Dwudniowe warsztaty kolażu “Jako kobieta pracująca..." | Marzec Sopocianek 2025
Wspaniała Irena Kwiatkowska w Czterdziestolatku stworzyła postać kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie boi. Miała być pastiszem socjalistycznej kobiety na traktorze, a stała się budzącym sympatię symbolem niesłabnącej kobiecej zaradności, energii i siły. To było wiele lat temu, pora z zaktualizować hasło KOBIETA PRACUJĄCA. Podobno praca kobiet nigdy się nie kończy…
Dwudniowe warsztaty "Jako kobieta pracująca" powstały na kanwie projektu artystycznego Marty Frej o tym samym tytule. Są jego rozwinięciem, opartym na pracy grupowej. Na warsztatach będziemy zastanawiać się jaką rolę w naszym życiu pełni praca, jak dużą część naszej tożsamości stanowi i jakie stereotypy towarzyszą tej części naszego życia. Przy pomocy prostej techniki kolażu stworzymy zapis naszej pracy- portret współczesnej kobiety pracującej.
Plan warsztatów:
15.03.2025 - godz. 17:00-19:00
16.03.2025 - godz. 17:00-19:00
Prowadzące:
Agnieszka Pilecka
z wykształcenia jestem magistrą pedagogiki resocjalizacyjnej, certyfikowaną specjalistką psychoterapii uzależnień i psychoterapeutką w nurcie integracyjnym z psychodramą w trakcie szkolenia. Od ponad 10. lat zdobywam doświadczenie w pracy z osobami z uzależnieniem od substancji i/lub behawioralnie, a także z osobami bliskimi osób uzależnionych. Od trzech lat pracuję gabinetowo, u siebie, pod szyldem "ambiwalencja.pl". Moja praca jest także moją pasją, zatem z przyjemnością i sporą częstotliwością rozwijam się, uczestnicząc w różnych szkoleniach i konferencjach. W swojej praktyce stosuję także pracę ze snem oraz elementy psychodramy. Bliska jest mi praca metaforą i bajkoterapia. Odpoczywam na różne, raczej aktywne sposoby. Bardzo często tak, by wylać gdzieś swoją kreatywność, na którą czasem brakuje mi już miejsca.
Marta Frej
Jestem artystką wizualną, ilustratorką i aktywistką.
Od około 10 lat skupiam się na twórczości dotyczącej praw człowieka, a w szczególności praw kobiet, oraz grup narażonych na dyskryminację, w ten sposób definiuję swój feminizm. Jestem zainteresowana realną zmianą społeczną. Wykorzystuję w tym celu media społecznościowe (obserwuje mnie około 350 tys. osób), współpracuję z gazetami, wydawnictwami (m.in. tygodnik Polityka, Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna). Chętnie włączam się w kampanie społeczne (Alimenty to nie prezenty, Tour de Konstytucja, Siła Kobiecego Głosu itp.). Współpracuję z organizacjami wspierającymi kobiety, oraz społeczność LGBTQiA: Feminoteka, Centrum Praw Kobiet, Kongres Kobiet, Kulczyk Foudation, Tolerado. Interesuje mnie herstoria, którą postrzegam jako odzyskiwanie utraconej pamięci o kobietach i ich wkładzie w losy świata. Stworzyłam komiks herstoryczny Dromaderki, ilustrowałam książkę Anny Kowalczyk "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich", współtworzyłam mobilną wystawę "60 na 100. Sąsiadki. Głosem Kobiet o Powstaniach Śląskich i Plebiscycie". Stworzyłam projekt muralu upamiętniającego Czarny Protest, który powstał na Warszawskiej Pradze, a wraz z mieszkankami i mieszkańcami Sopotu stworzyłam herstoryczny mural przedstawiający 5 wybitnych Sopocianek.