WawaGra: Łemkowie, Opowieści Galicyjskie i Wioska Wampirów

location icon
Pałac Kultury (parking od strony Kinoteki) Plac Defilad 1, Warszawa
calendar icon
Od 27 sie 5:00 do 29 sie 22:00

DZIEŃ I

O godzinie 4.50 zbiórka na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. O godzinie 5.00 wyruszamy w drogę w kierunku Dukli.

Po drodze moc opowieści o kulturze łemkowskiej! Czy jest bardziej magiczne miejsce niż Beskid Niski z historycznym widmem wiszącym nad wysiedlonymi wsiami, z Jaśliskami, w których wieczorem na rynku możemy kupić chleb wprost z piekarni?

DUKLA - miasto wyrosłe na dawnym szlaku wiodącym w kierunku Królestwa Węgier. Tu odwiedzimy m.in. cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej (posłuchamy o tragicznych losach żołnierzy różnych nacji, którzy zginęli w czasie zimy na przełomie 1914 i 1915 roku), kościół pobernardyński, w którym bliżej poznamy historię św. Jana z Dukli i pałac Mniszchów, w którym znajduje się obecnie muzeum.

IWLA - tu zobaczymy wodospad na potoku Iwielka rozsławiony m.in. za sprawą zdjęć do filmu "Wino Truskawkowe" (filmowa adaptacja "Opowieści Galicyjskich" A. Stasiuka).

CHYROWA - dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy.


ZYNDRANOWA
- zwiedzimy słynne Muzeum Kultury Łemkowskiej założone przez Fedora Gocza.


Zakwaterowanie w hotelu *** (pokoje dwu i trzy osobowe z łazienkami, istnieje możliwość za dopłatą 180 zł rezerwacji pokoju jednoosobowego), obiadokolacja (dwudaniowa).

DZIEŃ II


Śniadanie.

KRÓLIK WOŁOSKI - tu zatrzymamy się przy ruinach greckokatolickiej cerkwi pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja (w jej wnętrzu kręcono zdjęcia do filmu "Gnoje" - adaptacji powieści Andrzeja Stasiuka "Biały kruk")

JAŚLISKA -
dawniej miasto otoczone murami strzegącymi piwnic z węgrzynem. Senna osada zagrała w wielu znakomitych filmach. W Jaśliskach odkryjemy miejsca znane nam z ekranizacji "Opowieści galicyjskich" Andrzeja Stasiuka. Film w reż. Dariusza Jabłońskiego jest pełen przepięknych obrazów i żywo przeniesionych z książki dialogów. W Jaśliskach nagrywano również zdjęcia do filmu "Boże Ciało".

Dalej będziemy kontynuowali spacer na odcinku około 7-8 km pomiędzy dawniej tętniącymi życiem wsiami WOLA WYŻNA i JASIEL.

WOLA WYŻNA
- tu z dawnej łemkowskiej wsi pozostało wyraźnie cerkwisko oraz malowniczy cmentarz. Uważne oko archeologa krajobrazu dostrzeże też miejsca, w których dawnej stały chaty.

JASIEL - nasz spacer zakończymy przy pomniku upamiętniającym żołnierzy WOP obok granicy polsko-słowackiej.

Powrót do hotelu, obiadokolacja. Wieczorne ognisko z warsztatami pieśni łemkowskiej!


DZIEŃ III

Śniadanie, wykwaterowanie z pokoi.

KOMAŃCZA - Klasztoru Sióstr Nazaretanek (z zewnątrz), miejsce internowania prymasa Wyszyńskiego.

JAWORNIK ("stary") - (piesza wędrówka na odcinku około 12 km) nie istniejąca dziś wieś słynąca z antywampirycznych pochówków! Tu zawędrujemy na cmentarz i cerkwisko. O praktykach pochówków antywampirycznych pisał m.in. Kolberg czy Osadnik! Oto jeden z bardziej interesujących fragmentów: "we wsi Jaworniku nad Osławicą nie ma jednego człowieka pochowanego na cmentarzu, który by nie miał wbitego w głowę ćwieka lub uciętej i u nóg położonej, głowy. Aby zapobiec wędrówkom pośmiertnym upiora, obwijają zmarłemu szyję młodym pędem głogu a w serce wbijają gwóźdź z brony lub 3 żelazne ćwieki. Dla odwrócenia Złego ucinają też głowę i kładą twarzą na spód, w nogach. Przed pogrzebem kładą w usta łyżkę maku albo pełny pysk lub półkwartek - w tym celu, aby z grobu nie wstał. Sądzą bowiem, że podniósłszy się z trumny, nim dojdzie do domu, powinien on wszystkie te ziarenka maku w ustach zliczyć, zrachować, czemu nie podoła prędko, więc kur zapieje tymczasem i upirz do grobu wracać musi."

ZAGÓRZ - imponujące ruiny obronnego barokowego klasztoru ojców karmelitów bosych.

Wyjazd w drogę powrotną, planowany przyjazd do Warszawy około godziny 22.00.

W drodze powrotnej przerwa na posiłek we własnym zakresie.

UWAGA:
kolejność zwiedzania może ulec zmianie!

WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓB.


W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIOLOGICZNYM I ZACHOWAMY WSZYSTKIE ZALECANE PRZEZ RZĄD ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NA DZIEŃ 27.08.2021.

📌 CENA: 540 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA:

- transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD),

- zakwaterowanie (2 noclegi): w hotelu trzygwiazdkowych, pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami (UWAGA: dopłata do pokoju 1-osobowego + 180 zł),

- wyżywienie zgodnie z programem (śniadanie x2 i obiadokolację x2 + ognisko z kiełbaskami),

- koszt organizacji ogniska,

- opiekę pilota/przewodnika na całej trasie,

- ubezpieczenia NNW i KL (Signal Iduna),

- opłaty: drogowe, klimatyczne.

📌 CENA NIE ZAWIERA:

- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, ofiar w cerkwi oraz usług przewodników lokalnych, płatne obligatoryjnie u pilota - 35 zł/uczestnik.


INFORMACJE DODATKOWE:

- Po rejestracji przez portal Evenea.pl prosimy oczekiwać na informacje dotyczące szczegółów płatności oraz umowę (otrzymają je Państwo drogą mailową w ciągu 24h od momentu dokonania rezerwacji).

- Prosimy o dokonanie wpłaty zadatku (100 zł/uczestnik) za wycieczkę w ciągu 72 godzin. Wpłata stanowi potwierdzenie Państwa rezerwacji. W wypadku niedokonania wpłaty zadatku, rezerwacja zostanie automatycznie anulowana. Numer konta oraz dane do przelewu otrzymają Państwo w mailu (zostanie on wysłany w ciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji). Jeśli nie odnajdą Państwo wiadomości w skrzynce odbiorczej, prosimy o sprawdzenie spamu.

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: http://wawagra.waw.pl/2020/03/16/ogolne-warunki-ubezpieczen-nnw/

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności: https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

-zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji.

Serdecznie zapraszamy!

Adrian Pogorzelski (WawaGra) tel. 511 630 598

info@wawagra.waw.pl

Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694 (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16Ł lok. 14, 05-400 Otwock)

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rezerwacja
już niedostępne -