Ewelina Hajda: Marimba w dawnej tkalni

location icon
Najmniejsza Szkoła Perkusyjna w Łodzi / Drum-room.pl Wólczańska 66 LOK 407, łódź
calendar icon
Od 14 wrz 19:00 do 14 wrz 19:00

Najmniejsza Szkoła Perkusyjna w Łodzi zaprasza na kameralny koncert wybitnej polskiej marimbafonistki - Eweliny Hajdy. 14 września o godzinie 19.00 klimatyczne mury dawnej tkalni fabryki Karola Bennicha (1896 r.) zaczną wypełniać się muzykoterapeutycznym brzmieniem marimby. Artystka, która niedawno zdobyła tytuł Mistrzyni Interpretacji Muzycznej 2019 r., pragnie ukazać wszechstronność instrumentu, prezentując różnorodny repertuar- od aranżacji utworów XIXw, poprzez standardy literatury marimbafonowej, skończywszy na muzyce filmowej, którą wykona z towarzyszeniem znakomitej harfistki - Anny Kłos.

Ze względu na szczególny klimat pofabrycznej hali, artystki zagrają jedynie dla 50 osób. Krzesełka są gwarantowane, lecz kto chce może zabrać ze sobą np. karimatę, by jeszcze bardziej komfortowo relaksować się wspaniałymi dźwiękami.

Ewelina Hajda ­- marimbafonistka, perkusistka, performerka.

"Hajda jest pięknym, świeżym zjawiskiem, przepełnionym energią i pozytywnymi uczuciami, które przekazuje również poprzez swój instrument. Tej kobiety nie możesz jedynie usłyszeć podczas gry, tę kobietę musisz również zobaczyć. (…)" Veerle Deknopper / krytyk muzyczny Cultuurpakt

W swoim dorobku ma liczne koncerty solowe, tworzy różnorodne projekty muzyki kameralnej, występuje również w ramach festiwali muzycznych (m.in.: Cultuurmarkt, Iedereen Klassiek, Drum Wave, Dotknij Teatru, Aurora Music Festival) gdzie ma szansę popularyzować sztukę marimbafonową jak i promować polską kulturę. Występowała na wielu scenach krajów takich jak Polska, Belgia, Niemcy, Rosja, Szwajcaria, Francja, Włochy oraz Szwecja.

Ewelina została niejednokrotnie doceniona przez autorytety środowiska perkusyjnego, artystów-muzyków oraz pedagogów, stając się laureatką wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. Zdobyła m.in.:

1 miejsce wraz tytułem Mistrza Interpretacji Muzycznej 2019 na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej im. Wandy Wiłkomirskiej w Krasiczynie-Przemyślu (2019)

1 miejsce oraz Nagrodę Publiczności na Aurora International Music Competition w Sztokholmie (2018),

1 miejsce na Drum Wave International Percussion Competition w Sankt Petersburgu (2015),

2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym Drum Fest w Opolu (2016),

2 miejsce na International Percussion Competition w Montebello della Battaglia (2015),

3 miejsce na ItalyPAS International Percussion Competition w Montesilvano (2014).

"Jej wykonania są pełne muzykalności, wrażliwości i szczerości. Nie stara się kontrolować muzyki, tylko pozwala jej mówić samej za siebie (…)" (Pius Cheng)

Natura prowadzonych przez nią solowych recitali jest wyjątkowa. Nawiązuje więź z publicznością nie tylko poprzez występy artystyczne, ale także poprzez edukację na temat instrumentu i muzyki.

"(…) Przed każdym wykonywanym utworem opowiada jego tło oraz uczucia jakie w niej wywołuje.(...) To daje publiczności przestrzeń potrzebną do interpretacji. Dzięki temu możesz nie tylko usłyszeć muzykę płynącą z instrumentu, ale i jej doświadczyć. Hajda gra z pełnym poświęceniem, całe jej ciało jest owładnięte przez marimbę i vice versa." (Veerle Deknopper).

Studia licencjackie ukończyła w klasie perkusji w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W 2012 roku została zaproszona na prestiżowe studia zagraniczne, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem (Master of Arts with greatest distinction), doskonaląc umiejętności u pedagogów takich jak dr Ludwig Albert oraz Chin-Cheng Lin, w Royal Conservatory of Antwerp. W m aju 2016 z wyróżnieniem ukończyła specjalizację keyboard percussion w Conservatoire de Strasbourg, pod kierunkiem prof. Emmanuel'a Sejourne. Obecnie można ją usłyszeć w projektach Polskiej Opery Królewskiej, Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Jimek Symphonixx. Od października 2018 jest pedagogiem Zakładu Perkusji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Prowadzi warsztaty, seminaria oraz kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Artystka jest endorserem firmy Adams Percussion.

Anna Kłos to solistka, kameralistka, muzyk orkiestrowy oraz pedagog.

Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Urszuli Mazurek.

Jest laureatką wyróżnień i nagród specjalnych na wielu konkursach ogólnopolskich, m.in.: Ogólnopolskim Konkursie Duetów z harfą w Cieszynie, Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie. W 2007 r. była stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej. Wielokrotnie reprezentowała środowisko harfowe jako uczestnik kursów mistrzowskich, takich jak Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzeskiego w Łańcucie.

Od lat aktywnie uczestniczy w kreowaniu i rozwoju sceny artystycznej w rodzinnym mieście. Ma na swoim koncie m.in.: wykonanie Koncertu C-dur W.A. Mozarta na harfę i flet w Filharmonii Łódzkiej z towarzyszeniem orkiestry Sinfonietta oraz współpracę przy Musicalach takich jak Łódź Story do muzyki Włodzimierza Korcza, czy Cyrano pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. Obecnie jest doktorantką w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewicz w Łodzi. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi, oraz orkiestrami w Płocku i Opolu. Wykonuje koncerty solowe i kameralne na terenie całego kraju.

Zapraszam serdecznie!

Wojtek Andrzejewski / Drum-room.pl

------

Miejsce: Najmniejsza Szkoła Perkusyjna w Łodzi Drum-room.pl

ul. Wólczańska 66, budynek D. Lok. 407.

Bilet: 36.90 zł


Fot. Norbert Gwiździński

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Marimba w dawnej tkalni
już niedostępne 36,90 zł -