Polityka i Gospodarka Turystyka i podróże

Kontynenty #54: Tropem majańskich królowych - Bartek Kaftan, Julia Zabrodzka

location icon
Lubelskie Centrum Konferencyjne Ul. Grottgera 2, Lublin
calendar icon
Od 5 paź 18:00 do 5 paź 19:30


W programie 54. Kontynentów:


18:00 | Tropem majańskich królowych - Julia Zabrodzka, Bartek Kaftan

Wybory reinas indígenas, majańskich królowych, odbywają się w całej Gwatemali. W jednym z regionów jest ich około dwustu, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Jednak wydarzenia te nie są konkursami piękności, choć na nich początkowo były wzorowane. Królowa ma być ambasadorką swojej społeczności - dzielnicy, wsi czy miasta. Reprezentuje majańską kulturę, dlatego w konkurencji liczy się znajomość rdzennego języka i kultury oraz charyzma.

Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan od lat dokumentują i opisują świat współczesnych Majów. W styczniu tego roku drugi raz ruszyli tropem reinas indígenas, by obserwować wybory, odwiedzać kandydatki w ich domach i uczestniczyć w życiu niewielkich, majańskich wspólnot. Podczas prelekcji opowiedzą o podróży po peryferiach Gwatemali. I o życiu królowych: lokalnych liderek, a czasem też celebrytek, które swoje 5 minut sławy starają się poświęcić tematom takim, jak walka z rasizmem, równouprawnienie czy ekologia.

Teksty i fotoreportaże o majańskich królowych ukazały się m.in. w "The Guardian", "Piśmie", "Polityce" i "Podróżach".

Julia Zabrodzka - z wykształcenia socjolożka. Z zawodu fotografka, która czasem pisze o miejscach i ludziach. Przez lata była związana z miesięcznikami "Podróże" i "Voyage". Publikowała też w takich tytułach jak: "Wysokie Obcasy", "Pismo", "Polityka", "Znak", "Esquire" i "The Guardian". Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera "Odwaga patrzenia", "Leica Street Photo", "Talent Roku" galerii Pix.house i dwukrotnie "Grand Press Photo". Regularnie wraca do Ameryki Środkowej, gdzie w sumie spędziła ponad rok.

Bartek Kaftan - dziennikarz, redaktor i tłumacz . Przez ostatnie cztery lata był redaktorem prowadzącym miesięcznika "Podróże". Pisał również dla "Polityki", "Wysokich Obcasów", "Kukbuka", "Esquire" i "Voyage". Lubi wracać w te same miejsce: najchętniej na daleki zachód - ziemie Majów w Meksyku i Gwatemali - albo bardzo bliski wschód i południe - na Podlasie, Morawy i Spisz.

*****
Z uwagi na obowiązujący reżim sanitarny i w trosce o zdrowie uczestników spotkania przed wejściem poprosimy Was o podpisanie deklaracji. Już teraz można zapoznać się z jej treścią klikając w link: https://bit.ly/3idCvki


Gospodarzem Kontynentów jest Lubelskie Centrum Konferencyjne. Spotykamy się w Sali Głównej S2.


Do zobaczenia!

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Ze względu na reżim sanitarny i w trosce o Państwa zdrowie każdy może zarezerwować bilet tylko dla siebie. Bezpłatny bilet na Kontynenty

Ze względu na reżim sanitarny i w trosce o Państwa zdrowie każdy może zarezerwować bilet tylko dla siebie.

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc