Trudy żeglugi, czyli życie codzienne na pomorskich statkach w epoce nowożytnej [Pomerania incognita]

location icon
filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie pl. Matki Teresy z Kalkuty 8, Szczecin
calendar icon
Od 25 lut 18:00 do 25 lut 18:00

[UWAGA, ZMIANA TERMINU SPOTKANIA Z 24 LUTEGO NA 25]

25 lutego (czwartek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) w ramach cyklu historycznego [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością] wykład pt. "Trudy żeglugi czyli życie codzienne na pomorskich statkach w epoce nowożytnej" wygłosi prof. dr hab. Radosław Gaziński.

Partnerami cyklu są:

Fundacja Ścieżkami Pomorza

Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Wykład ukaże warunki w jakich rozwijały się floty miast pomorskich w czasach nowożytnych. Omówione zostaną główne typy używanych wówczas statków, kierunki żeglugi i asortyment przewożonych towarów. Sporo miejsca zostanie poświęcone załogom pomorskich statków w tym: werbunkom załóg, hierarchii na statku, relacjom między marynarzami, codziennej pracy na morzu i w porcie, wyżywieniu załóg czy też wynagrodzeniom. Omówione zostaną również obowiązki marynarzy podczas wydarzeń ekstremalnych w czasie sztormu i podczas katastrofy morskiej.

O prelegencie:

Prof. dr hab. Radosław Gaziński - pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się historią Pomorza w czasach nowożytnych (XVI - XVIII w.) zwłaszcza historią gospodarczą w tym żeglugą i handlem morskim pomorskich miast. Bada ponadto działalność nowożytnych urzędników książęcych i miejskich. Interesuje się także archiwistyką głównie archiwoznawstwem, bibliotekoznawstwem oraz heraldyka miejską.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatna wejściówka
już niedostępne -