Zlepki autoetnograficzne - warsztaty z Olką Barczak | "Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora"

location icon
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie Rynek Główny 25, Kraków
calendar icon
Od 27 kwi 11:00 do 27 kwi 11:00
ticket icon
Od 10,00 zł

27 kwietnia, godz. 11:00 Warsztaty Zlepki autoetnograficzne

Kiedy brakuje słów, by opisać otaczającą rzeczywistość, z pomocą przychodzą obrazy. Ion Bîrlădeanu, żyjąc w komunistycznej Rumunii, marzył o byciu reżyserem, ale zamiast kamery, do dyspozycji miał tylko nożyczki i magazyny znalezione na śmietnikach. Tworzył z nich alternatywną rzeczywistość - pełną luksusu, podróży i wolności, o których mógł tylko pomarzyć.

Warsztaty rozpoczniemy krótkim spotkaniem inspiracyjnym na wystawie, a następnie przejdziemy do części praktycznej - kolażu. Przekonamy się, że to nie tylko wycinanie i przyklejanie, ale sposób na opowiadanie historii. Stworzymy kolaże z jawy, snów i starych gazet, czerpiąc z twórczości Bîrlădeanu oraz wybitnych rumuńskich artystów XX wieku. Zainspirujemy się pionierami kierunków takich jak dadaizm, surrealizm, konstruktywizm czy abstrakcjonizm, a także współczesnymi twórcami, ze szczególnym uwzględnieniem autoetnografii.

  • Warsztaty przeznaczone dla pełnoletnich odbiorców.
  • Koszt 10 zł.
  • Obowiązują zapisy na stronie Evenea.

Prowadzący: Olka Barczak to architektka, color designer, założycielka bloga CollageBlog. Jest autorką i wielu materiałów edukacyjnych dla projektantów oraz popularnonaukowej książki pt. "#kolor". Razem z mężem Piotrem (projektant wnętrz) w ramach CollageCollege od kilkunastu lat prowadzą kursy, szkolenia i warsztaty z zakresu różnych pól kreatywności, uczą języka kolorów. Kochają sztukę, design, architekturę i podróże. Mieszkają w Krakowie.


Wydarzenie towarzyszące Cracow Art Week KRAKERS, w ramach wystawy "Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora".

"Chwilami myślę, że śnię" - hasło przewodnie nadchodzącej edycji KRAKERSa pochodzi z 622 upadków Bunga Stanisława Ignacego Witkiewicza - powieści z pogranicza autobiografii i autofikcji, wydanej dopiero trzydzieści trzy lata po zagadkowej śmierci artysty w 1939 roku. Zapożyczając to zdanie, oddawany jest hołd Witkacemu w sto czterdziestą rocznicę jego urodzin. Hasło to stanowi również punkt wyjścia do rozważań na temat wartości autonarracji w sztuce współczesnej, w szczególności w kontekście jego twórczości.


Więcej informacji: Agata Klejzerowicz, e-mail: [email protected], tel.: +48 12 42 42 860

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Zlepki autoetnograficzne - warsztaty z Olką Barczak
27 Kwietnia 2025, 06:00 10,00 zł