Południk21.pl: Jaskinia Piekło i święte kręgi Słowian

location icon
Warszawa
calendar icon
Od 26 lut 6:00 do 26 lut 20:00

Wyprawa w mniej znane Świętokrzyskie. W czasie tej wyprawy spróbujemy rozwiązać zagadkę min. kręgów kamiennych na Górze Grodowej i w Leśnym Gródku! Nabędziemy mocy wędrując przez lasy dawnej Puszczy Świętokrzyskiej, aby na koniec stanąć u bram "piekła"!

Spotykamy się 26 lutego 2022r. (sobota) o godzinie 6.00 na Pl. Bankowym, w pobliżu pomnika J. Słowackiego. O godzinie 6.10 wyjazd w kierunku Kielc.KAMIENIOŁOM "SKIBY" - JASKINIA PIEKŁO - GÓRA ZELEJOWA (Dystans do pokonania około 5km, wymagane obuwie turystyczne, przydatne będą też kije).

KAMIENIOŁOM SKIBY - naszą wędrówkę rozpoczniemy od zachodniej części Pasma Zelejowskiego. W XX wieku wzgórze "Stokówka" zostało przecięte przez kamieniołom, w którym eksploatowano jedną z największych w regionie żył kalcytowych. Ze wzniesienia rozciąga się malowniczy widok na górę Miedziankę oraz Chęciński Zamek.

JASKINIA PIEKŁO - pierwsza wzmianka o "piekielnej" jaskini pochodzi z XVIII wieku i to jej nazwa przyczyniła się bezpośrednio do nazwy odkrytej w 1964 jaskini "Raj". W podaniach ludowych, przez komin jaskini miały wychodzić na powierzchnię ziemi diabły by czynić ludziom zło! U jednego z wlotów do jaskini zobaczymy pozostałość dawnego szybu kopalnianego.

GÓRA ZELEJOWA - na terenie dawnych wyrobisk w 1954 roku utworzono rezerwat przyrody nieożywionej, przez który przebiega szlak turystyczny. Tu opowiemy o "różance zelejowskiej", którą (obrobioną ręką kamieniarzy możemy oglądać np. w Katedrze Wawelskiej).

GÓRA GRODOWA - wzniesienie górujące nad Tumlinem z częściowo zachowanymi wałami kultowymi, wzniesionymi najpewniej w X wieku n.e. W dawny krąg kultowy obecnie wpisana jest kaplica p.w. Przemienienia Pańskiego. O dawnych wierzeniach Słowian, kłopotach w interpretacji obiektów w czasie badań archeologicznych opowiemy w otoczeniu "świętych kręgów".

OBIAD (dla chętnych, płatny dodatkowo 35 zł/uczestnik). Po obiedzie zwiedzanie pozostałości wielkiego pieca.

MNIÓW - tu zobaczymy tajemniczy Diabelski Kamień z Kontrewersu z niezwykłym rytem na jego powierzchni.

GRÓDEK LEŚNY k. Przysuchy - zachowane na szczycie wzniesienia ruiny początkowo interpretowano jako obiekt o charakterze obronnym. Nowe światło na stanowisko archeologiczne rzuciły badania przeprowadzone w 1981. Domniemane sanktuarium przedchrześcijańskie powstało najprawdopodobniej na przestrzeni IX - X wieku i ma liczne analogie do słynnych kręgów na Górze Dobrzeszowskiej.

Około godziny 17.00 wyjazd w drogę powrotną. Planowany powrót do Warszawy około godziny 20.00.UWAGA: kolejność realizacji programu może ulec zmianie!

WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY GRUPIE MINIMUM 25 OSÓBDODATKOWY REGULAMIN W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID 19:

- W trakcie przejazdu i w pomieszczeniach obowiązuje BEZWZGLĘDNY nakaz noszenia maseczki

- Z uczestnictwa w wycieczce skorzystać osoby, które bezpośrednio przed wyjazdem złożą oświadczenie, że w ciągu 14 dni poprzedzających wyjazd nie miały żadnych niepokojących objawów oraz nie kontaktowały się z osobami chorymi lub przebywającymi na kwarantannie (słownie przed wejściem do autokaru)

- Uczestnik, u którego widoczne będą objawy takie jak wysoka temperatura (powyżej 37,5 st. C), kaszel, duszności - nie będzie mógł wziąć udziału w wycieczce

- Uczestnicy są zobowiązani do dezynfekcji rąk każdorazowo przed wejściem do autokaru

- W czasie spaceru uczestnicy zachowają pomiędzy sobą min. 2 metrowy odstęp


📌 CENA: 145 zł/uczestnik

📌 CENA ZAWIERA:

- transport: autokar klasy turystycznej (klimatyzacja, DVD),
- opiekę pilota na całej trasie,

- usługę lokalnego przewodnika,
- ubezpieczenia NNW, (Signal Iduna),
- opłaty: drogowe, parkingowe

- kolorową mapę/skrypt z trasą wycieczki,

📌 CENA NIE ZAWIERA:
- ewentualnych kosztów obiadu (płaty dodatkowo 35 zł/uczestnik)📌 REZERWACJA: https://app.evenea.pl/event//jaskiniapieklo/KONTAKT: tel. 511 630 598 (Adrian Pogorzelski) lub info@poludnik21.pl


INFORMACJE DODATKOWE:
- zajmowanie miejsc w autokarze odbywa się zgodnie z kolejnością dokonywania rezerwacji

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: https://poludnik21.pl/wazne-dokumenty/

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności: https://evenea.pl/polityka-prywatnosciSerdecznie zapraszamy!Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Rezerwacja
już niedostępne 145,00 zł -