Teatrze. Uczy także dorosłych jak wykorzystywać to narzędzie w pracy z dziećmi. Twórczyni Nowego Forum Kamihibai - corocznej imprezy dla edukatorów i animatorów.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka
1 Czerwca 2025, 19:00