W Szczecinie zawsze napotkasz sztukę

location icon
Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie Matki Teresy z Kalkuty 8, Szczecin
calendar icon
Od 30 wrz 18:00 do 30 wrz 18:00
ticket icon
Od 0,00 zł

W Szczecinie zawsze napotkasz sztukę30 września (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone szczecińskim mozaikach, o których opowiedzą Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live'a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki.

Jeśli wątpicie w to, czy Szczecin jest miastem sztuki lub uważacie, że sztukę w Szczecinie można podziwiać tylko na wymagających specjalistycznej wiedzy wystawach w muzeach i galeriach, to znaczy, że spotkanie jest właśnie dla Was. Po spotkaniu wasz punkt widzenia obróci się o 180 stopni!

Tropicielki sztuki i przewodniczki miejskie: Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk, od 2019 roku udowadniają, że w Grodzie Gryfa obiekty sztuki znajdują się prawie na każdym kroku. Do dziś skatalogowały blisko 120 dekoracji mozaikowych - a przecież mozaika to tylko jedna z wielu różnych technik artystycznych, w których tworzyli i tworzą szczecińscy twórcy!

Szczecin jest wypełniony dekoracjami artystycznymi. Znajdują się w miejscach reprezentacyjnych lub są częściami najważniejszych zabytków w Szczecinie, kryją się również w klatkach schodowych, podwórkach, wnętrzach szkół, uczelni, instytucji. Zdobią nawet tereny przemysłowe. Osoby wrażliwe estetycznie znajdą w Szczecinie obiekty sztuki interesujące dla siebie niezależnie od preferencji: są to i abstrakcje i klasyczne prace, i przedstawienia płaskie i trójwymiarowe, i współczesne i stare, a nawet bardzo stare.

Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk opowiedzą o wielu znalezionych przez siebie, mało znanych, pracach artystycznych znajdujących się w przestrzeni publicznej i pół-publicznej w Szczecinie oraz zaproszą gości do wspólnego tropienia i zwiedzania miasta.

Sabina Wacławczyk - społecznie zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz animacją społeczną i kulturalną. Jest przewodniczką miejską, współautorką bloga "Sztuka w przestrzeni Szczecina". W duecie z Joanną Olszowską realizuje projekt "Mozaiki Szczecińskie", który otrzymał nominację do tytułu "Szczupak 2020". Wcześniej popularyzowała wiedzę o przedwojennych szczecińskich stolarkach witrynowych. Edukowała na temat wandalizmu na Cmentarzu Centralnym, od paru lat zabiega o ustanowienie uchwały usuwającej szpetne reklamy z budynków i ich otoczenia.Z Małgorzatą Zychowicz- Prus była w 2019 roku liderką wydarzenia kulturalno-integracyjnego "Święto Placu" na placu Orła Białego. W 2020 roku liderowała między innymi wydarzeniu "Święto Tkackiej". Obecnie, wraz z Dorotą Pundyk, zabiega o upamiętnienie Johanessa Quistorpa, wielkiego szczecińskiego filantropa.Z wykształcenia artystka sztuk plastycznych i teatralnych, laureatka nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i stypendium Młoda Polska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2021 nominowana do Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Normalny
już niedostępne -