Roztocze mniej znane

location icon
Warszawa (zbiórka uczestników przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki)
calendar icon
Od 2 paź 6:00 do 2 lis 21:30

Wybierzemy się na fascynującą wyprawę na pogranicze polsko - ukraińskie. Na szlaku czeka na nas najwyższe wzniesienie Roztocza (PL), malownicze i pełne trudnej historii cerkwiska, pejzaże roztoczańskich pól i zieleniących się bukowych lasów, tajemnicze schrony linii Mołotowa, "świątynia słońca" i perła drewnianej architektury cerkiewnej, czyli zespół w Radrużu.


Dzień I - 02.10.2021 (sobota)


Zbiórka o godzinie 6:00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki (2.10.2021, sobota). Wyruszamy o godzinie 6.10!

KNIAZIE - tu odwiedzimy ruiny murowanej cerkwi grekokatolickiej pw. św. Paraskewy. To właśnie cerkiew w Kniaziach stała się scenografią dla filmu "Zimna Wojna". We wnętrzu opowiemy o historii Kniazi oraz budowie pierwszej drewnianej cerkwi.

KRĄGŁY GORAJ - poszukamy schronów Linii Mołotowa, opowiemy też o obronie odcinka rawo - ruskiego w 1941 roku.

DŁUGI GORAJ - odwiedzimy najwyższe wzniesienie polskiej części Roztocza.

MONASTERZ - według tradycji, pierwszy klasztor powstał w tym miejscu w czasach świetności Rusi w XII wieku. Tradycja nie ma jednak uzasadnienia w źródłach historycznych, a udokumentowana historia klasztoru sięga XVII wieku. Na leśnym uroczysku zobaczymy wejście do dawnych katakumb (lub piwnicy klasztoru), studnię klasztorną, kwaterę żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich, poległych w 1914 roku oraz budzący kontrowersje pomnik upamiętniający poległych w walce z NKWD i KBW żołnierzy UPA. Tu opowiemy też o św. Adamie Chmielowskim (święty Brat Albert), który przebywał w pustelni wybudowanej w pobliżu ruin monastyru.

WERCHRATA - dawniej jedna z największych wsi na Roztoczu Południowym, do roku 1947 zamieszkała głównie przez Ukraińców. W roku 1947 pod wsią doszło do starć KBW z żołnierzami UPA. W latach 50-tych w miejscowości powstał tzw. suchy port kolejowy przy granicy z ZSSR. Tu odwiedzimy m.in. cmentarz wojenny z walk 1914 roku.

Zakwaterowanie w hotelu ** w pokojach dwu i trzyosobowych.

Obiadokolacja, wieczorne spotkanie integracyjne.


Dzień II - 3.10.2021 (niedziela)


Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.

RADRUŻ - cerkiew grekokatolicka pw. św. Paraskewy wzniesiona w końcu XVI wieku, to jeden z najcenniejszych zabytków drewnianych w Polsce. Cerkiew uznawana jest za jedną z najstarszych drewnianych cerkwi w Polsce. W 2013 roku obronny zespół cerkiewny został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

CERKWISKO MOCZARY (DZIEWIĘCIEŻ) - tuż przy granicy państwowej (POLSKO - UKRAIŃSKIEJ) zobaczymy malownicze ruiny dawnej cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

DZIEWIĘCIEŻ - krótki postój przy obecnej, drewnianej cerkwi.

REZERWAT SOŁOKIJA - malowniczo położony rezerwat, który obejmuje ochronę kilkuset jałowców.

"ŚWIĄTYNIA SŁOŃCA" - grupa głazów (w tym jeden z otworem) tworząca narys koła. W legendach miejsce to ma być pozostałością po kręgu kultowym związanym z kultami solarnymi.

NOWINY HORYNIECKIE - tu odwiedzimy leśną kaplicę na źródłach ze słynącą cudami figurą Matki Bożej.

NOWE BRUSNO - czeka na nas drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Parksewy, którą wzniesiono najprawdopodobniej w 1713 roku.

STARE BRUSNO - dawniej tętniący życiem ośrodek kamieniarski, dziś to już nieistniejąca wieś. Tu dojdziemy do słynnego "wodospadu" oraz na jedno z najbardziej przejmujących cerkwisk na Roztoczu.

REBIZANTY (SZLAK SZUMÓW NA TANWI) - przejście ścieżką wiodącą nad malowniczymi wodospadami nazywanymi Szumami. Nie ma piękniejszego momentu do odwiedzin "szumów" niż złocista jesień. Tu opowiemy o tym, jak powstały progi wodne oraz o granicy zaborów biegnącej dawniej na Tanwi.

Wyjazd w drogę powrotną. Planowany powrót do Warszawy około godziny 21.30. (w drodze powrotnej przerwa na posiłek we własnym zakresie).

Wyjazd będzie prowadził Adrian Pogorzelski.


UWAGA: kolejność zwiedzania może ulec zmianie!

WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓB.

W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIOLOGICZNYM I ZACHOWAMY WSZYSTKIE ZALECANE PRZEZ RZĄD ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NA DZIEŃ 2.10.2021.


📌 CENA: 360 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA:

- transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD),

- zakwaterowanie w hotelu ** lub *** w pokojach dwu i trzyosobowych,

- wyżywienie zgodnie z programem (śniadanie i obiadokolacja),

- opiekę pilota/przewodnika na całej trasie,

- ubezpieczenia NNW i KL (Signal Iduna),

- opłaty: drogowe, klimatyczne,

- obowiązkową składkę na TFG i TFP,

📌 CENA NIE ZAWIERA:

- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, ofiar w cerkwi - 20 zł/uczestnik.


📌 REJESTRACJA I INFORMACJE DODATKOWE:


- Po rejestracji przez portal Evenea.pl prosimy oczekiwać na informacje dotyczące szczegółów płatności oraz umowę (otrzymają je Państwo drogą mailową w ciągu 24h od momentu dokonania rezerwacji).

- Prosimy o dokonanie wpłaty zadatku (100 zł/uczestnik) za wycieczkę w ciągu 72 godzin. Wpłata stanowi potwierdzenie Państwa rezerwacji. W wypadku niedokonania wpłaty zadatku, rezerwacja zostanie automatycznie anulowana. Numer konta oraz dane do przelewu otrzymają Państwo w mailu (zostanie on wysłany w ciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji). Jeśli nie odnajdą Państwo wiadomości w skrzynce odbiorczej, prosimy o sprawdzenie spamu.

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: http://wawagra.waw.pl/2020/03/16/ogolne-warunki-ubezpieczen-nnw/

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności: https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

-zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.

Serdecznie zapraszamy!


Adrian Pogorzelski (WawaGra) tel. 511 630 598

info@wawagra.waw.pl


Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694 (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16Ł lok. 14, 05-400 Otwock)

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rezerwacja
już niedostępne -