Pierwsze kroki w języku Scala - warsztat

location icon
Centrum Konferencyjne Hotel Europeum Kazimierza Wielkiego 27A, Wrocław
calendar icon
Od 20 kwi 17:30 do 20 kwi 20:30

Scala jest jednym z pierwszych języków, który z powodzeniem połączył programowanie obiektowe i funkcyjne. Dzięki przystępnej składni i małej ilości boilerplate pozwala na pisanie czystego, zwartego, ale bezpiecznego dla typu kodu. Obecnie jest to również popularny wybór do programowania współbieżnego, tworzenia serwerów HTTP, a ostatnio nawet jako język skryptowy.


Jest to język łatwy do nauczenia się i wykorzystania w codziennej pracy!

Zapraszamy Was na warsztat z Wojciechem Mazurem, Scala Tooling Engineerem w VirtusLab, który wprowadzi Was w świat Scali!


20 kwietnia 2022, 17:30-20:30
Wrocław, Centrum Konferencyjne Hotel Europeum


Trener:
Wojciech Mazur jest Scala Tooling Engineerem w VirtusLab z wieloletnim komercyjnym doświadczeniem w projektach z użyciem Scali. Przez ostatnie 2 lata był osobą odpowiedzialną za utrzymanie i rozwój Scala Native - kompilatora i środowiska uruchomieniowego dla Scali opartego na LLVM, w ścisłej współpracy ze Scala Center i EPFL.


Dla kogo jest ten warsztat?

Warsztat jest skierowany do osób początkujących, które chciałyby nauczyć się Scali.

  • osoby znające podstawy programowania w innych językach
  • studenci po ukończeniu/aktualnie uczęszczający na kurs Scali

Agenda

1. Wprowadzenie do języka Scala (IO, Classes, traits, objects, enums, Collections, Error handling, Implicits, Concurrency, Pattern matching, Extractor objects, Union / Intersection types, Binary compatibility)
2. Wprowadzenie do Scala CLI

3. Stworzenie prostej aplikacji webowej

4. Sandbox - projekt własny na podstawie zdobytej wiedzy

5. Q&A + mentoring

Pierwsza część warsztatów będzie poświęcona wprowadzeniu do języka Scala. Nauczysz się podstaw składni, operacji na kolekcjach Scali oraz obsługi błędów. W tej części zrozumiesz również, jak działa w Scali pattern matching, implicit values oraz jak z nich korzystać. Poznasz również zasady współbieżności w Scali z wykorzystaniem Futures.

W drugiej części, nauczysz się jak pracować z Scala CLI - minimalistycznym narzędziem do interakcji ze Scalą, które jest idealne dla początkujących i małych jednomodułowych projektów. W tej części dowiesz się, jak używać tego narzędzia do kompilacji i testowania kodu, a także jak korzystać z zależności bibliotecznych.

W kolejnym module połączymy całą zdobytą wiedzę, aby stworzyć prostą aplikację webową opartą na integracji z publicznym REST API popularnego serwisu streamingującego muzykę. Celem tej części jest stworzenie gry, w której użytkownik będzie musiał odgadnąć nazwę piosenki, która będzie odtwarzana przez krótki okres czasu na jego urządzeniu. W tej części poznasz również kilka powszechnie używanych bibliotek Scali do pracy z klientami i serwerami HTTP oraz narzędzia do pracy z JSON.

Ostatnia część będzie poświęcona realizacji własnych pomysłów na projekt - rozszerzeniu istniejących przykładów lub stworzeniu czegoś zupełnie nowego od podstaw. Mentorzy w tej części odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą Ci w razie jakichkolwiek problemów. Wykorzystaj ten czas na eksperymentowanie z językiem Scala.

Wymagania:

  • Podstawowa znajomość Java / JavaScript / Python lub innych języków programowania
  • REST, żądania HTTP
  • Przydatne będzie doświadczenie z programowaniem obiektowym i/lub funkcyjnym

Potrzebne narzędzia:

Dodatkowe źródła:


Organizator:

Domeną VirtusLab jest świadczenie usług IT na najwyższym poziomie. Firma jest ekspertem na rynku m.in. w technologii programowania Scala. Na codzień współpracuje z Martinem Oderskym oraz Alex'em Archambaultem, jest także oficjalnym zespołem, który świadczy komercyjne wsparcie dla najnowszej Scala 3. Dodatkowo, VirtusLab intensywnie współtworzy Scalowe narzędzia open source, które usprawniają pracę programistów, takie jak kompilator Scala, Dotty, czy Metals. Dowiedz się więcej także o innych specjalizacjach firmy na virtuslab.com

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet na warsztat - Pierwsze kroki w języku Scala
już niedostępne -