Nauka i Edukacja Religia Polityka i Gospodarka

Wolność słowa i poszanowanie różnorodności

location icon
online
calendar icon
Od 8 paź 18:00 do 8 paź 18:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Zapraszamy na debatę on-line dotyczącą wolności słowa i poszanowania różnorodności, która odbędzie się w czwartek, 8 października o godz. 18.00. Z naszymi gośćmi: Katarzyną Jabłońską, Dominiką Kozłowską i Pawłem Lęckim rozmawiać będzie Marcin Dzierżanowski.


Sierpniowe wydarzenia związane z aresztowaniem Margot i protestujących w jej obronie osób LGBT+, jak również akcja wieszania flag tęczowych na pomnikach w Warszawie, mocno poruszyły opinię publiczną. Kontrowersje wzbudziło przede wszystkim powieszenie flagi na pomniku przedstawiającym Jezusa Chrystusa przed Bazyliką Św. Krzyża na Karkowskim Przedmieściu w Warszawie. Niektóre media i katoliccy publicyści uznali, że doszło do profanacji figury, obrazy uczuć religijnych, celowego ataku na Kościół. Głośne były również wypowiedzi biskupów, m.in. biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który komentując te wydarzenia, mówił o deptaniu świętości i uderzeniu w ludzi wierzących. Wydarzenia te zbiegły się w czasie z wydaniem przez Konferencję Konferencji Episkopatu Polski stanowiska w kwestii LGBT+. Dokument ten wywołał dyskusję o tym, czy dialog między osobami LGBT+ i ich sojusznikami a przedstawicielami KEP, który zapoczątkowany został w 2016 roku przez kampanię "Przekażmy sobie Znak Pokoju", jest dzisiaj efektywny i nadal możliwy. Coraz częściej bowiem w przestrzeni publicznej pojawiają się wypowiedzi pełne nienawiści w stosunku do środowiska LGBT+, co prowadzi do aktów agresji wobec niego, czy to na ulicy czy w szkole. Coraz głośniej mówi się o próbach samobójczych, a nawet samobójstwa osób LGBT+. Ostracyzm spotyka też osoby, które stają w ich obronie, jak chociażby ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, który podpisał się pod poręczeniem dla aresztowanej Margot.


Wspomniane tu wydarzenia skłoniły nas do zorganizowania debaty na temat, który wydał nam się bardzo ważny: wolności słowa i poszanowania różnorodności w dialogu społecznym. Nurtują nas bowiem pytania: czy taki dialog jest jeszcze możliwy? Jak zobaczyć w drugim człowieku człowieka, a nie ideologię? Jak zrozumieć drugą osobę? Jak zaakceptować różnorodność ludzi? Jak uczyć się tej akceptacji? O tym m.im chcemy porozmawiać.


Debata będzie transmitowana:

Facebook.com/klubtygodnika
oraz klubtygodnika.pl/tv


Debatę dofinansowano ze środków Miasta Gdańska


Nasi Goście:


Katarzyna Jabłońska 
- absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, krytyk filmowy, publicystka. Redaktorka kwartalnika "Więź", w latach 1997-2017 była sekretarzem redakcji. Współautorka felietonu filmowego "Ksiądz z kobietą w kinie" (z ks. Andrzejem Lutrem). Współautorka i współredaktorka książek, m.in. "Szału nie ma, jest rak" i "Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby" (z ks. Janem Kaczkowskim), "Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm", "Między konfesjonałem a kozetką". Należy do Zespołu Laboratorium "Więzi".

Dominika Kozłowska 
- publicystka, filozofka, działaczka społeczna, doktor nauk humanistycznych, od 2010 r. redaktorka naczelna miesięcznika "Znak", członkini zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego"Znak" 

Paweł Lęcki
- felietonista, fotograf, nauczyciel

Marcin Dzierżanowski
- dziennikarz, publicysta, wieloletni prezes Fundacji "Wiara i Tęcza, jeden z inicjatorów akcji "Przekażmy sobie znak pokoju" 

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Zaproszenie
już niedostępne -