Nordic Talking Festival | Samowie i ich miejsce w skandynawskiej przestrzeni kulturowej | Wykład

location icon
Konsulat Kultury Jana z Kolna 25, Gdynia
calendar icon
Od 29 maj 12:15 do 29 maj 13:15
ticket icon
Od 0,00 zł

Samowie, Skandynawowie i Finowie sąsiadują ze sobą od tysięcy lat. Choć obecnie mają ze sobą bardzo dobrą relację, wystarczy zagłębić się w historię, by dostrzec, że bywało między nimi różnie.

- Samowie są rdzennymi mieszkańcami północnej Skandynawii i Finlandii - wyjaśnia Kendra Wilson, prowadząca wykład o Samach.

Obecnie Samowie są jedną z najsilniejszych grup autochtonicznych na świecie. Mają swój parlament, flagę i święto narodowe. Przedstawiciele ludu Samów wchodzą m.in. w skład Rady Arktycznej, która jest międzynarodowym forum utworzonym w celu rozwiązywania problemów Arktyki i zamieszkujących ją ludów pierwotnych. Jednak nie zawsze tak było. Co wiadomo o ich relacji w różnych czasach na podstawie danych językowych i archeologicznych oraz starszych tekstów? O tym między innymi opowie Kendra Wilson. 


Limit miejsc: 160 osób  

* * *

O PROWADZĄCYCH


Kendra Wilson - 
pracownik naukowy Uniwersytetu Turku w Finlandii. Uzyskała tytuł doktora filologii nordyckiej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Uczyła na różnych uczelniach w Ameryce Północnej i Finlandii. Obroniła pracę doktorską na temat zdrobnień i przezwisk w języku islandzkim. Prowadziła również badania na temat używania run w Finlandii i możliwych fińsko- albo saamskojęzycznych napisów runicznych. Interesuje się też współczesnymi adaptacjami teatralnymi motywów staroislandzkiej i fińskiej tradycji.

* * *

O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wykład
już niedostępne -