calendar icon
1 maj 8:00
online icon
Online

Poleski po kładkach!

Zarastające młaką jeziora, torfowiska, bagna i bory bagienne, a w nich cuda natury.
Poleski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce. Powstał w 1990 roku by chronić niezwykle cenną przyrodę obszarów wodno-błotnych, ale mamy tu też ekosystemy łąkowe, zaroślowe i leśne. Ta niesamowita mozaika siedlisk jest ostoją dla ogromnej liczby ptaków, znajdziemy również gady, płazy, ssaki oraz unikatową florę. Na obszarze Parku występuje aż 8 gatunków roślin mięsożernych - zagrożona wyginięciem aldrowanda pęcherzykowata, rosiczki, tłustosz pospolity dwubarwny i pływacze. Z 200 gatunków ptaków na pewno usłyszymy buczenie bąka i terkot derkacza, zobaczymy m.in. błotniaka łąkowego i zbożowego, czaple, dubelta, podgorzałkę, wodniczkę, bociana czarnego i żurawie. Na szczególną uwagę zasługuje żółw błotny - gatunek reliktowy i jeden z najbardziej zagrożonych gatunków gadów w Polsce.

Ze względu na swój charakter spora część tras to wijące się malowniczo kładki, bo bez nich dotarcie w najciekawsze rejony byłoby po prostu niemożliwe. A co zakręt to niespodzianka.

Poleski Park jest jeszcze mało znany, nie ma tu tłumów turystów jak nad Biebrzą. Jednak ornitologicznie niczym jej nie ustępuje, ma natomiast w zanadrzu wiele przyrodniczych perełek, których trudno szukać gdzie indziej. Dlatego też nie będziemy się skupiać wyłącznie na ptakach. Przyjrzymy się wszystkiemu co spotkamy na naszej drodze!

Dzień 1 - ptaki w Poleskim Parku Narodowym i sowy w Sobiborskim Parku Krajobrazowym
Dojazd pociągiem do Lublina. Z tamtejszego dworca zabiera nas bus i ruszamy do Parku. Dojedziemy bezpośrednio do północnej części, gdzie ruszymy na ornitologiczną ścieżkę Perehod. Następnie pojedziemy do miejsca zakwaterowania i na obiad. Po obiedzie ruszymy busem do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Tam poszukamy żółwi błotnych i dzięciołów białogrzbietych. A wieczorem posłuchamy puchacza i puszczyka mszarnego - nasz przewodnik jest fanem sów!

Dzień 2 - pieszo po Poleskim Parku Narodowym
Ten dzień spędzimy na trasach pieszych. Rano wyruszymy na najbardziej malowniczą ścieżkę Spławy, po drodze odwiedzając ośrodek dydaktyczny (będzie można zaopatrzyć się w mapy, przewodniki i foldery). Będziemy delektować się przyrodą, krajobrazami i wszystkimi ciekawostkami po drodze. Do przejścia ok. 25 km. Ale będziemy robić dużo przystanków na obserwacje, odpoczynek i herbatę z termosu. W połowie dnia zatrzymamy się na dłużej, pod wiatą gdzie będzie możliwość upieczenia kiełbasek. Wracamy późnym popołudniem na obiadokolację.

Dzień 3 - Poleski cd.
Znów zabierze nas bus, tym razem na ścieżkę "Dąb Dominik" i niesamowite, zarastające jezioro Moszne. Tego samego dnia odwiedzimy też ścieżkę "Czahary" i mieszkającą na Bagnie Bubnów wodniczkę, żurawie, kszyka i kulika wielkiego. Być może znajdziemy kwitnące storczyki, wszystko zależy od pogody. Po obiedzie bus odwiezie nas na dworzec PKP w Lublinie.

Naszym przewodnikiem będzie Michał Wołowik - biolog i ornitolog.
Noclegi (pokoje 2,3,4 osobowe) i obiady mamy zapewnione w rodzinnej agroturystyce. Miejsce naszego pobytu wyposażone jest też w kuchnię, gdzie będzie można przygotować śniadanie, kolację i herbatę do termosu.

Grupa 10-13 osób.

_________________________________________________

Co zapewniamy:

- transport busem z/do Lublina oraz na miejscu, bilet na pociąg do/z Lublina we własnym zakresie.
- ubezpieczenie NNW
- opiekę pilota
- przewodnika ornitologa
- 2 noclegi (pokoje 2, 3, 4 osobowe)
- wyżywienie (3 x obiad)
- bilety wstępu do Parku

We własnym zakresie:

- bilet na pociąg do/z Lublina

Termin:

1-3 maja 2020.
Wyjazd w piątek o 8.10 z dworca Warszawa Centralna, powrót w niedzielę o 17.50 z Lublina. Wszystkie szczegóły prześlemy uczestnikom w mailu.

Koszt:

450,- zł
Płatność: zaliczka 150 zł w ciągu 2 dni po potwierdzeniu rezerwacji.

Prosimy wypełnić FORMULARZ REZERWACJI