Nordic Taling Festival 5 | O młynku, olbrzymach i kiełbasie. Baśnie skandynawskie dla dzieci | Spotkanie muzyczno-literackie

location icon
Muzeum Miasta Gdyni pl. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
calendar icon
Od 29 maj 11:00 do 29 maj 12:00

Jak to możliwe, że woda w jeziorze jest słodka, a w morzu słona? Co zrobić, kiedy spotkamy olbrzymy w kiełbasianej chacie? Czy życzenia naprawdę się spełniają? Zapraszamy Was do świata pełnego magii, humoru i piękna. Do baśni skandynawskich. Usiądźcie i posłuchajcie, jak to kiedyś bywało.

Opowieściom będzie towarzyszyła ilustracja muzyczna grana na kanklach i bębnie obręczowym.

Opowiada: Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści


Karawana Opowieści.

Grup opowiadaczy i muzyków, którzy kochają legendy, baśnie, stare i nowe opowieści. Dzielą się zawartym w nich pięknem, wiedzą i mądrością. Zmieniają stereotyp mówiący o tym, że słuchanie baśni jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W ich repertuarze, oprócz programów dla najmłodszych, mamy również propozycje dla dorosłych słuchaczy.

Wybierają różne historie, poszukują opowieści zabawnych, frapujących, wzruszających, czasem tragicznych, z morałem lub celną pointą. Inspiracje znajdują w książkach, w drugim człowieku, w naszej wyobraźni, w tym, co przynosi samo życie. Opowieści są jak linie papilarne - niepowtarzalne, bardzo indywidualne, osobiste. Wybieramy te, które do nas przemawiają. Do słów dodajemy gesty, muzykę, czasem taniec. Towarzyszą nam różne ciekawe i oryginalne instrumenty: kantele, kalimby, drumle, bębny, skrzypce, tank-drumy i wiele innych.

Jak na prawdziwą karawanę przystało, podróżują między miastami, bibliotekami, ośrodkami kultury, przedszkolami, bywamy też na festiwalach. W czasie tych podróży spotykamy wielu ciekawych ludzi, również innych opowiadaczy i muzyków, którzy niejednokrotnie do nas dołączają.


* * *

O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialniTVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Spotkanie muzyczno-literackie
Wyprzedane Brak wolnych miejsc