Nordic Talking Festival 5 | Śladami Ainara Skalda. Literacka podróż po wczesnośredniowiecznej Skandynawii | Spotkanie autorskie

location icon
Muzeum Miasta Gdyni Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
calendar icon
Od 28 maj 14:45 do 28 maj 15:45
ticket icon
Od 0,00 zł

- Pyszałek. Pieśniarz. Obibok. Nie pogardzi złotem, napitkiem i dobrą zabawą - tak o Ainarze Skaldzie mówi jego twórca, Łukasz Malinowski. - Włóczęga, obieżyświat, niespokojny duch - dopowiadamy, zapraszając w podróż po wczesnośredniowiecznej Skandynawii śladami Ainara.

- Ainar Skald został skonstruowany na podstawie średniowiecznych przekazów o historycznych poetach, którzy równie dobrze co językiem, potrafili władać mieczem. Jest pyszałkiem, genialnym pieśniarzem i obibokiem. Nie pogardzi złotem, napitkiem i dobrą zabawą. Ma zwinne ręce, które właściciele sakiewek przeklinają, a kobiety wspominają z uwielbieniem. Jest przebiegły, lecz cierpi na tą przypadłość, że wszędzie gdzie się pojawia, ciągnie za sobą kłopoty - wyjaśnia Łukasz Malinowski, autor cyklu powieści, których Ainar jest głównym bohaterem 

O przygodach Ainara i miejscach, w których bywał, opowie sam twórca postaci. 

Limit miejsc: 60 osób


* * *

O PROWADZĄCYCH

Łukasz Malinowski - rocznik 1983. W 2010 roku obronił na UJ doktorat z historii. Specjalizuje się w historii średniowiecznej Skandynawii. Literacko zadebiutował powieścią "Skald. Karmiciel kruków", która rozpoczęła cykl: "Skald. Kowal słów. (tom I i II)". Autor książki "Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach" oraz przekładu "Sagi o Viga-Glumie". Przygotowuje do druku monografię "Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii". Publikował w Wiedzy i Życie, Focusie Historia, Mówią Wieki i Nowej Fantastyce. Obecnie pisze artykuły popularnonaukowe dla Wirtualnej Polski. W 2016 roku nominowany przez redakcję Nowej Fantastyki do nagrody "Reflektor".

* * *

O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Spotkanie autorskie
już niedostępne -