Modernistyczny "Bankowiec" z Mini Muzeum oraz przedwojennym schronem

location icon
Bankowiec i Mini Muzeum ul. 3 Maja 27 (wejście główne), Gdynia
calendar icon
Od 16 kwi 10:00 do 16 kwi 10:00

Zapraszamy na kolejną edycję Archi-spaceru -odwiedzin modernistycznej perły Gdyni - wielomieszkaniowego kompleksu "Bankowiec" przy ulicy 3 Maja 27/31 wraz z Mini Muzeum "Bankowiec" w schronie budynku.   

Edycję przygotowało "Mini Muzeum" we współpracy z przewodnikami społecznymi gdyńskiego modernizmu. 

  • Uwaga: w kwietniu obowiązują wcześniejsze zapisy
  • najbliższe oprowadzanie 16 kwietnia, g. 10:00 

Przypominamy, że Mini Muzeum "Bankowiec" powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej "Bankowiec". Kustoszką oraz animatorką "Bankowca" jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff - Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów. Mini Muzeum przez lata pozyskało setki przyjaciół, partnerów oraz miłośników modernizmu z całej Polski i Europy.

  • Najbliższe oprowadzanie z przewodnikami społecznymi - start g. 10:00, 16 kwietnia 2023
  • Miejsce startu spaceru - wejście główne do Bankowca przy ul. 3 maja 27, Gdynia
  • Partner i współorganizator akcji: Gdyński Szlak Modernizmu/FB.com/Modernizmgdyni

Informacja o "Bankowcu":

  • Dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego
  • ul. 3 maja 27-31
  • budowa 1935-39
  • Projekt arch. Stanisław Ziołowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej

Uznaje się, że jest to pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce, zbudowany w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu. Inwestorem obiektu był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek składa się z trzech niezależnych części w kształcie litery "C" (zajmując pełny kwartał pomiędzy ulicami 10 Lutego, 3 Maja i Batorego), każda z nich była realizowana jako oddzielny etap budowy w latach 1935-39. Pierwszą część obiektu - stanowiącą dominujący narożnik ulic 10 Lutego i 3 Maja, oddano do użytku w październiku 1936 r. Elewacja tej części była licowana pińczowskim wapieniem w formie dużych prostokątnych płyt. Każda z części budynku miała w piwnicy schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze na wypadek ataku gazowego.

W trzecim etapie budowy, pod częścią jednego ze skrzydeł budynku oraz podwórza zbudowano podziemny garaż z wjazdem od ulicy Batorego. Element funkcjonalny garażu stanowi wyrzutnia powietrza, zaprojektowana w formę żelbetowej altany z lokalizowanej na podwórzu apartamentowca. W 2009 powstało w budynku "Mini Muzeum Bankowiec", założone przez Wspólnotę Mieszkaniową "Bankowiec", zaś prowadzone i promowane przez mieszkankę domu (Maria Piradoff - Link

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  "Bankowiec" - Mini Muzeum ze Schronem - zwiedzanie Perły Modernizmu Gdyni
Wyprzedane Brak wolnych miejsc