POŁUDNIK21.PL: LUBLIN ŻYDOWSKI - W POSZUKIWANIU OKRUCHÓW TAMTEGO ŚWIATA

location icon
Warszawa
calendar icon
Od 27 lut 7:00 do 27 lut 20:30

Lublin to miejsce krzyżowania się dawnych szlaków handlowych i kultur, religii i języków. Od wieków "zawieszony" na trakcie z zachodu na wschód, z północy na południe. Najpewniej od czasów Kazimierza Wielkiego w Lublinie osiedlali się pierwsi kupcy żydowscy, a w czasach XVI-wiecznej świetności miasta powstała nieistniejąca dziś szkoła talmudyczna oraz synagoga Maharszala. Tu rozwijał się zrodzony na Podolu mistyczny chasydyzm, a miasto zasłynęło z nauczającego i posiadającego niezwykły dar widzenia cadyka Icchaka Horowica zwanego "Widzącym z Lublina", w latach 30-tych miasto słynęło z "Lubelskiej Szkoły Mędrców". Zagłada świata Żydów w Lublinie przyszła jesienią 1939. W czasie naszej wycieczki poszukamy "okruchów tamtego świata".

Spotykamy się 27 lutego 2022r. o godzinie 7.00 na Pl.Bankowym, w pobliżu pomnika J. Słowackiego. Wyruszamy o godzinie 07:05! Planowany powrót około godziny 20:30.


Wybrane miejsca które odwiedzimy na trasie naszej wędrówki z lokalnym przewodnikiem:


JESZIWA LUBELSKA (Jesziwa Mędrców z Lublina) - we wnętrzu synagogi poznamy historię słynnej lubelskiej Wyższej Szkoły Rabinicznej założonej dzięki staraniom m.in. rabina Meira Szapiry.


STARY CMENTARZ ŻYDOWSKI - tu zobaczymy najstarszy zachowany nagrobek, który pochodzi z 1541 roku. Na terenie nekropoliI nasze kroki skierujemy m.in. do ohelu cadyka Jakuba Izaaka Horowica, zwanego też "Widzącym z Lublina", opowiemy o tradycjach pogrzebowych w judaizmie i bogactwie symboli umieszczonych na macewach.


STUDNIA NA DAWNEJ UL. SZEROKIEJ - to jeden ze śladów po nieistniejącej dzielnicy żydowskiej. Dziś studzienka znajduje się w obrębie lubelskiego dworca autobusowego, dawniej znajdowała się przy ul. Szerokiej.


LATARNIA PAMIĘCI - jedna z ostatnich przedwojennych latarni, której światło nigdy nie gaśnie. "Latarnia Pamięci", zapalona jako pomnik przypominający o żydowskim Lublinie i jego mieszkańcach, powstała z inicjatywy Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".


MIEJSCE PO DOMIE "WIDZĄCEGO Z LUBLINA" - tu wspomnimy osobę charyzmatycznego cadyka Jaakow Icchak Horowic zwanego "Widzącym z Lublina".PRZERWA NA POSIŁEK WE WŁASNYM ZAKRESIE (Będziemy mieli 1,5 czasu wolnego na obiad lub spacer po Lublinie oraz zakup słynnych cebularzy. Zachęcamy w tym czasie do odwiedzenia restauracji "Mandragora" serwującej przysmaki kuchni żydowskiej).


STARE MIASTO - na teren starówki wejdziemy przez Bramę Grodzką, dawniej zwaną "Żydowską" - tu poszukamy okruchów "innego" świata jakim są lubelskie kuczki.


POMNIK GETTA - tu opowiemy o okolicznościach likwidacji getta w Lublinie i powojennej rzeczywistości ocalonych.


SYNAGOGA CHEWRA NOSIM - w okresie międzywojennym synagoga służyła Bractwu Tragarzy Zwłok - "Chewra Nosim". Po remoncie w latach 80- tych synagoga zaczęła pełnić funkcję Izby Pamięci Żydów Lubelskich, w zbiorach której znajdują się m.in. książki ze słynnej biblioteki "Szkoły Mędrców".


Około godziny 17.30 wyjazd w drogę powrotną, planowany przyjazd do Warszawy około godziny 20.00.


UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie!


WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓB


DODATKOWY REGULAMIN W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID 19:

- W trakcie przejazdu i w pomieszczeniach obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz noszenia maseczki

- Z uczestnictwa w wycieczce skorzystać osoby, które bezpośrednio przed wyjazdem złożą oświadczenie, że w ciągu 14 dni poprzedzających wyjazd nie miały żadnych niepokojących objawów oraz nie kontaktowały się z osobami chorymi lub przebywającymi na kwarantannie (słownie przed wejściem do autokaru)

- Uczestnik, u którego widoczne będą objawy takie jak wysoka temperatura (powyżej 37,5 st. C), kaszel, duszności - nie będzie mógł wziąć udziału w wycieczce

- Uczestnicy są zobowiązani do dezynfekcji rąk każdorazowo przed wejściem do autokaru- W czasie spaceru uczestnicy zachowają pomiędzy sobą min. 2 metrowy odstęp📌 CENA: 129 zł/uczestnik


📌 CENA ZAWIERA:

- transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD),

- opiekę pilota na całej trasie,

- usługę lokalnego przewodnika, 

- ubezpieczenia NNW, (Signal Iduna),

- opłaty: drogowe, parkingowe

- koszt indywidualnego zestawu słuchawkowego,

📌 CENA NIE ZAWIERA:

- kosztów biletów wstępu 25 zł/uczestnik (płatne obligatoryjnie w dniu wycieczki)


📌 REZERWACJA: https://app.evenea.pl/event/lublinzydowski/


KONTAKT: tel. 511 630 598 (Adrian Pogorzelski) lub info@poludnik21.pl


INFORMACJE DODATKOWE:

- zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: https://poludnik21.pl/wazne-dokumenty/ - 

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności: https://evenea.pl/polityka-prywatnosciSerdecznie zapraszamy!

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Rezerwacja
Wyprzedane 129,00 zł Wyprzedane