Skarby Dolnego Śląska - wojenne sekrety, perły architektury i przyrody

location icon
Warszawa
calendar icon
Od 4 cze 5:00 do 6 cze 23:00
ticket icon
Od 0,00 zł

DZIEŃ I

Zbiórka uczestników o godzinie 5.00 przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Wyruszamy punktualnie o godzinie 5.10.

LUBIĄŻ - tu zwiedzimy zapierający dech w piersiach kompleks budynku składający się na dawny zespół klasztorny Cystersów. Poza perłami architektury w Lubiążu dotkniemy również sekretów związanych z działalnością laboratorium firmy "Telefunken", która w piwnicach budynku klasztornego prowadziła badania nad systemem radarowym. W klasztorze nie zbraknie też opowieści o tym, jak "Jaruzelski i Kiszczak" szukali skarbów III Rzeszy.

MAŁA MOSKWA (LEGNICA) - wędrówka przez kolejne punkty na mapie miasta składające się na pozostałości po dawnym radzieckim garnizonie wojskowym. Miasto było siedzibą sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, dowództwa 4 Armii Lotniczej i jednego z najliczniejszych w Polsce garnizonów, a w latach 1984-1990 Naczelnego Dowództwa Zachodniego Teatru Działań Strategicznych. Ze względu na dużą koncentrację w mieście jednostek wojskowych i struktur dowódczych Legnicę nazywano Małą Moskwą. Na trasie nie zabraknie filmowych wątków.

JAWOR - nasze kroki skierujemy do znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Ewangelickiego Kościoła Pokoju. Zapierająca dech w piersiach świątynia będzie znakomitym miejscem do opowieści o tzw. latach wojen, czyli wojnie trzydziestoletniej...

ROZTOKA - piękny pałac i 28 ton złota? To musi być Roztoka! W urokliwej miejscowości czeka nas zwiedzanie barkowej rezydencji należącej do rodu Hochbergów. Jej początki sięgają najprawdopodobniej XIV wieku. Pod koniec drugiej wojny światowej obiekt pełnił funkcję składnicy dzieł sztuki. Według budzących kontrowersje (co do oryginalności) tzw. "Dzienników Wojennych" w studni pałacowej miało zostać ukryte 28 ton złota wywiezionego w specjalnym konwoju z Wrocławia.

Zakwaterowanie w hotelu *** (w okolicach Wałbrzycha) w pokojach dwu i trzy osobowych. Dla wszystkich uczestników dostęp do strefy SPA w cenie wycieczki. Obiadokolacja.

Wieczorne spotkanie integracyjne "Poszukiwacze Skarbów".

DZIEŃ II

Śniadanie bufetowe.

Po śniadaniu ruszamy do Bolkowa.

BOLKÓW -

KSIĄŻ/STARY KSIĄŻ (trekking w Przełomie Pełcznicy) - nasze kroki skierujemy na "Ścieżkę Hochbergów", która prowadzi malowniczą trasą przełomu rzeki Pełcznicy. Malownicze kładki nad głęboką doliną, strome ściany gwarantują niezapomniane przeżycia. Idąc szlakiem dotrzemy do Starego Książa. Romantyczne ruiny skrywają pod sobą relikty grodziska i zamki z czasów piastowskiego księcia Bolka I Surowego. W końcu XVIII wieku w miejscu wcześniejszej warowni wybudowano romantyczną ruinę stylizowaną na zamek. Poza niezwykłymi widokami czeka nas też moc opowieści o wciąż niejasnej historii zamku i okolicy z czasów II wojny światowej. Na szlaku opowiemy o legendzie tajnego ośrodka badawczego sił lotniczych czy słynnym złotym pociągu (czas przejścia: około 4 h).

MUZEUM PORCELANY - zawiedzenie założonego w 1908 Muzeum Porcelany. Tu poznamy min. porcelanowe tradycje Wałbrzycha.

Powrót do hotelu, obiadokolacja.

NOCNE ZWIEDZANIE KSIĄŻA (dla chętnych) - spotkanie z historią zamku i "duchami" (Koszt nocnego zwiedzania zamku Książ to około 55 zł/uczestnik).

DZIEŃ III

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.

"TOTENBURG" (Wałbrzych, wzgórze Niedźwiadki) - na naszej trasie znajdzie się "tajemnicze" mauzoleum/cenotawa.

RIESE (WŁODARZ) - największy z dostępnych elementów kompleksu RIES (olbrzym). Góra Włodarz i drążony w niej kompleks sztolni rozbudza wyobraźnie badaczy, poszukiwaczy, dawniej również umysły pracowników służ specjalnych. Czy podziemia to pozostałości po budowie kwatery wodza rzeszy? Czy jest to miejsce po supertajnym projekcie zbrojeniowym (prace nad rozszczepieniem atomu)? Czy za skalnymi zwałami skrywają się zrabowane skarby? Czy podziemia kryją ciała pracowników filii obozu Gros Rosen? Na te i inne pytania będziemy szukali odpowiedzi na trasie turystycznej.

Wokół Włodarz (811 n.p.m) poszukamy "nieturystycznych" pozostałości "PODZIEMNEGO MIASTA".

ZAMEK GRODNO - zwiedzanie zapierającego dech w piersiach zamku, którego historia sięga wniesionej w XIII wieku strażnicy południowych granic księstwa świdnicko - jaworskiego. Od 1840 jest udostępniany turystom. Przewędrujemy przez dwa tarasy zamkowego. Tu czeka nas m.in. niezwykła historia odkrytych w 1945 przez Rosjan zbiorów malarstwa zagrabionych w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców. Wśród odnalezionych płócien znajdowały się prace Matejki.

SPACER Z ZAMKU WZDŁUŻ BRZEGÓW JEZIORA BYSTRZYCKIEGO NA KORONĘ TAMY (dystans około 3 km.)

KRZYŻ POKUTNY - krótki foto stop przy jednym z dolnośląskich krzyży pokutnych skrywającym mroczny sekret prowadzący nas do średniowiecza.

Wyjazd w drogę powrotną. Planowany powrót do Warszawy około g. 23.00. 

UWAGA: kolejność zwiedzania może ulec zmianie!

WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓB.

W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIOLOGICZNYM I ZACHOWAMY WSZYSTKIE ZALECANE PRZEZ RZĄD ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NA DZIEŃ 4.06.2021.

📌 CENA: 629 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA:

- transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD),

- zakwaterowanie (2 noclegi): w hotelu trzygwiazdkowych, pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami

- wyżywienie zgodnie z programem (2xśniadanie i 2xobiadokolacje),

- opiekę pilota/przewodnika na całej trasie,

- ubezpieczenia NNW i KL (Signal Iduna),

- opłaty: drogowe, klimatyczne.

📌 CENA NIE ZAWIERA:

- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów płatne obligatoryjnie u pilota w dniu wycieczki:

-151 zł/uczestnik

- 109 zł/uczestnik bilety ulgowe (dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści)

📌 REJESTRACJA I INFORMACJE DODATKOWE:

- Po rejestracji przez portal Evenea.pl prosimy oczekiwać na informacje dotyczące szczegółów płatności oraz umowę (otrzymają je Państwo drogą mailową w ciągu 24h od momentu dokonania rezerwacji).

- Prosimy o dokonanie wpłaty zadatku (100 zł/uczestnik) za wycieczkę w ciągu 72 godzin. Wpłata stanowi potwierdzenie Państwa rezerwacji. W wypadku niedokonania wpłaty zadatku, rezerwacja zostanie automatycznie anulowana. Numer konta oraz dane do przelewu otrzymają Państwo w mailu (zostanie on wysłany w ciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji). Jeśli nie odnajdą Państwo wiadomości w skrzynce odbiorczej, prosimy o sprawdzenie spamu.

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: http://wawagra.waw.pl/2020/03/16/ogolne-warunki-ubezpieczen-nnw/

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności: https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

-zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.

Serdecznie zapraszamy!

Adrian Pogorzelski (WawaGra) tel. 511 630 598

info@wawagra.waw.pl

Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694 (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16Ł lok. 14, 05-400 Otwock)

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rezerwacja
1 Czerwca 2021, 15:00