Detale i kolory architektury Gdyni dwudziestolecia międzywojennego

location icon
Spotkanie on-line Gdynia
calendar icon
Od 19 gru 14:00 do 19 gru 14:45

Zapraszamy na wirtualny spacer pt. Detale i kolory architektury Gdyni dwudziestolecia międzywojennego, w ramach Dnia Kreatywnego Hal Targowych w Gdyni, 19.12.2020 r.

UDZIAŁ BEZPŁATNY!

Czas: 19.12.2020 r, godz. 14:00

Spotkanie on-line - funpage Hal Targowych

Architektura dwudziestolecia międzywojennego w Gdyni kojarzy się przede wszystkim z modernizmem - synonimem funkcjonalności i prostoty rozwiązań formalnych. Jasne, eleganckie budynki o purystycznych fasadach posiadają subtelne detale, których wyrafinowanie opiera się na połączeniu minimalistycznych form z różnorodnością zastosowanych materiałów wykończeniowych.
W gdyńskich gmachach użyteczności publicznej, kamienicach czynszowych i willach powstałych w latach 20. i 30. XX w. spotykamy mnogość minimalistycznie rozwiązanych plastycznie portali, stolarki okiennej i drzwiowej oraz oświetlenia. W tych budynkach,, chropowatość tynku i okładzin cementowych oraz surowość cegły zbalansowana została gładkością polerowanego lastryka, transparentnością szkła oraz połyskiem płytek ceramicznych i metalu. Wyraźne akcenty kolorystyczne i śmiałe zestawienia barw pojawiają się z reguły we wnętrzach. Głównie na klatkach schodowych z przyciągającym wzrok bogactwem wzorów charakterystycznych, terakotowych posadzek.
Serdecznie zapraszam Państwa na wirtualny spacer gdyńskimi ulicami, podczas którego będziemy odkrywać te wszystkie architektoniczne "smaczki". Z pewnością zachwycą one miłośników piękna architektury Gdyni i zainspirują do obejrzenia ich później in situ.

Prowadzenie: Weronika Szerle - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i muzealniczych studiów kuratorskich w zakresie sztuki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Bada historię mody, architektury i dizajnu, a w szczególności związki między nimi. Pracuje w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni, gdzie opiekuje się zbiorami i przygotowuje wystawy, głównie w tematyce dizajnu (Marek Cecuła, Barbara Hoff z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci) i architektury (Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach, 2016, współkuratorka). Jest autorką tekstów naukowych oraz wykładów i prezentacji dotyczących historii mody i wzornictwa. Prowadzi spacery architektoniczne w ramach gdyńskiego Szlaku Modernizmu. 

fotografia konkursowa Gdyńskiego Modernizmu w Obiektywie 2019 r., kategoria Detal modernizmu

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatny
już niedostępne -