WawaGra: Radziwiłłowie, Tatarzy i "Szaleniec Boży" - BIAŁA PODLASKA - JABŁECZNA - KODEŃ

location icon
Pałac Kultury i Nauki Plac Defilad 1, Warszawa
calendar icon
Od 25 lip 7:00 do 25 lip 21:00
ticket icon
Od 115,00 zł

Zbiórka uczestników w dniu 12.07.2020 roku (w niedzielę) o godzinie 7.00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Wyruszamy o godzinie 7.10 w kierunku Białej Podlaskiej. Planowane zakończenie na parkingu przed PKiN około godziny 21.00

BIAŁA PODLASKA - dawniej zwana Białą Radziwiłłowską, była jedną z rezydencji słynnego rodu Radziwiłów. Tu wędrując po parku spróbujemy odtworzyć wygląd imponującego zamku w Białej.

STUDZIANKA - tu odwiedzimy mizar założony na początku lat 80 -tych XVII w momencie osiedlenia tatarów w czasach Jana III Sobieskiego w dobrach królewskich.

JABŁECZNA - tu, opodal Bugu odwiedzimy wtopiony w przyrodę prawosławny monastyr męski. Jedno z najważniejszych miejsc dla kościoła prawosławnego w Polsce. Jego historia wiąże się z cudowną ikoną św. Onufrego, która według tradycji została znaleziona na brzegu rzeki, w tym miejscu wzniesiono pierwszą drewnianą cerkiew i zabudowania klasztorne. W Jabłecznej odwiedzimy m.in. cerkiew pw. św. Onufrego - w jej wnętrzu znajduje się osławiona cudami XV wieczna ikona (tu opowiemy o okolicznościach jej kradzieży i okupie za skradzione ikony zebranym przez wiernych!!!).

KODEŃ - dawniej miasto należące do rodziny Sapiehów, dziś miejsce pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej (Królowej Podlasia). Historia obrazu nierozerwalnie związana jest z Mikołajem Sapiehą (zwanym Piusem). Podupadłszy na zdrowiu miał wyprawić się na pielgrzymkę do Watykanu, gdzie w prywatnej kaplicy papieża Urbana VIII ujrzał obraz Matki Bożej de Guadalupe, który wykradając przywozi do Kodnia. O historii słynnej kradzieży i cudownym obrazie opowiemy w kościele pw. św. Anny (o tradycji i głosie historyków sztuki). W Kodniu odwiedzimy też pozostałości dawnego założenia zamkowego ( min. dawna cerkiew zamkowa).

OBIAD (PŁATNY DODATKOWO 28 ZŁ)

KOSTOMŁOTY - W Kostomłotach skupimy uwagę na cerkwi neounickiej p.w. św. Nikity. Budynek cerkwi unickiej wzniesiono około roku 1631, po likwidacji unii z ukazu cara została przemianowana na cerkiew prawosławną, w okresie lat dwudziestych stała się cerkwią obrządku bizantyjsko - słowiańskiego (tzw. cerkiew neounicka).

ZASTAWEK - jeden z największych i zarazem najmniej znanych cmentarzy tatarskich w Polsce. Osadnictwo tatarskie w Lebiedziewie sięga czasów króla Jana III Sobieskiego. Niestety w chwili obecnej nie spotkamy w Lebiedziewie przedstawicieli polskich tatarów, którzy około roku 1915 opuścili swoje domy. Najprawdopodobniej również w roku 1915 w czasie wielkiego odwrotu Rosjan uległ zniszczeniu meczet, który według tradycji ustnej został podpalony przez kozaków. Jedynym śladem po osadnictwie tatarskim jest wyjątkowy mizar, który odwiedzimy a na jego terenie odszukamy min. najstarszy w Polsce tatarski nagrobek pochodzący z roku 1704 i skrywający najpewniej szczątki pułkownika Samuela Murzy Koryckiego

KOBYLANY - na cmentarzu parafialnym odwiedzimy grób Franciszka Jaszczołda oraz prochownię, pozostałość po systemie umocnień twierdzy brzeskiej.

📌 CENA: 115 zł/uczestnik


📌 CENA ZAWIERA: transport: autokar lub bus (klimatyzacja, DVD), - opiekę pilota/przewodnika na całej trasie, - ubezpieczenia NNW (Signal Iduna), - opłaty: drogowe, parkingowe.


📌 CENA NIE ZAWIERA: zwyczajowych ofiar w świątyniach płatne obligatoryjnie w dniu wycieczki 15 zł uczestnik, ewentualnych kosztów obiadu dwudaniowego płatne dodatkowo 28 zł/uczestnik

Dodatkowe informacje:

- wyjazd zostanie zorganizowany przy minimum 20 uczestnikach

- zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się na podstawie kolejności zakupu biletów

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra dostępne pod linkiem: https://wawagra.waw.pl/ogolne-warunki-uczestnictwa/)

Serdecznie zapraszam!

Dodatkowe informacje: Adrian Pogorzelski (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16 lok. 14, 05-400 Otwock) tel. 511 630 598 lub mail: info@wawagra.waw.pl

Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  ZAMAWIAM Z OBOWIĄZKIEM ZAPŁATY
23 lipca 2020, 12:00 115,00 zł