Nauka i Edukacja

Trzeciego dnia wojny o świcie…Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce i na Pomorzu [Pomerania incognita]

location icon
Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie pl. Matki Teresy z Kalkuty 8, Szczecin
calendar icon
Od 14 gru 18:00 do 14 gru 18:00
ticket icon
Od 0,00 zł

14 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na kolejne spotkanie w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]. Tym razem uczestnicy wysłuchają wykładu dr hab. Grzegorza Kiarszysa pt. "Trzeciego dnia wojny o świcie…Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce i na Pomorzu".

W okresie zimnej wojny wiele miejsc było objętych tajemnicą państwową, i mają one dziś bardzo szczątkową dokumentację. Do grupy tej zaliczają się także trzy magazyny amunicji atomowej, powstałe w Polsce w końcu lat 60. XX wieku. Materialne pozostałości tych kompleksów oraz historyczny kontekst ich funkcjonowania będą głównym tematem tego wykładu. Obiekty te zbudowano w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie "Wisła" w Dobrowie (Podborsku) w pobliżu Białogardu (obiekt 3001), Sypniewie (Brzeźnicy- Kolonii) koło Jastrowia (obiekt 3002) i Grochowie (Templewie) nieopodal Trzemeszna Lubuskiego (obiekt 3003).

Grzegorz Kiarszys jest archeologiem zatrudnionym na Uniwersytecie Szczecińskim. W poszukiwaniach obiektów archeologicznych stosuje współczesne metody teledetekcyjne, których rezultaty analizuje w systemach informacji geograficznej. W ostatnich latach Grzegorz Kiarszys prowadzi badania archeologiczne różnych obiektów wojskowych z okresu zimnej wojny. W tym celu wykorzystuje odtajnione zobrazowania satelitarne, raporty CIA, skanowanie laserowe, fotografię lotniczą i modelowanie SfM. W 2019 roku wydał książkę pt. "Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce", w której przedstawił historię trzech radzieckich baz atomowych z obszaru Polski. 

Partnerzy:

Fundacja Ścieżkami Pomorza

IAE Polskiej Akademii Nauk

Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego - Zespół Badań nad Dziejami Pomorza

IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka
już niedostępne -