"Sopoty" Tomasza Słomczyńskiego - premiera książki i spotkanie autorskie
Zapraszamy na premierowe spotkanie z książką i jej autorem!
Spotkajmy się z Tomaszem Słomczyńskim i jego nową książką "Sopoty". Premierowe spotkanie w Księgarni Smak Słowa poprowadzi Szymon Świtajski.
Z zapowiedzi wydawniczej:
"Sopot powstał zapewne około tysiąca lat temu. Pierwszy raz stał się modny i prestiżowy już w XVI wieku, kiedy zamożni gdańszczanie zaczęli budować tam letnie rezydencje. Sto lat później pojawili się pierwsi patoturyści. To szwedzcy żołnierze urządzający w swoich kwaterach hałaśliwe pijatyki. Minęły wieki, ale pewne rzeczy się nie zmieniły. Miasto, które w XIX wieku oficjalnie zyskało status uzdrowiska, do dziś zmaga się z nadmiarem uciążliwych gości.
Sopot to jednak nie tylko polskie San Remo. Jego kształt i charakter przez stulecia tworzyli kolejni mieszkańcy - polscy, niemieccy, kaszubscy, żydowscy. Wszyscy zostawili w nim swoje ślady, podobnie jak kolejne władze, które kształtują miejski krajobraz. Sopocianie omijają Monciak i rzadko zaglądają na molo. Prawdziwe życie toczy się w bocznych uliczkach, na werandach, blokowiskach, wzgórzach, w sopockim lesie.
Za przewodnika po tym świecie mamy Tomasza Słomczyńskiego - bo Sopoty to również osobista historia autora i jego rodziny, opowieść o niełatwych relacjach z miastem, fascynacjach i rozczarowaniach, odejściach i powrotach."
Tomasz Słomczyński (ur. 1976) - dziennikarz, obecnie pracuje jako reporter w portalu TVN24.pl. Wychował się w Sopocie, gdzie mieszkał do trzydziestego roku życia. Pisał dla Wirtualnej Polski, publikował w "Dużym Formacie", "Plusie Minusie", "Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej", a także w prasie regionalnej, głównie w "Dzienniku Bałtyckim". Autor książek Zapytaj jeża i inne historie, Miejsca przeklęte oraz Kaszëbë, współautor książki Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Za Kaszëbë otrzymał nominację do Travelerów 2021 w kategorii książka roku oraz do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kaszëbë zajęło też pierwsze miejsce w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina" 2022. W 2016 roku przeprowadził się z Trójmiasta do Kartuz.
Obowiązują zapisy, wstęp wolny.