Muzyka i Taniec Koncerty, Festiwale, Rozrywka

Trzaska gra "Goats’ Ghost" w Księgarni Smak Słowa

location icon
Księgarnia Smak Słowa ul. Bohaterow Monte Cassino 6a, Sopot
calendar icon
Od 18 sie 20:00 do 18 sie 20:00

KONCERT ODWOŁANY!


Zapraszamy na pierwszy koncert w Księgarni Smak Słowa w Sopocie i od razu zaczynamy z wysokiego "C".

>>Trzaska gra "Goats' Ghost" w Księgarni Smak Słowa w Sopocie>> to akustyczny solowy koncert powiązany z promocją płyty "Goats' Ghost" (Duchy Kóz) Mikołaja Trzaski.

W dyskografii Mikołaja Trzaski jest to kolejna już pozycja związana z tematem żydowskim. Tytuł nawiązuje do pradawnej szczebrzeszyńskiej przypowieści o kozach wypasanych przez żydowskiego pasterza, które są zaczarowanymi przewodnikami pomiędzy dwoma światami, posiadają wiedzę na temat tajnego przejścia łączącego Szczebrzeszyn z Jerozolimą. Bajka została przetłumaczona przez badacza historii szczebrzeszyńskich Żydów, dyrektora festiwalu Stolica Języka Polskiego, Tomasza Pańczyka.

Mikołaj Trzaska często odwiedza Roztocze i Zamojszczyznę, prawie co roku pojawia się jako uczestnik albo gość festiwalu SJP w Szczebrzeszynie. Od samego początku marzył o zagraniu kliku dźwięków w renesansowym budynku szczebrzeszyńskiej synagogi. Pierwszy, solowy koncert udało mu się potajemnie wykonać pewnego gorącego sierpniowego wieczora, z udziałem kameralnej publiczności i natychmiast poczuł magię i akustyczne możliwości tego miejsca: "Tej nocy dźwięk rozchodził się miękko i srebrzyście. Grając, czułem się jak we śnie"- wspomina muzyk. Po kilku miesiącach postanowił powrócić do tego miejsca i na przełomie października i listopada 2021 roku spędził w Synagodze kilka dni wyposażony w rejestrator cyfrowy, nagrywając klarnety i saksofony, nakładając na siebie kolejne ślady. Jeszcze przed przyjazdem przygotował kompozycje chcąc odtworzyć sekretny, letni nastrój pierwszego koncertu. Ale jak to zwykle bywa, nie udało się odtworzyć tej samej atmosfery. Postanowił wiec się poddać miejscu i chwili, poczekać, aż muzyka, niczym zjawa, sama pojawi się w jego głowie.

Goats' Ghost to zbiór osiemnastu krótkich kompozycji poświęconych pamięci zapomnianych mieszkańców Szczebrzeszyna. Na swojej solowej płycie Mikołaj Trzaska nawiązuje do tradycyjnej, rytualnej muzyki żydowskiej, jednak próbuje oderwać się od klezmerskiego kanonu i nadaje je współczesne ramy. Opowiada też swoją własną, intymną historię.

Mikołaj Trzaska - urodził się w 1966 roku w Gdańsku. Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie, a następnie studiował przez trzy lata na gdańskiej ASP, na wydziale malarstwa. Porzucił jednak studia dla muzyki. Sam uczył się grać na saksofonie i klarnecie, zgłębiał tajniki zapisu nutowego. Obecnie Mikołaj Trzaska jest uznanym saksofonistą i klarnecistą basowym, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej.

Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią europejskiej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem.Obecnie realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu. Jest liderem, międzynarodowego tria Inner Ear i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar - wykonujacego muzykę żydowską, Resonance - tentetu Kena Vandermarka, North Quartet Petera Brötzmanna. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. Joe McPhee, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Thomasem Claytonem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlander, Dave Rempis.

Wstęp na koncert 45 zł, liczba biletów dostępna w pierwszej puli to 50 sztuk!

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet wstępu na Koncert >>Trzaska gra "Goats’ Ghost" w Księgarni Smak Słowa<<

dostępnych: 15

już niedostępne 45,00 zł -