Kultura i Sztuka Muzyka i Taniec Koncerty, Festiwale, Rozrywka Polityka i Gospodarka Środowisko naturalne

kakofoNIKT & Chór Pogłosy “Lamentacje"

location icon
Scena Robocza Grunwaldzka 22, Poznań
calendar icon
Od 21 lis 19:00 do 21 lis 20:00
ticket icon
Od 20,00 zł

Lamentacje to wielowymiarowy projekt związany z nowym, zaktualizowanym spojrzeniem na twórczość Wacława z Szamotuł (ok. 1520/25 - ok. 1560), uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, którego utwory po raz pierwszy drukowane były poza granicami Rzeczypospolitej. Renesans, w którym żył i tworzył Wacław z Szamotuł był czas niezwykle ważnym zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Był to czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm). Obecny czas, w który się znaleźliśmy, też potrzebuje szczególnej uwagi i szukania wspólnoty. Jako poznańscy twórcy kultury, zainspirowani muzyką Szamotulczyka, który nauki pobierał najprawdopodobniej także w poznańskiej Akademii Lubrańskiego, realizujemy interdyscyplinarny projekt artystyczny, w którym z specjaliści z różnych dziedzin mi.in. muzykologii, antropologii, religioznawstwa, teatrologii i ekologii będą rozmawiać na temat twórczości kompozytora. Spotkania zostały zarejestrowane i będą pojawiały się na stronie www.wyraj.org

Muzyka Wacława została opracowana przez zespół kakofoNIKT & Chór Pogłosy w zupełnie nowy, oryginalny sposób łączący siłę ekspresji 35-osobowego chóru, elektroniki, bębnów ludowych, brzmienia folkloru szamotulskiego, renesansowej lutni i awangardowych rozwiązań brzmieniowych.

Nazwa dla całego projektu - lamentacje wzięła się od odnalezionych kilka lat temu zaginionych utworów Wacława. Lamentacje nie są tu tylko historycznym odniesieniem, są krytycznym spojrzeniem, niepokojem, krzykiem rozpaczy i sprzeciwu na temat aktualnego stanu (degradacji) środowiska, ale też zagubienia współczesnego człowieka. Nie spoglądamy wysoko w niebiosa, ale przyglądamy się temu co się dzieje na Ziemi, wokół nas.

Współczesnej refleksji poddane zostały teksty, przepisane z całym bagażem doświadczeń zagadnień i problemów, z którymi mierzy się współczesny człowiek.

Ukoronowaniem tego procesu jest album Lamentacje, który przyjął nietypową formę - każdemu etapowi nagrywania będzie towarzyszył krótki dokument wideo. Łącznie 9 filmów pokazuje pracę z różnymi przestrzeniami o silnym nacechowaniu akustycznym i symbolicznym: kościoły, opuszczone fabryki, studia nagraniowe, zagajniki i zarośla ogrodów, sale teatralne i stodoły składają się na inspirujące tło pracy dla niezwykłych muzyków.

koncert będzie związany z premierą albumu kakofoNIKT & Chór Pogłosy "Lamentacje"

online: godz. 21:00 na stronie www.wyraj.org

koncert: 21 listopada 2021 Scena Robocza, godz. 19:00

organizator: Stowarzyszenie Musica Patria

dyrygentka Joanna Sykula Sykulska

kakofoNIKT

Patryk Lichota - elektronika

Michał Joniec - złom, bębny obręczowe, tomy

Marcin Małecki -baraban, bęben obręczowy, werbel, tamburyn

Goście : Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa

Kapela Szamotulska: Natalia Czaja-Jagielska - skrzypce Paweł Kuźniak - maryna Tomasz Kuźniak - klarnet

Romulad Jędraszek - dudy

Chór Pogłosy

Soprany: Justyna Grzesik, Antonina Bajew, Aleksandra Anioła, Hanna Górnicka-Holeczek, Maria Ratajczak, Malwina Bleja, Ewa Tracz, Wiktoria Machnicka, Kamila Kaczmarek, Julia Wiergowska

Alty: Kamila Majka, Wiktoria Kostrzewa, Maja Wąż, Klementyna Lewińska, Oliwia Jóźwiak, Paulina Malanowska-Urbaniak, Sandra Talent, Zuzanna Bajew, Marcelina Truszkowska

Tenory: Jędrzej Michalski, Emil Wilawer, Dawid Kajczyk, Piotr Więckowski

Basy: Maciej Roszak, Andrzej Piechota, Filip Masłowski, Wojciech Lubarski

teksty - Karo Kwiecień, Michał Joniec

nagrania wideo - Leszek Garstka (Shotmaster.pl)

montaż wideo - Antoni Megger

nagranie dźwięku i postprodukcja - Patryk Lichota

realizacja dźwięku live - Bartek Olszewski

światło - Jacek Nowaczyk (Fabryka Wrażeń)

PR Manager - Mariem Harzallah

promocja - Julia Wiergowska

produkcja - Dominika Mądry

strona internetowa - Piotr Korsak

tłumaczenia - Hanna Górnicka-Holeczek

koordynacja merytoryczna - Alina Mądry


WAŻNE:

Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, udział w zajęciach mogą wziąć wyłącznie osoby, które nie podejrzewają u siebie koronawirusa COVID-19 bądź nie miały styczności z osobą zarażoną. Z tego względu liczba miejsc została również ograniczona.

Prosimy o zapoznanie się z załączonym Regulaminem Koncertu regulamin COVID-19oraz zabranie ze sobą wydrukowanego oświadczenia COVID-19 oświadczenie COVID-19.

Zabranie ze sobą biletu oraz oświadczenia COVID-19 pozwoli na szybkie i bezproblemowe zajęcie miejsc.

Prosimy o przybycie ok. pół godziny przed godziną koncertu.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  normalny
już niedostępne 20,00 zł -