Południk21: ROZTOCZE MNIEJ ZNANE - trekking po najpiękniejszych zakątkach Południowego Roztocza

location icon
Warszawa
calendar icon
Od 12 cze 6:00 do 13 cze 21:30
ticket icon
Od 0,00 zł

Dzień I

6.00 zbiórka na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki (12.06.2021). Wyruszamy o godzinie 6.10!

Czeka nas fascynującą wyprawa na pogranicze polsko - ukraińskie. Na naszym szlaku czeka najwyższe wzniesienie Roztocza (PL), malownicze i pełne trudnej historii cerkwiska, pejzaże roztoczańskich pól i zieleniących się bukowych lasów, tajemnicze schrony linii Mołotowa, "świątynia słońca" i perła drewnianej architektury cerkiewnej, czyli zespół w Radrużu.

BEŁŻEC - zwiedzanie Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu.

Trekking na trasie: KNIAZIE - DŁUGI GORAJ - KRĄGŁY GORJA - MONASTERZ - WERCHRATA (około 17 km)

Kniazie, tu wysiadamy z autobusu (w którym zostają wszystkie zbędne rzeczy) i wyruszamy sprzed cerkwi w kierunku najwyższego wzniesienia Roztocza (w polskiej części).

KNIAZIE - tu odwiedzimy ruiny murowanej cerkwi grekokatolickiej pw. św. Paraskewy. To właśnie cerkiew w Kniaziach stała się scenografią dla filmu "Zimna Wojna". We wnętrzu opowiemy o historii Kniazi oraz budowie pierwszej drewnianej cerkwi.

KRĄGŁY GORAJ -Tu poszukamy schronów Linii Mołotowa, opowiemy też o obronie odcinka

rawo - ruskiego w 1941 roku.

DŁUGI GORAJ - najwyższe wniesienie polski Roztocza (PL).

MONASTERZ - według tradycji, pierwszy klasztor powstał w tym miejscu w czasach świetności Rusi w XII wieku. Tradycja nie ma jednak uzasadnienia w źródłach historycznych, a udokumentowana historia klasztoru sięga XVII wieku. Na leśnym uroczysku zobaczymy wejście do dawnych katakumb (lub piwnicy klasztoru), studnię klasztorną, kwaterę żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich poległych w 1914 roku i budzący kontrowersję pomnik upamiętniający poległych w walce z NKWD i KBW żołnierzy UPA. Tu opowiemy też o św. Adamie Chmielowskim (święty Brat Albert), który przebywał w pustelni wybudowanej w pobliżu ruin założenia monastyru.

WERCHRATA - dawniej jedna z największych wsi na Roztoczu Południowym, przed rokiem1947 wieś zamieszkała głównie przez Ukraińców. W roku 1947 pod wsią doszło do starć KBW z żołnierzami UPA. W latach 50-tych w miejscowości powstał tzw. suchy port kolejowy przy granicy z ZSSR. Tu odwiedzimy m.in. cmentarz wojenny z walk w 1914 roku.


Zakwaterowanie w schronisku w szkole w Werchracie. Niezbędne są śpiwory, karimaty. Do naszej dyspozycji pozostaną sale, dostęp do pryszniców z ciepłą wodę i kuchni.

Obiadokolacja, wieczorne spotkanie integracyjne.


Dzień II

Śniadanie, wykwaterowanie ze schroniska.

RADRUŻ - cerkiew grekokatolicka pw. św. Paraskewy wzniesiona w końcu XVI wieku, to jeden z najcenniejszych zabytków drewnianych w Polsce. W 2013 roku obronny zespół cerkiewny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przed cmentarzem w Moczarach wysiadamy z autobusu (zostawiając w nim wszystkie zbędne rzeczy) i wyruszamy na szlak, który zakończymy w Bruśnie.

Trekking na trasie: MOCZARY - DZIEWIĘCIERZ - REZERWAT SOŁOKIJA - "ŚWIĄTYNIA SŁOŃCA" - NOWINY HORYNIECKIE - BRUSNO (wzniesienie) - BRUSNO STARE (około 20 km)

CERKWISKO MOCZARY (DZIEWIĘCIEŻ) - tuż przy granicy państwowej (POLSKO - UKRAIŃSKIEJ) zobaczymy malownicze ruiny dawnej cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

DZIEWIĘCIEŻ - krótki postój przy obecnej, drewnianej cerkwi.

REZERWAT SOŁOKIJA - malowniczo położony rezerwat, który obejmuje ochronę kilkuset jałowców.

"ŚWIĄTYNIA SŁOŃCA" - grupa głazów (w tym jeden z otworem) tworząca narys koła. W legendach miejsce to ma być pozostałością po kręgu kultowym związanym z kultami solarnymi.

NOWINY HORYNIECKIE - tu odwiedzimy leśną kaplicę na źródłach ze słynącą cudami figurą Matki Bożej.

BRUSNONO - czeka na nas drewniana cerkiew grekokatolicka pw. św. Parksewy, którą wzniesiono najprawdopodobniej w 1713 roku.

STARE BRUSNO - dawniej tętniący życiem ośrodek kamieniarski, dziś to już nieistniejąca wieś, tu dojdziemy do słynnego "wodospadu" oraz na jedno z najbardziej przejmujących cerkwisk na Roztoczu.

Wyjazd w drogę powrotną. Planowany powrót około godziny 21.30. (w drodze powrotnej przerwa na posiłek we własnym zakresie)


UWAGA: kolejność zwiedzania może ulec zmianie!

WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓB.

W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIOLOGICZNYM I ZACHOWAMY WSZYSTKIE ZALECANE PRZEZ RZĄD ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NA DZIEŃ 12.06.2021.


📌 CENA: 280 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA:

- transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD),

- zakwaterowanie w schronisku szkolnym w Werchracie (wymagany własny śpiwór i karimata),

- wyżywienie zgodnie z programem (śniadanie i obiadokolacja),

- koszt organizacji ogniska,

- opiekę pilota/przewodnika na całej trasie,

- ubezpieczenia NNW i KL (Signal Iduna),

- opłaty: drogowe, klimatyczne,

- kolorowe mapy z przebiegiem trasy, 


📌 CENA NIE ZAWIERA:

- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, ofiar w cerkwi - 20 zł/uczestnik.


📌 REJESTRACJA I INFORMACJE DODATKOWE:

- Po rejestracji przez portal Evenea.pl prosimy oczekiwać na informacje dotyczące szczegółów płatności oraz umowę (otrzymają je Państwo drogą mailową w ciągu 24h od momentu dokonania rezerwacji).

- Prosimy o dokonanie wpłaty zadatku (100 zł/uczestnik) za wycieczkę w ciągu 72 godzin. Wpłata stanowi potwierdzenie Państwa rezerwacji. W wypadku niedokonania wpłaty zadatku, rezerwacja zostanie automatycznie anulowana. Numer konta oraz dane do przelewu otrzymają Państwo w mailu (zostanie on wysłany w ciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji). Jeśli nie odnajdą Państwo wiadomości w skrzynce odbiorczej, prosimy o sprawdzenie spamu.

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: http://wawagra.waw.pl/2020/03/16/ogolne-warunki-ubezpieczen-nnw/

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności: https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

-zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.

Serdecznie zapraszamy!

Adrian Pogorzelski (WawaGra) tel. 511 630 598

info@wawagra.waw.pl

Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694 (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16Ł lok. 14, 05-400 Otwock)

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rezerwacja
10 Czerwca 2021, 12:00