21.04.2021 - 19.00 - Słodka Warszawa. Historia warszawskich kawiarni i cukierni.

location icon
calendar icon
Od 21 kwi 19:00 do 21 kwi 20:30
ticket icon
Od 18,00 zł

Jako, że okoliczności uniemożliwiają nam spotkanie z Państwem na żywo, zapraszamy zatem na prelekcję online. Ta opatrzona jest tytułem "Słodka Warszawa. Historia warszawskich cukierni" Zapraszamy na spotkanie w Internecie i spacer po dawnych cukierniach.

Naszą podróż rozpoczniemy w roku 1727, a skończymy wkrótce po II Wojnie Światowej, kiedy to wieloletnia tradycja cukiernicza została przekreślona przez nową władzę. Niektórzy cukiernicy, z różnym skutkiem, próbowali odnaleźć się w nowych czasach i o nich również wspomnimy.

W przeszłości niektóre warszawskie kawiarnie i cukiernie wyróżniały się doskonałą lokalizacją, specyficznym charakterem, wystrojem wnętrza lub czymś nieokreślonym, co sprawiało, że przyciągały klientów. Cukiernie, którym to się nie udało, pokonane niewidzialną ręką rynku, plajtowały.

Podczas prelekcji dowiecie się Państwo, gdzie znajduje się niepozorny narożnik przy skrzyżowaniu dwóch ulic, z którego rozpoczęły podbój, nie tylko warszawskiego rynku, dwie znakomite firmy. Usłyszycie o cukierniku, który musiał budować, by żyć oraz o takim, który miał nadzwyczajną słabość do płci pięknej więc prasa nazwała go "sprośnym Turkiem".

W trakcie spotkania online padną odpowiedzi między innymi na takie pytania:

 • w którym miejscu można napić się kawy od prawie dwustu lat?
 • kawa czy herbata - który napój jako pierwszy zaczęli pić Polacy?
 • po czym poznać, czy cukiernia jest dobra?
 • dlaczego atak gryzoni niezwykle ucieszył mieszkańców Warszawy?
 • jaki rodzaj ciasta staje się lepszy im dłużej leży?
 • ile dni zachowywały świeżość wypieki z przedwojennych cukierni?
 • w którym miejscu można napić się kawy od prawie dwustu lat?
 • kto pierwszy zaczął sprzedawać płynną czekoladę i jaki był tego skutek, a kto pierwszy w Warszawie zaczął kręcić lody?
 • kiedy w kawiarniach zaczęły bywać kobiety i jaki był tego skutek?
 • gdzie stała okazała rotunda z kawiarnią w środku i co się z nią stało?
 • w którym miejscu powstała kawiarnia z kefirem i chrupiącą bułeczką z masłem w menu?
 • dlaczego nie udało się otworzyć "Ziemiańskiej" w Nicei i ile tak naprawdę było "Ziemiańskich" w Warszawie?
 • kto i gdzie otworzył pierwszą kawiarnię tylko dla kobiet?
 • jak skończyła się śródmiejska "wojna" dwóch firm cukierniczych?
 • gdzie zamieszkali przedstawiciele Contubernium Cuchlororum?
 • jak nazywał się pierwszy Polak wypiekający w Warszawie pierniki?
 • do której kawiarni Wokulski miał najbliżej?

To tylko niektóre kwestie które zostaną poruszone w trakcie prelekcji.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie online. W środę, 21 kwietnia 2021, przez około 1,5 godziny będziemy poznawać świat cukierni, jakich już nie ma.

INFORMACJE TECHNICZNE

Po rejestracji, dokonaniu i zaksięgowaniu wpłaty przez platformę biletową Evenea otrzymacie Państwo e-mailem indywidualny link do prelekcji online. Link można wykorzystać tylko z JEDNEGO adresu IP czyli po kliknięciu w link wejście z innego urządzenia w tym samym czasie będzie niemożliwe.

Przed prelekcją zostanie do Państwa wysłany e-mail z przypomnieniem o wydarzeniu.

W dniu i godzinie prelekcji prosimy o zalogowanie się na stronę Evenea Live poprzez kliknięcie w otrzymany, indywidualny link. Przy logowaniu platforma poprosi o podanie adresu e-mail oraz imienia. Adresy e-mail nie są w żaden sposób przez nas gromadzone i wykorzystywane są tylko na potrzeby realizacji tego wydarzenia.

Gdyby ktoś musiał zrezygnować z udziału w wydarzeniu prosimy o informację drogą mailową lub telefonicznie najpóźniej 24 godziny przed rozpoczęciem prelekcji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl


Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
Po rejestracji otrzymacie Państwo wiadomość e-mailem indywidualny link do prelekcji online. Link można wykorzystać tylko z JEDNEGO adresu IP czyli po kliknięciu w link wejście z innego urządzenia w tym samym czasie będzie niemożliwe. 21.04.2021 - 19.00 - Słodka Warszawa. Historia warszawskich kawiarni i cukierni.

Po rejestracji otrzymacie Państwo wiadomość e-mailem indywidualny link do prelekcji online. Link można wykorzystać tylko z JEDNEGO adresu IP czyli po kliknięciu w link wejście z innego urządzenia w tym samym czasie będzie niemożliwe.

już niedostępne 18,00 zł -