Nordic Talking Festival 5 | Spacer śladami Szwedów | Spacer miejski

location icon
Plac Grunwaldzki Plac Grunwaldzki 1, Gdynia
calendar icon
Od 29 maj 16:00 do 29 maj 17:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile Gdynia ma wspólnego ze Szwecją? Wybierz się z nami na spacer po Gdyni śladami Szwedów i przekonaj się, jak blisko ciebie jest Północ! Przewodnikiem wycieczki jest Maciej Zborowski. 

Plan spaceru

 1. Start: gdyński kościół marynarza szwedzkiego
  1. Idea powstawania kościołów dla marynarzy szwedzkich za granicami kraju
  2. Styl architektoniczny
  3. Najważniejsi pastorzy: Daniel Cederberg oraz Bo Johansson
 2. Dar Pomorza
  1. Internowanie żaglowca w Szwecji
 3. Molo południowe - aleja statków pasażerskich
  1. Upamiętnienie wizyty szwedzkiego wycieczkowca Birka Princess
 4. Bulwar Nadmorski
  1. Przed wojną i tuż po niej - nazywany Bulwarem Szwedzkim
 5. Szpital miejski
  1. Pomoc szwedzkiej inicjatywy Białych Autobusów w okresie powojennym z inicjatywy hrabiego Folke Bernadotte
 6. Publiczny terminal promowy
  1. Stąd od czerwca będą odpływać promy Stena Line do Karlskrony
 7. Port węglowy
  1. Ogromny niegdyś ruch rudowęglowców przywożących z północy Szwecji rudę żelaza, a zabierających z Polski węgiel
 8. Barak przy Jana z Kolna
  1. Jedna z placówek wolontariatu szwedzkiego w okresie powojennym
 9. Meta: gdyński kościół marynarza szwedzkiego

* * *

O PROWADZĄCYCH


Maciej Zborowski - absolwent dwóch kierunków humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim: filologii rosyjskiej oraz skandynawistyki. Posiada wieloletnie doświadczenie managerskie w międzynarodowej firmie zajmującej się transportem pasażerskim oraz towarowym między Polską a Skandynawią. Na niwie biznesowej specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu produktu. Prelegent na licznych spotkaniach branżowych i forach gospodarczych w Polsce i Szwecji. Autor dwóch książek popularyzujących Szwecję: Na Północ - Szwecja znana i nieznana (wyd. Bezdroża 2015) oraz Nie taka Szwecja lagom - 20 mitów o sąsiedzie z Północy (wyd. Editio 2019). Biegle włada angielskim, rosyjskim i szwedzkim. Prywatnie miłośnik podróży na Północ oraz na Wschód, obserwator życia społeczno-politycznego regionu nordyckiego oraz krajów byłego ZSRR. Obecnie dziekan Wydziału Społeczno-Humanistycznego Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i Gdyni.


* * *


O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Spacer
już niedostępne -