Nordic Talking Festival 5 | Szwecja znana i nieznana. Mity o sąsiedzie z Północy | Wykład

location icon
Konsulat Kultury Jana z Kolna 25, Gdynia
calendar icon
Od 29 maj 11:00 do 29 maj 12:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Był sobie Norweg, Szwed i Duńczyk... O mieszkańcach Skandynawii krąży wiele anegdot. O tym, które z nich są prawdziwe, opowie Maciej Zborowski, autor dwóch książek popularyzujących Szwecję: Na Północ - Szwecja znana i nieznana oraz Nie taka Szwecja lagom - 20 mitów o sąsiedzie z Północy.


Szwedzi to uporządkowani minimaliści.
Na każdym podwórku w Szwecji stoi zaparkowane Volvo, a w każdym szwedzkim domu są meble marki Ikea.
Wszystkie Szwedki to wyzwolone seksualnie feministki, a każdy Szwed jest waleczny jak wiking. 


Skąd biorą się nasze przekonania o sąsiedzie z Północy, czy są uzasadnione oraz czy warto w nie wierzyć?  

Podczas wykładu Szwecja znana i nieznana Maciej Zborowski rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. Przygotuj się na ekscytującą podróżi!


Limit miejsc: 160 osób


* * *

O PROWADZĄCYCH


Maciej Zborowski - absolwent dwóch kierunków humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim: filologii rosyjskiej oraz skandynawistyki. Posiada wieloletnie doświadczenie managerskie w międzynarodowej firmie zajmującej się transportem pasażerskim oraz towarowym między Polską a Skandynawią. Na niwie biznesowej specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu produktu. Prelegent na licznych spotkaniach branżowych i forach gospodarczych w Polsce i Szwecji. Autor dwóch książek popularyzujących Szwecję: Na Północ - Szwecja znana i nieznana (wyd. Bezdroża 2015) oraz Nie taka Szwecja lagom - 20 mitów o sąsiedzie z Północy (wyd. Editio 2019). Biegle włada angielskim, rosyjskim i szwedzkim. Prywatnie miłośnik podróży na Północ oraz na Wschód, obserwator życia społeczno-politycznego regionu nordyckiego oraz krajów byłego ZSRR. Obecnie dziekan Wydziału Społeczno-Humanistycznego Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i Gdyni.


* * *

O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Narcystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew PółnocyDodaj opis wydarzenia

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wykład
już niedostępne -