Radosław Szlęzak
Jak pracują artyści i artystki? Jaki kolor ma używana paleta malarska? Czy przestrzeń może inspirować? Czy można tworzyć bez pracowni? Czy artyści i artystki chętnie otwierają drzwi pracowni przed innymi? Jak wygląda proces twórczy? Czy pracownia bywa drugim domem? Podczas grudniowego weekendu, przyglądając się pracowniom krakowskich artystek i artystów, wszyscy zainteresowani poznają odpowiedzi na powyższe pytania.
Pracownie są miejscami wyjątkowymi: intymnymi, magicznymi i przepełnionymi dziełami sztuki. W tych przestrzeniach artystki i artyści odsłaniają siebie oraz szukają inspiracji. Niektóre z nich są nie tylko przestrzeniami pracy, ale również miejscami edukacyjnymi, ekspozycyjnymi, przyczyniając się tym samym do integracji osób zainteresowanych sztuką. Pracownie mają niezwykły potencjał i kształtują krakowską mapę artystyczną.
Zapraszamy na spotkanie z Radkiem Szlęzakiem.
Maluję, rysuję, tworzę obiekty, wideo i instalacje. W swojej twórczości reinterpretuję tematy zapożyczone z bardzo różnych zjawisk współczesnej kultury, w których ujawniają się antropologiczne, społeczne i polityczne aspekty funkcjonowania obrazów. Inspiracją dla moich prac są wątki i obrazy zaczerpnięte zarówno z przestrzeni medialnej, podręczników naukowych, jak i kultury popularnej np. ikonosfery science-fiction. Pomimo tego, że praktykę artystyczną często zestawiam z teorią, w mojej twórczości nie brak świadomych niedopowiedzeń. Nie stronię od cielesnych i organicznych metafor.
Radek opowie o swojej pracowni ale również o wystawie Mikołaja Szpaczyńskego, która w tym czasie odbywa się w Galerii Rooter.