Eksport w Europie - aspekty podatkowe i księgowe w kontraktach B2B

location icon
Szkolenie online Dostęp zdalny, Dla uczestników
calendar icon
Od 20 kwi 9:00 do 20 kwi 12:30

Jesteś przedsiębiorcą sektora MŚP i myślisz o rozpoczęciu działalności eksportowej? Nie wiesz, jak zacząć? A może szykujesz się do wznowienia działalności na zagranicznych rynkach? Zapraszamy na szkolenie online "Eksport w Europie - aspekty podatkowe i księgowe w kontraktach B2B", które odbędzie się 20.04.2021 r. w godz. 9.00-12.30.


Kto może wziąć udział w szkoleniu?


Szkolenie ma charakter otwarty. Dedykujemy je w szczególności podmiotom z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z obszaru funkcjonowania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.


Cele organizacji szkolenia:

  • omówienie aspektów podatkowych i księgowych na jakie powinni zwracać uwagę przedsiębiorcy, planując podpisać kontrakt na rynkach zagranicznych na terenie Europy,
  • omówienie aspektu handlowego, celno-podatkowego oraz płatności, z jakimi wiąże się podjęcie się eksportu przez przedsiębiorcę,
  • wstępne wyjaśnienie pojęć związanych z finansowaniem oraz zabezpieczaniem transakcji eksportowej,
  • przedstawienie systemu EORI,
  • zapoznanie się uczestników z obowiązkami podatkowymi eksporterów,
  • omówienie obowiązków podatkowych i momentów ich nałożenia według różnych modeli transakcji,
  • przedstawienie dokumentów celnych, rodzajów ceł oraz barier celnych,
  • zapoznanie się uczestników z kalkulatorem taryfowym Isztar,
  • zapoznanie z elementami stanowiącymi przygotowanie do udziału w wyjazdach na międzynarodowe imprezy o charakterze targowo-wystawienniczym.

Agenda szkolenia:

9:00-9:15 - prezentacja wprowadzająca BARR


9:15-10:15 - I Blok tematyczny - podstawy eksportu


A. Wyjaśnienie pojęć związanych z eksportem: aspekt handlowo-jakościowy, celno-podatkowy oraz płatności z jakimi wiąże się podjęcie się eksportu przez przedsiębiorcę.

B. Terminy stosowane w wypadku finansowania i zabezpieczania transakcji eksportowej, m.in. inkaso, akredytywa, faktoring, forfaiting, ubezpieczenie Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

C. System Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (EORI).


10:15-11:15 - II Blok tematyczny - rozliczenie podatkowe

A. Import i eksport - rozliczenia VAT - podatku od towarów i usług. Ich rozliczenie zależne jest od poprawnie wyliczonej podstawy opodatkowania oraz przedstawionych dokumentów, które zostaną przedstawione na szkoleniu. Obowiązki podatkowe eksporterów.

B. Wysokości podatku od towarów i usług (VAT) dla eksportu. W którym momencie obowiązek podatkowy zostaje nałożony na podatnika w zależności od różnych modeli transakcji.


11:15-11:30 - przerwa

11:30-12:30 - III blok tematyczny - cło


A. Forma dokumentów celnych, rodzaje ceł oraz bariery celne z jakimi można się spotkać w handlu międzynarodowym.

B. Przykładowe rozliczenie celne wybranego towaru.

C. Kalkulator taryfowy Urzędu Celnego - kalkulator taryfowy Isztar4 - oraz sposób jego działania.

D. Elementy stanowiące przygotowanie do udziału w wyjazdach na międzynarodowe imprezy o charakterze targowo-wystawienniczym.


12:30 - sesja pytań i odpowiedzi wg potrzeb uczestników wydarzenia


Informacje o prelegencie

SEBASTIAN SADOWSKI-ROMANOV

Przedsiębiorca i handlowiec z wieloletnim doświadczeniem. Jego kariera rozpoczęła się w 1995 roku od jednoosobowej działalności Import-Export Sebastian Sadowski. Zajmował się wówczas importem obuwia z Włoch i elektroniki z Niemiec, sprzedając towar w Polsce, Rosji i na Białorusi.

W 2000 roku prowadził przedstawicielstwa dwóch firm z Taiwanu i Hong Kongu. Od 2002 do 2007 roku prowadził firmę handlową w Rosji. W 2004 rozpoczął import tkanin z Chin na potrzeby polskiego zakładu krawieckiego, a w 2005 roku otworzył wraz z chińskim partnerem zakład krawiecki w Chinach.

Od 2010 r., przekazując wieloletnie doświadczenie zdobyte w handlu międzynarodowym, wspiera polskie firmy w rozwoju działalności eksportowej, świadcząc im najwyższej jakości usługi szkoleniowe oraz z zakresu doradztwa biznesowego. Firma ITRO, której jest prezesem, buduje i wdraża strategie eksportowe zarówno dla średnich oraz mniejszych firm.

W działalności zawodowej świadczy również usługi outsourcingu księgowościw Polsce, Rosji, Białorusi, Kazachstanie i w Niemczech. Ponadto, szkoli przedsiębiorców w tematyce zabezpieczania transakcji eksportowych, obowiązków podatkowych i księgowych oraz kwestii celnych.


Organizator:

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.


Jak będzie przebiegać proces rejestracji na szkolenie?

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu wypełniają formularz zgłoszenia online (dostępny po kliknięciu przycisku "Kup bilety"). Po rejestracji na dane szkolenie, pracownik BARR przekaże drogą mailową (na wskazany podczas rejestracji adres) instrukcję logowania i link do szkolenia.


Regulamin uczestnictwa w szkoleniu znajduje się pod linkiem https://barr.pl/rozwijaj-biznes-w-bydgoszczy/szkolenia-proeksportowe/


Informacje o szkoleniu

Szkolenie online realizowane jest przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego Sp. z o. o., w partnerstwie ze stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz, w ramach projektu pn. "Wsparcie internacjonalizacji MŚP oraz promocji gospodarczej regionu na obszarze funkcjonowania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, nr projektu RPKP.01.05.02-04-0001/18.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet na bezpłatne szkolenie online "Eksport w Europie - aspekty podatkowe i księgowe w kontraktach B2B", 20.04.2021 r., godz. 9.00-12.30.
już niedostępne -