Spotkanie z reżyserem Wiesławem Saniewskim
Stowarzyszenie Podróżników TUiTAM oraz Filmowy Wrocław zapraszają na spotkanie z Wiesławem Saniewskim, które odbędzie się 28.04.2025 r. o godz. 18.00 w Art Hotelu przy ul. Kiełbaśniczej 20.
Wiesław Saniewski mógł zostać reprezentantem Polski w piłce nożnej lub sprinterem. Z powodzeniem mógł też wykładać matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Pewnego dnia zobaczył jednak ekipę filmową pracującą na podwórzu nieopodal domu, w którym mieszkał. Gdy ujrzał efekty jej pracy na dużym ekranie, postanowił zostać reżyserem. I spełnił swoje marzenie. Dzisiaj należy do czołówki polskich reżyserów. Swoimi filmami skłania widzów do refleksji nad czasami, w których żyjemy, nad ludzką naturą i sensem naszych działań. Wrocław, w którym się urodził i mieszka do dzisiaj, zobaczymy w wielu jego filmach (m.in. "Wolny strzelec", "Obcy musi fruwać", "Bezmiar sprawiedliwości", "Wygrany").
Piotr Czerkawski tak scharakteryzował twórczość reżysera w "Magazynie Filmowym":
"Wiesław Saniewski bez cienia wątpliwości zasługuje na miano jednego z czołowych intelektualistów polskiego kina. Reżyser «Nadzoru» realizuje filmy rzadko, ale gdy już staje za kamerą, możemy być pewni, że ma do powiedzenia coś istotnego.
W swojej twórczości interesuje się bohaterami poszukującymi samoświadomości, stojącymi na życiowym rozdrożu, zmagającymi się z dylematami etycznymi. Analizując ich postawy, stroni od moralizatorstwa i zamiast szukać łatwych rozwiązań, stara się raczej zgłębić istotę poruszanych problemów. Dyskrecja, z jaką to czyni, nie jest obca Saniewskiemu także poza planem filmowym. Reżyser trzyma się na uboczu, broni swej niezależności i rzadko pokazuje się na salonach. Z całą pewnością zasługuje jednak na to, by przyjrzeć mu się bliżej".
Pretekstem do rozmowy z Wiesławem Saniewskim będzie jego autobiografia "Wolny strzelec pod nadzorem", którą będzie można nabyć podczas spotkania.
Spotkanie poprowadzi Małgorzata Urlich-Kornacka.
Wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy.
Projekt "Szlak snów - Dolny Śląsk w kadrze" jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.