Przemysł Nauka i Edukacja Kultura i Sztuka Polityka i Gospodarka Środowisko naturalne

Ekologia w kulturze - warsztaty

location icon
Strefa Kultury Wrocław podwórko Ruska 46 (wejście B, lok. 203), Wrocaw
calendar icon
Od 1 kwi 17:00 do 29 kwi 20:00

W związku z decyzją dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce z przykrością informujemy, że warsztaty nie odbędą się w pierwotnych terminach.

O nowych datach i szczegółach spotkań poinformujemy wkrótce.

Jak na frekwencję podczas wydarzeń może wpłynąć przeciągająca się fala upałów w mieście? Czy do produkcji bawełnianej koszulki naprawę potrzeba ponad dwóch tysięcy litrów wody? Co możemy zrobić, by zredukować emisję węglową spowodowaną produkcją festiwalu? Dlaczego nie wszystkie produkty czy usługi reklamowane jako ekologiczne naprawdę nimi są? Czy sektor kultury może wspierać oddolne ruchy aktywistów? Jak zwykle mamy sporo pytań, na szczęście odpowiedzi na nie mają goście startującego 1 kwietnia cyklu warsztatów Praktyków Kultury! Zmiany klimatyczne to coś bardzo realnego i dotyczą nas wszystkich, także pracowników sektora kultury i edukacji. Czas więc, by do organizacji kultury zabrać się w bardziej zrównoważony sposób.

SZCZEGÓŁY SPOTKAŃ PONIŻEJ

Podczas kolejnej odsłony warsztatów będziemy spotykać się z edukatorami reprezentującymi najważniejsze organizacje pozarządowe aktywne w temacie ekologii. Zaproszeni eksperci będą dzielić się wiedzą i umiejętnościami, zaprezentują najważniejsze fakty na temat kondycji środowiska i tego, co możemy zrobić, by nasze działania nie były dla niego szkodliwe. Zdradzą też z jakich źródeł wiedzy i narzędzi korzystają na co dzień.

"Ekologia w kulturze" to cykl warsztatów przygotowany z myślą o pracownikach sektora kultury, animatorach i edukatorach, aktywistach, producentach i urzędnikach, którzy pragną dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób tworzenie i produkcja kultury może stać się mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. 

Spotkania odbędą się w biurze Strefy Kultury Wrocław na podwórku Ruska 46 (wejście B, I piętro, lok. 203).

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu jest wolny, liczba miejsc ograniczona.

HARMONOGRAM

WIĘCEJ INFORMACJI O TERMINIE SPOTKANIA WKRÓTCE |ADAPTACJA DO ZMIAN KLIMATU

Prowadzą: Magdalena Berezowska i Sabina Lubaczewska | Fundacja EkoRozwoju

Jak sektor kultury może odpowiedzieć na zmiany klimatyczne w naszym mieście? Czy rzeka jest spoiwem życia kulturalnego miasta? Jak wykorzystać zieleń w planowaniu wydarzeń? Dlaczego permakultura i bioróżnorodność są jednym z najważniejszych trendów we współczesnej kulturze miejskiej?
Podczas spotkania zapoznamy się z zagadnieniami związanymi ze zmianami klimatu i ich wpływem na funkcjonowanie miasta, a także wybranymi strategiami adaptacyjnymi. Wspólnie opracujemy rozwiązania dedykowane dla sektora kultury.

WIĘCEJ INFORMACJI O TERMINIE SPOTKANIA WKRÓTCE  | ZIELONE WYDARZENIA

Prowadzi: Joanna Mieszkowicz | Fundacja Aeris Futuro

Jak być ekologicznym organizując duże imprezy i wydarzenia? Jak odpowiednio przygotować się do działań zarówno w budynkach, jak i plenerze? Czym zastąpić plastikowe opakowania i czy artystom zaproszonym na nasz festiwal można podać wodę z kranu? Jak komunikować ekologiczne rozwiązania w ramach promocji naszego wydarzenia?Na drugim spotkaniu zapoznamy się z pakietem najlepszych praktyk związanych z produkcją wydarzeń w eko-standardzie. Dowiemy się więcej o narzędziach służących redukcji emisji węglowej, a także wspólnie opracujemyscenariusz zielonego festiwalu.

WIĘCEJ INFORMACJI O TERMINIE SPOTKANIA WKRÓTCE  | ODPOWIEDZIALNY KONSUMENT

Prowadzi: Maciej Skinderowicz | Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Pojęcie "greenwashingu" oznacza zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że dany produkt, usługa lub firma je wytwarzającą funkcjonują w zgodzie z naturą i ekologią. Ponad 98% produktów dostępnych na polskim rynku i reklamowanych jako produkty fair trade lub przyjazne środowisku tak naprawdę nie spełnia żadnych norm ekologicznych.

W trakcie warsztatów poznamy sposoby, w jakie pracownicy sektora kultury mogą unikać tego zjawiska i wybierać lokalne, przyjazne środowisku produkty i usługi. Dowiemy się więcej o wodzie wirtualnej, śladzie węglowym i rodzajach certyfikatów informujących o tym, że dany producent lub dostawca usług jest rzeczywiście przyjazny środowisku.

WIĘCEJ INFORMACJI O TERMINIE SPOTKANIA WKRÓTCE  | WARSZTATY Z NADZIEI

Prowadzi: Katarzyna Jagiełło | Greenpeace Polska

Warsztaty adresowane dla menedżerów kultury i aktywistów, dla których zrównoważony rozwój i zielona edukacja są codziennym obszarem działania w sektorze kultury. Celem warsztatu, opartego o książkę Rebecci Solnit (amerykańskiej eseistki, historyczki i działaczki, autorki kilkunastu książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki) jest przekazanie uczestnikom narzędzi do pracy w obszarze zielonej edukacji, zielonego aktywizmu i szkoleń w obszarze zrównoważonego rozwoju w instytucji kultury.


Dołącz do wydarzenia

W chwili obecnej zgłoszenia na to wydarzenie nie są przyjmowane.