Space 2020

location icon
Brain Embassy Postępu 15, Warszawa
calendar icon
Od 25 sty 12:00 do 25 sty 17:00

Co ciekawego będzie się działo w dziedzinie eksploracji i podboju przestrzeni kosmicznej w latach 20-tych tego wieku? O tym porozmawiamy na konferencji SpaceHUB " Space 2020".

Rok 2020 - to brzmi bardzo futurystycznie. Żyjemy w przyszłości. To fakt. W jakiej przyszłości przyjdzie nam żyć w ciągu nadchodzących 10 lat?Ludzie mają znów wylądować na Księżycu, w kosmos polecą kolejne potężne teleskopy, a technologie kosmiczne będą jeszcze głębiej zakorzenione w naszym codziennym życiu. Może wizje pisarzy science fiction w końcu się ziszczą i będziemy mieć stałe bazy na Księżycu i Marsie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania 25 stycznia (sobota) w Warszawie między 12:00 a 17:00.

Konferencja SpaceHUB " Space 2020" będzie miała 3 bloki tematyczne

12:00 Rozpoczęcie

💼 BIZNES

Jaka przyszłość czeka biznes w branży kosmicznej w ciągu następnych 10 lat? Jakie trendy widoczne już dziś będę dominować sektor kosmiczny w latach 20-tych XXI wieku? Porozmawiamy o tym podczas panelu dyskusyjnego z ekspertami z branży.

12:10 - 12:35 - Prezentacja

📣 Sky is not the limit. Czyli jak można zarabiać dziś i za 10 lat na kosmosie - Grzegorz Brona

Sektor kosmiczny bardzo szybko ewoluuje. Szczególnie jest to widoczne w obszarze biznesowym. To co było jeszcze dziesięć lat temu domeną państw i wielkich koncernów, dziś zaczyna być polem rozgrywki start-upów. Gdzie nas to zaprowadzi i czy na biznesie kosmicznym można rzeczywiście zarobić dostarczając rozwiązań lepiej, szybciej i taniej. Jakie trendy obowiązywać będą w ciągu dekady, w którą właśnie wchodzimy. O tym postaram się opowiedzieć w sposób skondensowany w czasie swojego wystąpienia. 

12:40 - 13:25 - Panel Dyskusyjny - moderatorem panelu będzie Grzegorz Maciaszek

Uczestnicy panelu:
🗣️ Grzegorz Brona
🗣️ Jarosław Chojnacki

🗣️ Grzegorz Brona - doktor habilitowany nauk fizycznych i biznesmen. Pracował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Były szef Polskiej Agencji Kosmicznej. Pracował między innymi w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Współzałożyciel spółki Creotech Instruments. Autor popularnej książki "Człowiek - istota kosmiczna". Miłośnik science fiction.

🗣️ Jarosław Chojnacki - Project Manager w Krakowskim Parku Technologicznym. Kierownik programu akceleracyjnego SpaceUp BSA, wspierającego startupy wykorzystujące dane satelitarne, jak również koordynator międzynarodowych i krajowych projektów. Jest organizatorem eventów o tematyce kosmicznej, w tym międzynarodowego hackathonu Act In Space oraz członkiem konsorcjum ESA BIC Polska, odpowiedzialnego za ESA BIC Kraków. Mentor na wydarzeniach dedykowanych startupom ICT. Aktywnie wspiera startupy technologiczne w Krakowskim Inkubatorze Technologicznym.

👤 Grzegorz Maciaszek - Menedżer inwestycyjny w funduszu Space Bridge Fund. Prowadzi projekty akceleracji, komercjalizowania i rozwoju startupów w ramach akceleratora IndustryLab w Poznaniu. Menedżer z 16 letnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w firmach polskich i międzynarodowych. W swojej pracy skupia się na praktycznej stronie wdrażania innowacji i rozwoju innowacyjności w organizacjach. Jest autorem pierwszego podręcznika wprowadzającego do metody tworzenia innowacyjnych produktów i usług La Salle Matrix Thinking.

🌗 KSIĘŻYC

13:30 - 13:55 - Prezentacja

📣 2020-2030, czas powrotu na Księżyc - Gordon Wasilewski

W nowej dekadzie ludzkość ponownie zaistnieje na Księżycu. Czy tylko na chwilę, czy na stałe? Czy będzie to Zachód czy Wschód? Przejrzymy najbliższe księżycowe misje robotyczne i załogowe oraz ich plany i postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

14:00 - 14:45 - Panel Dyskusyjny

Uczestnicy panelu:
🗣️ Gordon Wasilewski
🗣️ Barbara Skardzińska
🗣️ Jędrzej Kowalewski

🗣️ Gordon Wasilewski jest inżynierem i badaczem górnictwa kosmicznego. Kończy obecnie doktorat w Centrum Badań Kosmicznych PAN, który realizuje przy wsparciu Colorado School of Mines - jedynej uczelni na świecie kształcącej specjalistów w dziedzinie zasobów kosmicznych. Jego głównym polem badawczym jest problematyka wydobycia pary wodnej lub ciekłej wody z lodowych depozytów na Księżycu i Marsie - jest to główny element zapewnienia dostaw paliwa rakietowego i wody pitnej dla potrzeb gospodarki okołoksiężycowej.

🗣️ Barbara Skardzińska jest adwokatem i pierwszym w Polsce doktorem nauk prawnych ze specjalnością prawo kosmiczne. Naukowo związana jest z Instytutem Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie z wyróżnieniem obroniła rozprawę doktorską o górnictwie kosmicznym. Studiowała lub prowadziła badania w ponad dwudziestu ośrodkach naukowych, realizując liczne granty z zakresu ochrony środowiska kosmicznego, rozwiązywania sporów międzynarodowych oraz użytkowania globalnych systemów satelitarnych i instrumentów wynoszenia. Stypendystka kilkunastu programów naukowych oraz wielokrotna laureatka nagród i wyróżnień prawniczych, w tym nagrody specjalnej w konkursie "Rising Stars"- Prawnicy Liderzy Jutra 2019. Zainteresowania naukowe łączy z praktyką zawodową - od ponad 10 lat zapewnia obsługę prawną polskim i międzynarodowym podmiotom gospodarczym, w tym spółkom sektora kosmicznego, współpracując z renomowanymi polskimi i międzynarodowymi kancelariami prawnymi. 

🗣️ Jędrzej Kowalewski - założyciel i prezes zarządu firmy Scanway - startupu, skupiającego się na technologiach optycznych i laserowych dla sektora kosmicznego i przemysłu. Wcześniej członek zespołu DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining) - studenckiego eksperymentu kosmicznej wiertarki. Współtwórca satelity ScanSAT do obserwacji Ziemii. Pomysłodawca polskiej księżycowej misji satelitarnej.

13:30 - 14:45 - Równolegle do części księżycowej - Warsztat

🌍 WARSZTAT

🛰️ CREODIAS - Platforma do zaawansowanej analizy i budowania aplikacji z użyciem danych satelitarnych z programu Copernicus - Przemysław Mujta

🗣️ Przemysław Mujta - doświadczony project manager z sektora telekomunikacyjnego i IT. W firmie Cloudferro odpowiedzialny za produkty, project management i wsparcie business developmentu w obszarach cloud computingu i rynku danych Earth Observation.

14:45 - 15:30 Przerwa

🔴 MARS

15:30 - 15:55 - Prezentacja 

📣 Podbój Marsa - co nas jeszcze czeka? - Natalia Zalewska

Historia podboju Czerwonej Planety zaczyna się tak naprawdę w latach 60 ubiegłego wieku, kiedy sondy Mariner przysłały pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa. W trakcie prezentacji dowiemy się jakie są plany na najbliższe lata eksploracji planety, i jakie zagadki jeszcze kryje Mars, które spędzają sen z oczu naukowcom. Rozważymy czy mimo wszystko do postawienia ludzkiej nogi na Marsie jest coraz bliżej.

16:00 - 16:45 - Panel Dyskusyjny 

Uczestnicy panelu:
🗣️ Justyna Pelc
🗣️ Natalia Zalewska
🗣️ Jakub Ciążela
🗣️ Natalia Ćwilichowska

🗣️ Natalia Zalewska - geolog, pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Specjalizuje się w teledetekcji Marsa i geologii analogów marsjańskich oraz zajmuje się zagadnieniami pochodzenia i występowania wody na planetach w naszym Układzie Słonecznym. Ostatnie badania skupiają się także na genezie i historii wulkanizmu marsjańskiego. Skończyła geologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjęła studia doktoranckie w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie gdzie obroniła pracę z geologii Marsa i zagadnień występowania wody na tej planecie.

🗣️Jakub Ciążela - Doktor nauk przyrodniczych, mineralog, geochemik i geolog planetarny. Naukowiec Centrum Badań Kosmicznych (CBK) i Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN). Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze. Laureat wielu grantów krajowych i międzynarodowych. Zajmuje się migracją metali i poszukiwaniem nowych złóż w dotychczas rzadko eksplorowanych obszarach. Jedyny jak dotąd Polak uczestniczący w misjach oceanicznych International Ocean Discovery Program (IODP), obecnie zaangażowany w projekty International Continental Scientific Drilling Program (ICDP) i misję Europejskiej Agencji Kosmicznej ExoMars na Marsa. W CBK PAN pracuje nad instrumentem MIRORES, który pozwoli na poszukiwanie złóż metali na Marsie przy użyciu dalekiej podczerwieni.

🗣️ Justyna Pelc - inżynier, lider grupy Innspace, czyli niewielkiego zespołu pasjonatów kosmosu z różnych miast. Jako Innspace zajmujemy się projektami związanymi z inżynierią kosmiczną. Główne nasze zainteresowania to Mars i loty suborbitalne, co widać w realizowanych projektach. Zwycięzcy Student Aerospace Challenge za projekt kabiny samolotu suborbitalnego, zdobywcy 5. miejsca w konkursie Mars Colony Prize za projekt marsjańskiego miasta, o którym to właśnie opowiemy więcej na wydarzeniu.

🗣️ Natalia Ćwilichowska - inżynier biotechnologii, członek takich zespołów naukowych jak Projekt Scorpio oraz Space is More. Jeden z Twórców bazy marsjańskiej Twardowsky.

17:00 Zakończenie

SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej  Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

Sponsorem wydarzenia SpaceHUB "Space 2020" jest firma Integrated Solutions.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
Wyprzedane Brak wolnych miejsc