Szampania krok po kroku
Akademia Szampana
House of Champagne to nie tylko bogata oferta szampanów, ale też spotkania przy szampanie! Rozmowa o winie bez wina w kieliszku nie ma sensu, dlatego przedstawiamy Państwu nasz nowy cykl spotkań przy winie - Akademię Szampana! Wspólnie zwiedzimy Szampanię i poznamy różne jej regiony i siedliska przez pryzmat win, które oferujemy. Naszym przewodnikiem będzie oczywiście Alan Bednarski. Alan jak nikt rozumie sposób, w jaki ten region jest jednocześnie tradycyjny i dynamicznie nowoczesny. Porozmawiamy o historii i powadze tych win, ale zamiast kawioru spodziewajcie się popcornu.
- Degustacja REGIONY SZAMPANSKIEI ICH KLASYCZNI PRZEDSTAWICIELE (Czwartek, 14.12.2023 r.)
Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu, gdzie poznamy regiony szampańskie i spróbujemy win będących ich klasycznymi przedstawicielami. Jaka jest różnica między blanc de blancs i blanc de noirs? Gdzie lepiej rośnie pinot noir, gdzie meuniuer, a gdzie powinno się sadzić chardonnay? Dlaczego? Jak skala produkcji wpływa na jakość szampana i którzy producenci najlepiej łączą ilość z jakością? Jeśli ciekawi Was odpowiedź na te pytania, koniecznie zapiszcie się na nasze pierwsze spotkanie!
Spróbujemy następujących win:
- Henri Giraud Esprit Nature
- Charles Heidsieck Brut Réserve
- Pierre Gimonnet Gastronome 2018
- Dumenil Cuvée Prestige Vieilles Vignes
- Remy Massin Blac de Noirs Nature
- Le Mesnil Grand Cru Blanc de Blancs
- Degustacja KRÓLEWSKIE ROZDANIE (Czwartek, 11.01.2024 r.)
Królewskie rozdanie to drugie spotkanie z naszej nowej serii. Przeniesiemy się w najwyższe rejestry regionu i odpowiemy sobie na pytanie - czym jest Tête de Cuvée? Czy to sztuka dla sztuki, czy jednak prawdziwe perły wśród szampanów?
Określenie Tête de Cuvée początkowo oznaczało pierwszy, najczystszy sok wyciśnięty z winogron, ale dziś właściwie zarezerwowane jest dla określania szampanów najwyższej klasy. Każdy producent ma w ofercie wino, które uważa za najwyższą ekspresję swojej filozofii oraz miejsca, w którym jego wina powstają. Często są to interpretacje pojedynczych odmian, siedlisk lub roczników, ale zdarzają się również blendy uzupełniających się win, tworzących w rezultacie kompleksową i zbalansowaną całość.
Jak to wygląda w praktyce?
Przekonamy się na podstawie następujących win:
- Henri Giraud MV18 Ay Grand Cru
- Andre Heucq H-60
- Laurent Perrier Grand Siecle
- Charles Heidsieck Blanc de Millenaires 2007
- Paul Bara Annonciade 2006
- SZAMPAŃSKI RÓŻ (Czwartek, 08.02.2024 r.)
Francuzi lubią podawać różowego szampana do deserów - można się z tym zgadzać lub nie. Najlepiej jednak spróbować samemu; chętnie odkrywamy własne ścieżki, ponieważ przyjemność kryje się poza wydeptanym szlakiem!
Okazja na spotkanie trafia się znakomita, ponieważ przed nami tłusty czwartek. Czy różowy szampan pasuje do pączka? Jaki różowy szampan pasuje do pączka? Z czego wynikają różnice pomiędzy różowymi szampanami? Gdzie znaleźć najlepsze pączki w Warszawie? Na te wszystkie pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania Akademii Szampana.
Spróbujemy następujących win:
- Pol-Cochet Brut Rosé
- Paul Bara Grand Rosé, de Bouzy
- Laurent Perrier Cuvée Rosé
- JMSeleque Solessence Rosé
- Charles Heidsieck Rosé Réserve
PAKIET SPECJALNY
3 degustacje + Bilet na Festiwal Szampana 29.02.2024 r. + Kolacja z producentami w restauracji "kontakt wino & bistro"
Cena: 1399 zł
Liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy do zapisów.