Poludnik21: Słowiańskie Kręgi - tajemnicze Świętokrzyskie

location icon
Pałac Kultury i Nauki (parking od strony Kinoteki)
calendar icon
Od 23 maj 7:00 do 23 maj 22:00

Zbiórka uczestników 23.05.2021 roku (niedziela) o godzinie 7.00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Planowany powrót około godziny 22.00.

Ruszamy w świętokrzyskie mniej znane! Szlakiem tajemniczych świętych kręgów! Wyruszamy nieprzypadkowo w zielone świątki! 

GÓRA WITOSŁAWSKA - wędrując na górę opowiemy o pochodzeniu nazwy wzniesienia. Góra Witosławska jest traktowana jako jeden z domniemanych ośrodków kultu przedchrześcijańskiego w okresie wczesnego średniowiecza. To tu przeniosły się ze Świętego Krzyża opisywane przez kroniki ludowe huczne zabawy w zielone świątki. Na szlaku odwiedzimy m.in. drewnianą kaplica p.w. Zesłanie Ducha Świętego.

ŚWIĘTY KRZYŻ - ruszamy malowniczą Królewską Drogą z Nowej Słupi. Po dotarciu na wniesienie poznamy historię tajemniczych wałów i legendę o założeniu klasztoru w czasach Bolesława Chrobrego. Zwiedzanie budynków klasztoru, w tym kaplicy z relikwiami Krzyża Świętego.

GOŁOBORZA
- wejście na platformę widokową położoną nad gołoborzami świętokrzyskimi. Uczestnicy poznają legendy i prawdziwą historię powstania tajemniczych osuwisk.

GÓRA PERZOWA - na szczycie wzniesienia odwiedzimy skalną kaplicę p.w. św. Rozalii.

GÓRA DOBRZESZOWSKA - na szczycie wzniesienia Góry Dobrzeszowskiej znajdują się potrójne kamienne wały w kształcie elipsy. W przeciwieństwie do najbardziej znanego obiektu jakim jest wał kultowy na Świętym Krzyżu założenie na szczycie Góry Dobrzeszowskiej zostało ukończone. Nie pewne dokładne datowanie powstania obiektu, ale na podstawie kilku fragmentów ceramiki odkrytych w czasie prac wykopaliskowych, uważa się, że obiekt powstał pomiędzy VIII - IX wiekiem n.e. W czasie prac odkryto min. zagadkowe nawarstwienia węgli drzewnych, będących prawdopodobnie pozostałością tzw. świętego ognia palonego na szczycie. Na szczycie, w kręgu, w otoczeniu bukowego dowiemy się więcej o kamiennych konstrukcjach. Przypomnimy też prastarych bogów Słowian. 

OGNISKO - na zakończenie czeka nas integracyjne (zapewniamy kiełbaski i dodatki, dla wegan, wegetarian będziemy mieli paprykę do upieczenie nad ogniem).

W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIOLOGICZNYM ZACHOWAMY WSZYSTKIE ZALECANE PRZEZ RZĄD ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NA DZIEŃ 23.05.2021


📌 TERMIN: 23.05.2021 (niedziela)

📌 CENA: 140 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA: transport [autokar lub bus (klimatyzacja, DVD)], opiekę pilota i przewodnika na całej trasie, ognisko z kiełbaskami, ubezpieczenia NNW (Signal Iduna), opłaty drogowe, parkingowe.

📌 CENA NIE ZAWIERA: wydatków własnych uczestników.

📌 Jeśli posiadają Państwo "Voucher WawaGra" i chcieliby Państwo wykorzystać go w tej wycieczce, proszę o informację w mailu


Ważne informacje:

- zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się na podstawie kolejności zakupu biletów

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępnych pod linkiem: https://wawagra.waw.pl/2020/03/16/ogolne-warunki-u... oraz dodatkowy regulamin obowiązujący uczestników w czasie trwania wycieczki (przedstawiony powyżej)

- zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:

https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

Serdecznie zapraszam!

Adrian Pogorzelski tel. 511 630 598 lub mail: info@wawagra.waw.pl

Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694 (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16 lok. 14, 05-400 Otwock)

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Rezerwacja
już niedostępne 140,00 zł -