Bohaterki Codzienności - jak nie zgubić siebie, działając dla innych - Babki w Kurorcie
Bohaterki Codzienności - w naszej definicji to kobiety działające dla innych, najczęściej poprzez szeroką rozumianą działalność organizacji społecznych oraz aktywizm.
Ale tak naprawdę biorąc pod uwagę statystyki, najpewniej, co druga kobieta w ogóle częściej myśli i robi coś dla innych - dla rodziny, partnera, pracodawcy. Siebie i swoje potrzeby stawiając najczęściej daleko poza listą priorytetów.
W debacie postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak działać, pomagać, zmieniać świat, nie tracąc w tym wszystkim siebie. Pamiętając o tym, czego potrzebuje nasze ciało i nasza głowa. Jak działać w myśl zasady, że podczas katastrofy w samolocie maskę powinno założyć się najpierw sobie, a dopiero potem innym (dziecku). Co nas wspiera w działaniu? Jak możemy zdrowo i w zgodzie ze sobą zmieniać świat? Jakie działania, nawyki warto podejmować, aby nie bać się walczyć o siebie?
Panelistki:
Marzena Gimińska, współzałożycielka Fundacji Energii Społecznej i Dobrych Praktyk BATERIA, w której zajmuje się prowadzeniem szkoleń z tzw. kompetencji miękkich, pisaniem projektów, organizacją eventów, działaniami w obszarze CSR dla biznesu. Na co dzień, działa społecznie w trzecim sektorze, w którym w ramach wolontariatu w ciągu kilkunastu lat wraz z grupą przyjaciół ze stowarzyszenia GARDANUM napisała i zrealizowała ponad czterdzieści projektów- począwszy od budowy Parku Małego Księcia, po organizację międzykulturowych spotkań, wystaw, rozgrywek sportowych, rodzinnych rajdów, czy Amatorskiej Sceny Młodych Talentów. Aktualnie razem z zespołem skupia się na wsparciu dla Ukrainy. Jej misją jest integracja społeczna, wspieranie innych w rozwoju, budowanie w nich pewności siebie i przekonania, że przy wsparciu poradzą sobie z każdym wyzwaniem. Poza tym podejmuje działania wszędzie tam, gdzie czuje, że może pomóc, albo gdy nie zgadza się z tym co dzieje się w jej otoczeniu. Nie godzi się zatem na łamanie praw kobiet, ograniczanie dostępu do wolnych mediów czy zależność sądów. Nie jest bierna gdy błędnymi decyzjami ogranicza się dostęp do lokalnej służby zdrowia czy też nie wykorzystuje lokalnego potencjału. W wolnych chwilach czyta, słucha rozwojowych podcastów, podróżuje, poznaje inne kultury.
Ania Miller, badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna, storytellerka. Z wykształcenia politolożka i kulturoznawczyni. Program Managerka w Dare IT, gdzie prowadzi program mentorignowy dla kobiet szukających pierwszej pracy w IT. Wcześniej wspierała rozwój kompetencji liderskich kobiet w branży morskiej. Pracę na rzecz bardziej sprawiedliwej przyszłości łączy z odkrywanie przeszłości szukając inspiracji w herstorii. W ramach projektów "Metropolitanka" i "Stocznia jest kobietą" odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej i śladami Żydówek po gdańskim Głównym Mieście przez 10 lat oprowadziła kilkaset osób. Spędziła wiele godzin na kwerendzie archiwalnej i opracowywaniu relacji mówionych stoczniówek. Po godzinach zgłębia wiedzę z obszaru data science. Interesują ją aspekt etyczny sztucznej inteligencji i jak można ją wykorzystać do budowania bardziej inkluzywnych społeczeństw.
Agnieszka Płoska uczy i promuje realizację kampanii crowdfundingowych, szczególnie przez kobiety. Od 2009 roku zajmuje się alternatywnym finansowaniem przedsięwzięć, a od 2014 już głównie crowdfundingiem. Wsparła ponad 150 projektodawczyń i projektodawców. Specjalizuje się w kampaniach opartych o nagrody (reward-based crowdfunding), o czym napisała książkę "Kobieta z tłumu. Zrealizuj kampanię crowdfundingową w 4 krokach". Łącząc swoje trzy ulubione tematy: finansowanie społecznościowe, innowacje i wspieranie kobiet, stworzyła program inkubacji kobiecych kampanii crowdfundingowych wraz z funduszem (She Crowdfunds Empowerment Fund) i to jej sposób wpływania na świat. Działa globalnie. Informacje dostępne są na stronie www.shecrowdfunds.com.
Panel poprowadzi Natalia Siuda-Piotrowska - od ponad 15 lat pracuje w 3 sektorze i wspiera organizacje pozarządowe i inicjatywy społeczne. Jest certyfikowaną trenerką, mentorką i doradczynią. Wspiera, słucha i pomaga organizacjom pozarządowym, przedsiębiorstwom społecznym, aktywistkom i aktywistom w obszarach dotyczących tworzenia i funkcjonowania organizacji pozarządowych, finansów organizacji, projektowania usług społecznych, współpracy z otoczeniem, odpowiedzialności społecznej, innowacji czy ekonomii społecznej. Na co dzień pracuje w Fundacji Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION, w której stara się wspierać międzysektorowe inicjatywy i łączy potencjały organizacji, biznesu i samorządu, a także wspiera liderki i liderów społecznych m.in. w projekcie Bohaterki Codzienności - kobiety w 3. sektorze. Jest autorką publikacji i artykułów. Współpracuje również ze Spółdzielnią Socjalną Dalba, w której wspólnie z zespołem wdraża pierwszy w Polsce model franczyzy społecznej oraz realizuje innowacyjny program rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez nurkowanie. Od niedawna nie tylko wspiera innych w tworzeniu nowatorskich rozwiązań, ale również sama tworzy innowacje społeczne, w tym program budowania odwagi wśród kobiet: "Podróż do odwagi". Ukończyła politologię na Uniwersytecie Gdańskim i ekonomię społeczną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
*
Warsztaty te są jednym z punktów festiwalu zdrowia kobiet Babki w Kurorcie, który odbywa się w Sopocie w dniach 4-5 marca.
Pełen harmonogram festiwalu dostępny tutaj: https://www.facebook.com/events/707436557650722
Zapraszamy na naszą stronę https://masterki.pl/ oraz media społecznościowe, gdzie dzielimy się wiedzą i wspieramy kobiety w rozwoju: https://www.instagram.com/masterki.pl/
Organizatorzy: Stowarzyszenie Projekt Masterki oraz Miasto Sopot
Nasi partnerzy to: Studio Sopot Yoga, Goyki 3 Art Inkubator, Teatr Atelier, TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, Centrum Seksuologii, Psychoterapii i Psychosomatyki, UpFoundation, Aura Herbals, Feminum, ManaMana