Rozmyta odpowiedzialność. Siły niemieckie w Powstaniu Warszawskim - wykład Norberta Bączyka

location icon
Muzeum Dulag 121 3 Maja 8A, Pruszków
calendar icon
Od 6 kwi 15:00 do 6 kwi 15:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "80. Rocznica Wysiedlenia Powstańczej Warszawy". Naszym gościem będzie Norbert Bączyk - historyk wojskowości, archeolog, wydawca i publicysta, który przedstawi temat niemieckich sił zbrojnych w pacyfikacji Powstania Warszawskiego, a także prób późniejszego tuszowania ich udziału w zagładzie miasta. Spotkanie odbędzie się 6 kwietnia o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121.

Powstanie Warszawskie to jedna z najkrwawszych bitew miejskich II wojny światowej, w czasie której popełniono liczne zbrodnie wojenne. Miasto spacyfikowały wspólnie siły niemieckiej policji, Waffen-SS i Wehrmachtu. I choć zagłada miasta kojarzy się głównie ze zbrodniami sił SS, policji i wschodnich formacji ochotniczych w służbie niemieckiej, faktycznie Warszawa uległa zagładzie głównie za sprawą Wehrmachtu. Po wojnie wielu niemieckich generałów wypierało się odpowiedzialności, a nawet skutecznie wymazało z kart historii swój udział w pacyfikacji polskiej stolicy. Potrzeba było dekad, aby skutecznie odtworzyć ich udział i zakres odpowiedzialności za wydarzenia z tragicznego lata 1944 roku.

Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 Norbert Bączyk przedstawi temat udziału niemieckich sił w pacyfikacji powstańczej Warszawy, jak również późniejszej rozmytej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i próby tuszowania udziału w zagładzie miasta.

Serdecznie zapraszamy!

Norbert Bączyk - historyk wojskowości, archeolog, wydawca i publicysta, specjalizujący się w swej pracy naukowej m.in. w tematyce Powstania Warszawskiego. Autor lub współautor takich książek jak "Panzertruppen a Powstanie Warszawskie" (2013), "Bruckenkopf Warschau 1944" (2018; publikacja naukowa), "Dawid kontra Goliat. Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim" (2020; publikacja naukowa), "Terror niemiecki w powiecie Garwolin 1939-1944" (2024; publikacja naukowa). W przeszłości redaktor naczelny czasopism "Poligon", "Przegląd Sił Zbrojnych", "Wozy Bojowe Świata". Obecnie współprowadzący "Podcast Wojenne Historie".

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatna wejściówka
już niedostępne -