Władza. Czy kobiety i mężczyźni różnią się pod względem dążenia do władzy i jej konsumowania?
Władza. Czy kobiety i mężczyźni różnią się pod względem dążenia do władzy i jej konsumowania?
O różnicach między kobietami i mężczyznami w podejściu do władzy i radzeniu sobie z nią nauka wie już całkiem sporo. Czy rzeczywiście nasz świat byłby lepszy, gdyby u władzy było więcej kobiet?
Rozmowa z Aleksandrą Cisłak-Wójcik (Uniwersytet SWPS Warszawa)
Prowadzenie: Magdalena Kicińska ("Pismo. Magazyn Opinii")
Miejsce: Sopoteka
Aleksandra Cisłak-Wójcik
Doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu SWPS. Absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Psycholożka społeczna i polityczna, pełni funkcję prorektorki ds. nauki Uniwersytetu SWPS. W pracy badawczej zajmuje się problematyką hierarchii społecznej, w tym skutkami sprawowania i podlegania władzy, oraz problematyką identyfikacji grupowej i relacji społecznych w grupie. Autorka wielu tekstów popularnonaukowych oraz artykułów naukowych na temat władzy, identyfikacji, spostrzegania społecznego oraz rozwiązywania konfliktów, publikowanych w pismach krajowych i międzynarodowych. Realizowała projekty badawcze NCN poświęcone długoterminowym skutkom władzy oraz formom i przejawom identyfikacji z grupami, w tym grupami narodowymi, zespołami, organizacjami biznesowymi i politycznymi.
Laureatka programów stypendialnych FNP, "Polityki" i MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Odbyła staże m.in. na Uniwersytecie w Erlangen i Norymberdze w Niemczech oraz w IDC w Izraelu.
Magdalena Kicińska
Reporterka, redaktorka naczelna "Pisma. Magazynu Opinii", publikowała między innymi w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Tygodniku Powszechnym". Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz '43. Losy (Wielka Litera, 2018). W lutym 2019 ukazały się Środki transportu (Wydawnictwo Literackie), jej debiut poetycki.